Môže user nejako zapisovať na FAT oddiel?

Mám namontovaný hda5 (FAT) v adresári Documenty v home adresári. Pri vytvorení som tomu adresaru Documents zadal aby bol na zápis pre všetkých. ale po namontovaní sa to zmenilo na zápis iba pre root a už sa mi to nedá zmeniť. Môže vôbec user (nie root) zapisovať nejako na FAT oddiel? Dík.

Příspěvek byl upraven (01-03-06 10:26)

viz man mount
Zkusím z hlavy parametr fmask=0000, dmask=0000 - a mělo by to nastavit adresář, kam to montíš na 0777´, popř umask=0000.
anebo uid, gid nastaví vlastníka a skupinu souborů.

to je fajn, ale ja tomu anglickému popisu vôbec nerozumiem.

je to hda5 namontovaný v /home/cyko/Dokumenty

Skúšal so googliť, ale nejak sa mi nedarí

FAT jako filesystem nema zadnou kontrolu prav. Linux to tedy resi tak, ze pri pripojeni vsem souboru nastavi stejna prava a to podle toho co je nastaveno v /etc/fstab pripadne podle uzivatele, ktery svazek pripoji.
/dev/hda2 /mnt/dos vfat showexec,users,umask=0000
s timto nastavenim tedy vzdy bude vlastnit soubory ten kdo system pripoji a prava skoro vsech souboru budou pro zapis i cteni vsemi. Vyjimky tvori soubory ktere ve fat pouzivaji atribur Readonly, Hiden, System.

Příspěvek byl upraven (01-03-06 16:25)

mam tam kto to je, kam to bude, fmask, dmask, umask a furt nič

Taknam tady ukaz co tam mas…

/dev/hda5 /home/cyko/Dokumenty vfat dmask=0000,fmask=0000,umask=0000 0 0

Ak je to nejak podstatné, tak mám FC_4

Příspěvek byl upraven (01-03-06 18:38)

Me to tedy s timto nastavenim funguje tak jak ma. Odpojil a pripojil si ten svazek po tom co jsi to zmenil ve fstab? (umount /dev/hda5; mount -a)
Uprimne ti doporucuji pouzit atribut showexec, vypada to pak rozhodne lip.

Vdaka už som to rozchodil. Na konci výpisu mi chýbal vložený 1 riadok a bez neho to nechcelo ísť.

Ano to je casta chyba :(.