Náhodné mountování disků

Nějak jsem stále nepochopil co to ta fedora vlastně dělá a proč, ale vypozoroval jsem následující:

Popis situace:
Mám na hlavním disku Fat32 oddíl který by měl vidět i linux i windows abych mohl, pokud někdy budu windows instalovat, sdílet mezi oběma systémy soubory. Navíc mám externí USB disk který jsem měl původně v notebooku a je na něm několik oddílů (Fat32, NTFS i Ext2 - byly na něm 2 systémy).

Problém:
Problém je v tom, že to vypadá jako by při startu fedora vylosovala jeden nebo dva disky z těchto všech a namountovala jen ty. U ostatních zahlásí i při ručním připojování chybu. Navíc Fat32 oddíl který je na interním disku nejde připojit jako R-W, ale jen jako read only.

Chtělo by to sem vypsat obsah souboru /etc/fstab.

Absolutně se v tom nevyznám, ale vypadá to takhle:

LABEL=/ / ext3 defaults 1 1
devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0
tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0
LABEL=/home /home ext3 defaults 1 2
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/hda8 /sdileny vfat defaults 0 0
/dev/hdb1 /sdileny98 vfat defaults 0 0
sysfs /sys sysfs defaults 0 0
LABEL=SWAP-hda6 swap swap defaults 0 0

Aby byly FATky pro zápis, musejí to mít v nastavení (rw a umask=0000). Já tam mám např:
/dev/hda4 /mnt/share vfat rw,defaults,umask=0000 0 0
Problém s mountováním by mohl být v tom, že nemáte v /etc/fstab určená zařízení. Ale taky se v tom extra nevyznám. Měly by tam být asi systémové cesty k diskům, které se vám vypíšou příkazem /sbin/fdisk -l (a ne žádné LABEL=/ nebo LABEL=/home)
Já tam mám např. jména logických partitions:
/dev/VolGroup00/LogVol00 / ext3 defaults 1 1
LABEL=/boot /boot ext3 defaults 1 2
/dev/VolGroup00/LogVol02 /home ext3 defaults 1 2
Ty ale nevím, jak zjistíte - možná Prostředí > Správa > Správa logických svazků.
Více informací o souboru /etc/fstab je na: http://www.abclinuxu.cz/slovnik/etc_fstab

Příspěvek byl upraven (05-06-06 12:38)

V tech LABEL by problem byt nemel. To ma prave umoznit, aby se disky spravne primountovali i kdyz je do PC libovolne pripojime. Pokud teda na kazdem disku neni label “/” a “/home” - musi byt samozrejme unikatni :). Spise mi z toho popisu vubec neni jasne kolik tech disku vlastne je, jak jsou rozdeleny a jak pripojeny. Neskodil by ani vypis prikazu mount
alespon ve dvou tech vylosovanych pripadech a taky ta chybova hlaska pri rucnim pripojovani. Zkuste to popsat podrobneji jinak vam tezko nekdo poradi.

Trochu zmatek pochazi asi i z toho, ze fedora 5 ma automatickou detekci a pripojeni USB disku pri startu, coz se dela pres gnome-mount a s /etc/fstab to bohuzel nema nic spolecneho (fstab je doporuceno pouzivat pouze na disky, ktere jsou trvale pripojeny v pocitaci). Do fstab to muzete napsat, ale usb zarizeni nema stale pripojne zarizeni (kdyz tam vrazite treba jeste fotak, muze se to ruzne prehazet). Nastaveni pro takove zarizeni se delaji pres udev, ale neni to vubec pohodlne a sam bych to toho moc nevrtal. Tu partition co je na internim disku bych klidne pripsal do fstab a s tim USB bohuzel jednoduchou radu nemam.

Problem vyřešen nečekaně jednoduše: disk mi byl ukraden :o) - teď už se tomu směju, ale nějakou dobu jsem trpěl… Díky všem za pomoc :o)