LVM, pro a proti

Zdravím.

U instalace Fedory se používá LVM při rozdělení disku. Při instalaci jiných ditribucí linuxu přímo rozděluju disk na jednotlivé souborové systémy bez aplikace další vrstvy.

Jaké výhody má použití LVM při rozdělení a formátování disku?

Tohle je urcite zajimave tema, musi se k nemu ale dodat - pro co chceme LVM pouzivat. Je potreba pro desktop/notebook, ktery pouziva jeden uzivatel? Moje odpoved je - neni. Ne ze by to i tam nemelo sve vyhody, ale faktem je, ze LVM pro uzivatele desktopu prinasi spis vic nevyhod nez vyhod. Jedina vyhoda, kterou jsem zaregistroval byla, ze v momente zmeny ovladacu a tedy popisu diskovych oddilu tato zmena nijak nezasahla uzivatele LVM, podobne se ale pro ucely desktopu da pouzit i label a neni potreba LVM.
Jine to je pro uzivatele velkych souborovych systemu, raid poli atd., tam je to jiste vyhoda.

Proc je LVM presne ve Fedore jako vychozi nevim - musel by to clovek pohledat v nejakych konferencich, ale podle me je duvod jednoduchy - LVM je potreba otestovat v co nejsirsim pouziti, prave proto, aby na tech velkych systemech spolehlive fungoval. Vetsinu obycejnych uzivatelu pak rozdeleni disku stejne nezajima, nevedi co to je ani k cemu to je. Takze je jedno jesli tam maji jen ext3 nebo ext3 v ulite LVM. Zkusenejsi uzivatel si pak muze pri instalaci vytvorit rozdeleni disku vlastni bez LVM. Mam oboje - jak systemy bez LVM tak s LVM a nemam pocit ze by to melo nejaky zasadni vliv na cokoli - krom toho, ze system s LVM lze zachranovat pouze ze zachranneho CD Fedory, protoze vetsina ostatnich distribuci LVM neumi.

Takže, pokud na počítači bude pracovat více uživatelů, doporučujete raději LVM použít třeba jen z důvodů změny ovladačů?

Co se týká raid polí, zachraňují se data lépe ze zhrouceného pole, když jsou zabalena do lvm? Podle mě to bude ještě složitější.

Pokud se jedna o multiuzivatelsky system s 24/7 provozem pak bych zrejme LVM zkusil, pokud to je domaci desktop pro rodinu pouzival bych ho jen kuli lenosti meni zakladni konfiguraci - jinak ne.

Raid pole je pro LVM “neviditelne”. O RAID se stara dmraid nebo HW. Nevim co presne myslite zhroucenim pole, pokud dojde k nenapravitelnemu kolapsu RAIDu dolovat z nej data je vzdycky problem, a LVM samozrejme prinasi dalsi uroven obtiznosti nicmene nemelo by to byt az tak hrozne - LVM je v podstate jen obalka existujiciho skutecneho FS. Nejsem odbornika ani na LVM ani na RAID, obecne LVM ma vyhodu pri manipulaci (zvetsovani, zmensovani) diskoveho prostoru a umoznuje jej rozsirovat pres vicero HW zarizeni. Tzn. takove souvisle 10TB pole z 20x500GB disku muzete celkem jednoduzse udelat…