neběží samba

ahoj,
nedaří se mi spustit sambu

service smbd start
Redirecting to /bin/systemctl start smbd.service
Failed to issue method call: Unit smbd.service failed to load: No such file or directory. See system logs and ‘systemctl status smbd.service’ for details.

systemctl status smbd.service
smbd.service
Loaded: error (Reason: No such file or directory)
Active: inactive (dead)

cat /var/log/samba/log.smbd
smbd version 3.6.1-74.fc16 started.
Copyright Andrew Tridgell and the Samba Team 1992-2011

nemáte někdo nápad co s tím?

Dalo by sa predpokladat, ze jednotka smbd.service nieje tam kde by mala byt, alebo sa vola inak.
Vivat system.d. Uz len cakam, ze niekoho napadne, ze je to zbytocne dost komplikovane, tak vymysli kolo v podobe centralneho registra, aby sme to mali vsetko na jednom mieste. To bude potom zase krok spravnym smerom aby sme sa podobali Windousu.

Nemam ted nikde sambu, ale bude to asi tim, ze skutecne neexistuje soubor pro smbd.service, coz je tim ze ani zadny existovat nema. Podivas-li se do /lib/systemd/system jednodusse zjistis ze se jmenuje nejspis smb.service.

K druhemu komentari lze poznamenat jen to, ze to je otazka zvyku zda koukat do /etc/init.d/ nebo /etc/systemd a /lib/systemd/system kde /lib obsahuje systemove veci z baliku a /etc modifikace systemovych konfiguraci.

je to tak, nově je tam již jen smb.service :wink:

Ahoj,
jsem linuxovy zacatecnik a mam problem s rozjeti Samby.
Nainstaloval jsem si Fedoru 16, ve firewallu povolil porty pro Sambu. Vytvoril jsem uzivatele Samby, ktery je shodny s linuxovym uzivatelem a uzivatelem ve win7 64bit. Pracovní skupina ve Windows je LA. Vytvoril jsem adresar data a nasdilel ho v /etc/samaba/smb.conf (vypis nize)
Ve Windows start-> \server\data - systém Windows nemůže získat přístup k \server
Ve Windows start-> \server - otevre se okno, vidim adresar data a domovsky adresar uzivatele. Pri pokusu o otevreni adresare opet chybova hlaska -> systém Windows nemůže získat přístup k \server

Nenapada nekoho v cem je problem?
Dekuji za pripadne rady.

/etc/samba/smb.conf
[global]
workgroup = LA
wins support = Yes
security = user
username map = /etc/samba/smbusers

[homes]
read only = No
map archive = No
browseable = No

[printers]
path = /var/tmp
printable = Yes
browseable = No

[data]
path = /data
read only = No
map archive = No

A ty mas nejaky DNS resolving na “server”? Nezkousel si pouzit IP?

spatne jsem se vyjadril, server = ip adresa serveru - zadavam tam samozrejme ip adresu

Predpokladam ze si to nastavoval podle prirucky. testparm je OK?
Pak uz me napadaji jen linuxova prava k adresari /data, pripadne selinux.

testparm je ok, i systemctl status smb.service vse bezi jak ma. Na adresari jsou nastavena prava chmod 777.
Co je selinux nevim, zkusim neco pohledat :slight_smile: jak dorazim domu.

Prvně si nejsem jistý, zda náhodou win nemají problém s

browseable = No

Ačkoliv to by mělo vadit jen u domácích adresářů, nikoliv u /data

Jinak pokud máš víceméně výchozí konfiguraci FC16, kde je SELinux nainstalován, tak určitě k adresáři /data a asi i k /home sambou nelze z bezpečnostních důvodů přistupovat.

Podívej se, co píše nástroj ‘sealert’

Jinak o SELinuxu si více přečti buď na stránkách Fedory nebo nedávno vyšlo něco na root.cz, posílám odkazy:

Dokumentace:
http://fedoraproject.org/wiki/SELinux

Kniha:

Články: