mountovani NTFS oddilu se ujima fuseblk

resim kuriozni “chovani” systemu. s linuxem zacinam, ve vsech navodech je krasne popsano, jak do FSTAB napisu to ci ono a ono to funguje. jenze ja mam ve fstab toto:

/dev/sda2   /media/windows/c   ntfs-3g rw,nls=utf8,umask=0222   0 0

avsak po zalogovani prikaz mount vrati mimo jine toto (a hlavne misto toho, co by se melo vypsat dle FSTAB)

/dev/sda2 on /media/windows/c type fuseblk (rw,allow_other,default_permissions,blksize=4096)

… a to jeste s tim, ze windowsi cast disku je rozdelena na 2 oddily - 1. oddil je nejaky fastboot ci co - ktery opravdu mountovat nechci, takze ho nemam ani uveden ve fstab. i pres to ho ale fuseblk mountuje - a ja nevim, jak toto chovani potlacit.

/dev/sda1 on /media/SERVICEV003 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)

… dusledkem tohoto je pak nemoznost zapisu na NTFS oddil, a zaroven to, ze me to tu prudi s oddilem, ktery me naprosto nezajima.
predem diky za jakoukoliv radu :slight_smile:

:slight_smile: tak mě napadlo vymazat záznam ve FSTAB a … :slight_smile: teď se to mountuje správně (s RW) pomocí fuseblk… :slight_smile: dokázal by mi ještě někdo poradit, jak fuseblk nastavit, aby mountoval do nějakých konkrétních adresářů? nyní mi to děla “disk” a “disk-1” :slight_smile: což neni uplně košer :stuck_out_tongue:

Duvod proc se to chova jak se to chova je ten, ze system je nastaven pro maximalni zjednoduzseni prace uzivatele, ktery nejsou prilis pocitacove gramotni. A tak vsechny disky, ktere v pocitaci jsou proste pri startu pripoji a udela ikonku na plose. Pouzivat fstab uz tak neni v podstate potreba. Duvod proc ti to pripojuje i onu zahadnout oblast disku je ta, ze na tom disku proste je. Je to servisni obast disku, kterou tam vytvari vyrobce notebooku a slouzi k ruznym zbytecnym vecem jako je windows recovery. :slight_smile:

Tak ted co s tim. Muzes zkusit tohle: http://forum.fedora.cz/read.php?1,14621,14642#msg-14642
kdybys tomu nerozumel ptej se dal.

diky za odpoved:

hodne se zmenilo od zalozeni threadu - windows jsem preinstaloval :slight_smile: zrusil tenhle sasovskej oddil… misto nej sem si rozdelil windowsi oddily na 2 (zahoval sem tim i sda1, sda2 …).
pote sem ozivil MBR pro linux a jel sem dal…

nechal sem mountovani na fuseblk, bohuzel se delo to, ze pokazde se to mountovalo jinak - jednou byl sda1 v /media/disk, podruhe zas v /media/disk-1 … jelikoz mam na tom nestastnem oddilu nejake projekty v netbeansu, musel sem je porad znovu a znovu otevirat.
napsal sem tedy do fstab natvrdo, kam chci ty disky pripojovat, vytvoril sem patricne adresare v media, nastavil prava… ale at delam co delam, tak mi nenamountuje jeden z oddilu (i kdyz je vse zda se v poradku)

zde je muj fstab

/dev/dm-0	/	ext3	defaults	1	1
/dev/dm-1	swap	swap	defaults	0	0
tmpfs	/dev/shm	tmpfs	defaults	0	0
devpts	/dev/pts	devpts	gid=5,mode=620	0	0
sysfs	/sys	sysfs	defaults	0	0
proc	/proc	proc	defaults	0	0
/dev/sda1	/media/windows/c		ntfs-3g	rw,nls=utf8,umask=0000,users	0	0
/dev/sda2	/media/windows/d	ntfs-3g	rw,nls=utf8,umask=0000,users	0	0
/dev/sda3	/boot	ext3	defaults	1	2

je tam snad neco, co by byt nemelo? konkretne se mi nemountuje vubec prvni oddil (sda1), a ackoliv sem tam uvedl “users” tak s tim stejne jako user nic delat nemuzu X-(

Zkus to nepripojovat do /media ale treba /mnt at se ti to nehada s HALem.

vida :slight_smile: to uz funguje spolehlivejs - zati mse to vzdy namountovalo… jinak sem zjistil, ze on se ten oddil casem nejak “sam” namountoval tam kam sem chtel (treba po 20ti minutach prace na necem uplne jinem) :slight_smile: ale tohle je jistotka.
jestli bych mel takovou otazecku - jak to ted pridam do “Places” v GNOME menu? :slight_smile: (krome toho ze to dam do “favorites”)

Duvod je ten, ze adresar /media ovlada automatika - “demon” HAL a kdyz si tam neco pridavas rucne pres fstab, delas mu v tom zmatek. S Places v gnome nemam zadne zkusenosti.

hm tak sem nabootoval a … zas sda1 neni mountute - ale to uz je asi zas kvuli tomu, ze se wokynka nejak spatne vyply (?) a musel bych dat “force” ? :frowning: ja se z toho zblaznim…

:frowning: ja uz tomu vazne nerozumim, zkusil sem

mount /dev/sda1 /mnt/windows/c -t ntfs -r -o umask=0222

a to proslo bez jakehokoliv erroru a jednotka se namountovala. proc se nenamountovala pri bootu (nbeo alespon zalogovani se) nechapu. :frowning: zadny force sem ani nepotreboval

wdolek napsal(a):

[i]> jestli bych mel takovou otazecku - jak to ted

pridam do “Places” v GNOME menu? :slight_smile: (krome toho ze
to dam do “favorites”)[/i]

V “Places” menu se ti to objevi prave za predpokladu, ze to namountujes do adresare /media :smiley: