Naběhnutí Fedory v podivnem rezimu

Ahoj,
mam problem ktery neumim ani popsat…ale pokusim se. Mam F7 ve VMware… ted jsem si ji spustil a nabehla mi v divnem grafickem rezimu po prihlaseni (modre pozadi, okno s hodinami kde je napsane xclock a dalsi okno s command line). Vse vypada velmi stroze - nevite cim to dat dokupy?
Diky za rady

To vam nebehl POUZE Xserver s aplikaci Xclock a Xterm. To vam takto nabiha hned pri startu systemu nebo az po prihlaseni? Startuje system to grafiky nebo ne? Nemodifikoval si nejake souboru z /etc/X11 nebo svuj domovksy .Xclients apod?

1. Nic jsem nemodifikoval… mel jsem F7 “pausnutou” ve VMware pak ji jednoho dne pustil a nastal tento stav…
  2. Az po prihlaseni
  3. Tomuto nerozumim: Startuje system to grafiky nebo ne?

System nastartuje ukaze se prihlasovaci dialog jako obvykle prihlasim se a pak …xclock+xterm.

Dobre, v tom pripade by problem mel byt pouze v nastaveni lokalniho uzivatele. Tzn. z toho terminalu si spust “mc” (okno zaostris tim ze na nej najedes kurzorem mysi), zkontroluj si v home soubory .Xclients a .xinitrc - v normalnim pripade by nemeli existovat. Pokud existuji muze byt problem tam a bud je prejmenuj, presun nebo smaz. Ukonci “mc” a zkus napsat do terminalu “gnome-session”. Nabehne ti gnome (predpokladam si delal normalni instalaci nikoli KDE)? Pravdepodobne to nepujde, co to udela?

To co vidis na obrazovce ma na svedomi skritp /etc/X11/xinit/Xclients. Ten se snazi pustit postupne gnome, pokud neni tak KDE a pokud neni ani to spusti jen terminal a xclock. Z nejakeho duvodu ti tedy “zmizelo” graficke prostredi nebo aspon binarka ktera ho spousti. Jedine jak by se to mohlo stat je nejaka aktualizace nebo chyba souboroveho systemu.

Takze…:slight_smile:

1. Nechapu jak to ze nejede Gnome - kdyz mam prihlasovaci dialog(uz to gnome je ne?)
  2. KDE ani zadne jine graf prostredi opravdu nemam…
  3. .Xclients a .xinitrc tam nejsou.
  4. gnome-session nejde spustit. Kdyz dam 2xTAB tak mi vypise vsechny prikazy… a gnome-session tam neni.

Jeste bych se chtel zepat uda je toto chovani u linuxu jakozto stabilniho a vsude chvaleneho systemu normalni. Ve win XP ktere pouzivam temer porad se mi to jeste nestalo(pravda byly jine havarie…). Myslite ze kdyz si nainstaluji CentOS tak se tomu vyhnu? Mel by to byt prece jen uz stabilni system ne?

Normalni to rozhodne neni. V linuxu ti nezmizi binarka a zrejme cely balik grafickeho prostredi jen tak. Takze do toho terminalu napis

yum groupinstall GNOME

Pokud to vypise ze neni co instalovat, pak mozna skutecne chybi jen ten jeden spousteci soubor.

yumdownloader gnome-session
rpm -Uvh --force gnome-session*.rpm

Historii aktualizaci systemu muzes najit v /var/log/yum.log - tam bych zkontroloval co a kdy se do systemu instalovalo. Mimochodem doufam nemas pridany zadnu super repozitar.

Pouzitim CentOSu se problemum, ktere vznikaji vetsinou (nejsem vyjimka) mezi klavesnici a zidli nevyhnes. Zrovna tento problem rozhodne nepatri do kategorie neresitelnych.

Jedine co jsme inataloval jsou aktualizace. Opravdu nic jineho jsem nedelal takze mezi klavesnici a zidli opravdu problem neni. Vyzkousim co jste mi napsal…

yum groupinstall GNOME nejde

yumdownloader gnome-session command not found

rpm -Uvh --force gnome-session*.rpm
soubor nenalezen globem:gnome-session*.rpm

jaka sezeni mas na vyber v prihlasovacim dialogu? Nemas nahodou vybrany nejaky “zachrany terminal” - pisu to z hlavy, nevim jsetli tam neco takoveho jeste je. Ale byvalo.

2polo: Co znamena “nejde”?
Kdyz nemas nainstalovany yumdownloader tak ti asi nepujde pouzit (command not found) a kdyz to rpm nestahnes tak zadne gnome-session*.rpm nepujde nainstalovat… pokud nad veci nebudes trochu premyslet, tak je mi lito, ale nic nevyresime.

To Kalidah neni to zadny zacharanny mod … jeto klasicke prihlasovani.

To Covex:
yum groupinstall GNOME napise hlasku “no packages in any requested group available to install or update”

yumdownloader is a program for downloading RPMs from Yum repositories.
ok…ja ho nemam…tzn musim si ho naistalovat. zkousel jsem “yum search yumdownloader” a nic. jak ho teda mam dostat do PC? A proc zrovna nejaky yumdownloader. Myslel jsme ze spravce balicku je yum a pres ten se i stahuji…

Omlouvam se za minuly prispevek( s tim nepremyslenim). Ja o Xkach a grafickem rozharni Linuxu nevim temer nic(co jsem vedel jsem uz zapomnel). Tato situace mi prijde celkem komplikovana - nevim vubec ceho se chytit.:frowning:
Ted jsem spustil Nautilus a objevila se mi plocha s ikonama. Sice jsem porad v tom “pouze x server” modu ale snad se nejak doberu konce. Myslel jsem ze nautilus je pouze souborovy manager… a ne ze ma i jine funkce.

yumdownloader je v baliku yum-utils

co vypise prikaz “rpm -q gnome-session” a “rpm -V gnome-session”

muzes zkusit zalozit noveho uzivatele a podivat se , co se mu bude startovat. Pokud bude OK, je chyba v nastaveni konkretniho uzivatele (v home); pokud spatne, pak je necospatne nekde v systemu.

2Kalidah: pokud pise gnomes-session ze ho nemuze ze shellu najit, tak zrejme nebude problem v nastaveni uzivatele.

Jinak tim rpm -q se overi, ze balik je nebo neni nainstalovan.
yum groupinstall GNOME ti zrejme nefunguje, protoze jsem si nevsim ze mas Fedoru 7 a ne 9. V F7 se ta skupina tusim jmenovala jinak. Jak zjistis prikazem “yum grouplist”.
Yum sice slouzi ke sprave balicku, pokud ovsem po nem budes chtit nainstalova balicek, ktery uz je nainstalovan tak to odmitne udelat. Jediny zpusob jak takovy balik nainstalovat je ho stahnout rucne (nemusis pouzivat yumdownloader, muzes ho stahnout z webu treba pres firefox, ovsem pro spravnou verzi fedory a pro spravou verzi aktualizaci, a pak ho musis “rucne” prikazem rpm s parametrem “prepsat existujici balik” nainstalovat.

2covex: muze mit nastaveni tak rozbite, ze PATH je nastavena na nejaky nesmysl a gnome-session to nenajde i kdyz tam treba je. Proto ten prikaz na overeni integrity baliku gnome-session a zkusit noveho uzivatele ma smysl.

Ano, jenze gnome-session uz neni nalezen ani systemovym skriptem /etc/X11/Xclients… nejsem si ted tedy 100% jist s jakym nastavenim ENV se pousti, ale bylo by divne kdyby mu vadilo ze uzivatel nema spravne PATH. Kazdopadne mi tady muzeme vyrobit 20 ruznych teorii, ale je to na polovi, aby trochu patral a zkousel, my to za nej nevyresnime.

Rozhodl jsme se ze uz toho necham… akorat bych se do toho zamotal. Po prikazu yum grouplist se mi ukazaly skupiny co mam instalovane a pak ty ktere nemam. Jedina podobna tam je GNOME DESKTOP ENVIROMENT(ta je mezi nenainstalovanyma). Nejde ale instalovat protoze i tak mi to pise pri instalaci yum groupinstall ze ta skupina nejde naistalovat. Nechame toho uz … Zacal jsem si cist knizku “administratce linuxu” …zatim jsem na starne 30 z 800:) Snad potom budu chytrejsi.

yum groupinstall “GNOME DESKTOP ENVIROMENT” - ten nazev grupy s mezerama musis dat do uvozovek!

Toto vlakno uz bych uzavrel… S uvozovkami jsem to zkousel samozrejme taky - jinak by to bylo asi povazovano za vice parametru.