nefunguje dualboot f14 s win 7

prosím o pomoc: na ntb mám nainstalované win 7 a doinstaloval jsem fedoru 14. při instalaci jsem f14 nechal nainstalovat “na volné místo”. po úspěšné instalaci f14 jsem si v pohodě “sáhnul” z f14 na disk s win7, ale po restartu jsem zvolil “any key” a “other system”, ale win7 nenajedou, jenom problikne startovací obrayovka win7 a skočí opět do startovací obrazovky f14. jde nějak nastavit dualboot, abych si mohl vybrat jeden ze systémů po bootování? nebo musím přeinstalovat a před opětovnou instalací f14ky dělit disk? díky za jakoukoliv radu.

Na tento problem univerzalni rada neni, protoze to neni bezna situace - aspon tedy ja ji za beznou nepovazuji, protoze k tomu aby windows nenastartovaly zadny duvod neni. Co muzes zkusit je (a nevim zda to funguje u W7, ale u WXP to tak bylo) pustit windows v zachranem rezimu/z instalacniho CD a spoustit utility “fixmbr” nebo tak nejak se jmenovala, pripadne nejaky chkdsk (zkontrolovat integritu dat na oddilu W7). Tim fixmbr odstranis linuxovy zavadec.

Mimochodem - skutecne si mel pred instalaci fedory zmenseny oddil W7 tak ze na disku bylo misto nepridelene zadnemu systemu?

covexi, klobouk dolů … seš “number one” :sunglasses: díky za radu - už to jede,
ke tvému dotazu: původně jsem měl před instalací fedory na 250GB disku místo 60GB pro W7 a zbytek byl volný, takže - přestože neznám přesně údaj o tom, kolik zabere fedora místa na disku - myslím, že pro oba systémy tam bylo místa hafo …
máš můj obdiv.

Zdravim, mam stejnej problem s Windows XP s mensi zmenou ze kdyz dam Other tak mi zacne blikat kurzor jakoby nacitani systemu a pocitac zamrzne, ale bohuzel nejde mi spustit windowsacky CD (blbne mi mechanika :/) neslo by to vyresit neak ve Fedore abych spustil Windows XP, jsem s Linuxama zacatecnik. Diky za odpovedi

Nevim o tom ze by to nejak slo. Napada me akorat CD Windows z USB, ale to taky neni zrovna standardni vec.

prosím ještě o radu s novou instalací: po nezdařených pokusech mi na disku zůstal prostor “101MB nepřiřazeno” a potřebuju poradit, zda-li se dá tenhle prostor ve W7 zvětšit (a na kolik?) a následně při instalaci F14 zadat při dělení disku instalaci sem, nebo jestli je lepší instalovat F14 a při instalaci zadat volbu “do volného místa”. jsem totiž lama a s ručním nastavením dělení disku při instalaci F14 mám problém. vůbec nevím jak na to. existuje nějaká obecná rada pro instalaci,co zadat, aby se F14ka nainstalovala “sama od sebe” jako dual boot k současným W7 a já nemusel řešit dělení disku a určování prostorů, sektorů a nevímčehoještě? a samo aby mi F14 jela s W7 na noťasu jako funkční dualboot?

p.s.:jak sem dostat screen správy počítače s obrázkem současného rozdělení disku pro získání rady???

Odpoved je jednoducha - moznost, ze by se vsechno udelalo samo neexistuje. Tvuj disk musi mit pred instalaci Fedory misto nepridelene zadnemu jinemu OS velikosti potrebne pro instalaci (alespon 5GB). Pokud tam takove misto neni, musi se zmensit oddil pro W7 a to bude v libovolnem nastroji ve Windows, ve kterem ti to prijde intuitivni a spolehlive, nebo v instalatoru Fedory. Jakakoli operace s rozdelenim disku je vzdy potencialne nebezpecna.
Pravidlo 1. ZALOHUJ.
Pravidlo 2. Vzdy peclive cti co se pise na obrazovce, pokud tomu nerozumis nepokracuj, zeptej se nekoho jineho nebo pozadej nekoho at ti s tim pomuze.

Do teto casti fora nejdou vkladat obrazky, muzes ho umistit na nejaky obrazkovy server typu rajce.net a sem dat jen odkaz.

http://www.linuxbsdos.com/2010/11/09/how-to-dual-boot-fedora-14-and-windows-7/
dalej nepouzi LVM particiu, ale vytvor manualne ,/, (ext4) a vytvor swap oddiel manualne. Pri nastaveni zavdzaca daj aby bol pouzity windowsacky, je to lepsie, lebo windows je magor a pri aktualzizacii ti moze boot prepisat na svoj a nemusis viac nic zapnut. Na tej stranke je navod ako to rozbehat cez EasyBCD. Je to najlepsi sposob instalacie a spravneho behu. Ale nepouzi automaticke vytvorenie LVM v linuxe, ale sprav to manualne.