Minimalisticka instalace Fedory

Ahoj,

chci se zeptat zda u Fedory existuje nejaka moznost jak provest minimalistickou instalaci - neco jako u Debianu je “business install”? Je to asi 40MB medium, ze ktereho si nainstaluju jen jadro a par potrebnych baliku. U Fedory jsem nenasel nic krome iso medii pro graficka prostredi xfce, lxde, kde a gnome…

Jak se napriklad instaluje Fedora bez GUI s tim, ze si vyberu zakladni baliky a vse ostatni si doinstaluju rucne az ze systemu?

To co hledáš bude nejspíš tzv netinst iso - 64bit například http://mirror.karneval.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/17/Fedora/x86_64/iso/Fedora-17-x86_64-netinst.iso a 32bit například http://mirror.karneval.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/17/Fedora/i386/iso/Fedora-17-i386-netinst.iso Během instalace vybereš minimální a ještě si můžeš vybrat upravit nyní (nebo tak nějak) a naklikat/vyklikat co chceš.

EDIT: pro ilustraci přikládám screenshot, mimochodem tohle zastane i DVD verze, ale je zbytečné ji stahovat, pokud je internet k dispozici už při instalaci. http://vain.cz/files/Fedora-minimal.png

Tak jsem to vyzkousel… Ta Fedora je teda pekne tvrdy orisek. Nejpve jsem instaloval xorg, xfce a gdm. Po rebootu jsem cekal, ze najede GUI tak jak jsem zvykly z Debianu a nic… Kdyz jsem se rucne prepnul do runlevelu 5 tak me cekala cerna obrazovka s blikajicim kurzorem.

A instaloval si to jako skupiny nebo jen jako baliky?

Vsechno jsem instaloval jako baliky (yum install balik). Nainstalovaly se samozrejme i zavislosti tech prislusnych baliku.

P.S. Pokud mozno, nehci vubec pouzivat GUI pri instalaci. Proc? Protoze kdyz vyberu napr. XFCE prostredi tak se mi instaluje hromada baliku ktere tam nechci. To same by se podle me stalo kdybych pozil “groupinstall”.

Při groupinstallu XFCE se nainstaluje u minimalistické instalace Fedory 33 balíků (+159 závislostí, kterým se asi stejně nevyhneš). Ale fakt nevím, jestli to je nebo není hromada. Kolik to tak dělá u jiných distribucí?

No to Ti nereknu z hlavy:( Nejprve bych ale radsi vyresil nasledujici problem. Popisu kroky ktere jsem delal… Projel jsem minimalni instalaci s tim, ze jsem z GUI nic dalsiho neinstaloval.

Instalace z CLI:
1] yum install gdm.i686 # 1 balik + 152 dependencies (vcetne xorg)
2] ln -s /etc/systemd/system/grafical.target /etc/systemd/system/default.target

po rebootu jen cerna obrazovka s blikajicim kurzorem (startx nefunguje, GDM uz vubec ne)

3] yum install xfce4-session.i686 # 1 balik + 90 dependencies

po rebootu opet jen cerna obrazovka …

Jak tam rozbeham aspon to zakladni GUI? V Debianu nainstalujes XORG a GDM a po rebootu ti samo najede zakladni GUI.

Diky za pomoc

Stat se muze spousta veci. Prvni co ale udelam, kdyz se mi nechce pusit ani startx je ze se podivam na obrazovku co to pise a hned potom to /var/log/Xorg.0.log, pripadne misto startx zkusim jen xinit. Uprimne pokud chces minimalisticky system, nechapu proc instalujes GDM (to nejspis nainstaluje i spoustu GTK veci). Pokud uz musis mit login manager, coz u minimalistickeho systemu povazuju za zbytecne, pak zkus spis XDM.
Podle me by si ale mel zkusit aspon
yum groupinstall “X Window System”
abys videl co za baliky ti chybi. Chapu, ze nepotrebujes ovladace pro vsechny graficke karty, ktere xorg umi, ale tak je proste po instalaci zase vyhodim.

Myslím, že pro tento účel slouží skupina “X Window server”:

yum group install “X Window server”

To ti nainstaluje jenom povinné balíčky, ale možná budeš potřebovat i optional, kde je i GDM, potom:

yum group install “X Window server” --setopt=group_package_types=default,mandatory,optional

Jaké balíčky jsou v té groupě, zjistíš příkazem:

yum group info “X Window server”

Diky za pomoc. Ja jsem myslel, ze login manager je nutnosti, nevedel jsem ze muzu (jeste jsem nezkusil) instalovat jen Xorg a Xfce prostredi. Jinak yum groupinstall “X Window System” pomohl, ale najede mi jen login dialog a po prihlaseni se mi ten dialog objevi znova a prihlasovat se tak muzu do nekonecna:( To Xfce mi nenajede.

Oprava: Tak Xfce najede az kdyz kdyz jsme instaloval “yum groupinstall xfce”. Pak uz system najel. Bohuzel se tam instalovaly sracky jako Network manager a avahi atd. Jeste udelam par pokusu, zkusim jen instalovat Xorg a Xfce.

Podle mně by pomohl tento příkaz:
yum group install xfce --setopt=group_package_types=mandatory

Nastaví, aby se při instalaci vynechali výchozí balíčky, které ale nejsou pro běh Xfce životně důležité. Tam je např. i ten NetworkManager. Pokud to ale už máš nainstalované a chceš Xfce osekat na kost, můžeš si vylistovat, které balíčky jsou jen výchozí:
yum group info xfce

a ty ručně odinstalovat. Jak se s tím ale Xfce popere, ti neporadím. Nepoužívám ho.

Ahoj,
rozhodl jsem se tu instalaci udelat z gruntu. Nedelat dalsi krok pokud neni vyreseny ten predchozi.

1] behem instalace jsem vybral “minimal” (installed 211 packages)
2] yum group install “x window system” (installed 179 packages)
3] ln -s /lib/systemd/system/graphical.target /etc/systemd/system/default.target
4] reboot (objevil se nasledujici screen)
http://imageshack.us/photo/my-images/69/snmekobrazovkyp.png/

Doplnujici otazky:
Je mozne nainstalovat system bez display managera jako je gdm, kdm nebo xdm? Myslim, tak, aby tam byl jen xorg a
napr. xfce?

ad 4) To se ti spustil Firstboot, což je program, kde nastavíš první uživatelský účet atd. Nevím, teď z hlavy, jestli a jak se to dá obejít. Očividně ti tam chybí nějaké fonty.

Nicméně pokud chceš opravdu tak spešl instalaci, možná bych zkusil Kickstart, ten je fakt mocný. Můžeš si tam nadefinovat prakticky cokoliv a ono ti to vytvoří instalaci Fedory na míru: http://fedoraproject.org/wiki/Anaconda/Kickstart
Existuje na to i klikátko system-config-kickstart, ale to už třeba při výběru balíčků není tak flexibilní.

Jak udělat co nejminimalističtější instalaci Fedory s Xfce, ti asi nejlépe poradí na mailing listu Xfce SIGu:
https://admin.fedoraproject.org/mailman/listinfo/xfce

Opet - group install Xorg se da udelat jen s mandatory baliky. Myslim, ze to ale stacit pro funkci Xorg nebude a firsboot je v Default. Mel by ale jit odinstalovat.

Jinak nemusis kuli “chybe” pri instalaci pres yum hned delat celou instalaci znova. Pomoci yum history muzes dat “undo” na danou skupinovou operaci a nainstalovane se zase odinstaluje.