lenovo e130/e330

Zdravim,

ma tu nekdo zkusenosti s fedora 17 64b na lenovo edge e130/e330? Kdyz sem omylem nainstaloval 32b verzi, tak vse slo jak melo, livecd nabehlo na poprve atd. Kdyz sem to pak preinstalovaval na 64b tak livecd nejdriv umiralo na loading initrd, tak jsem zkusil dat acpi=off a proslo to, nainstaloval jsem a po restartu my zacal hucet vetrak od cpu, udelal jsem upgrade, nekolik restartu, ale vetrak huci porad, kdyz jsem to rebootoval znovu z livecd 32b, tak vse je tiche a perfektni. Tusim ze cpufreq a mozna nejake lazeni acpi to vyresi, ale predem se ptam, zda nekdo nenarazil na neco podobneho. Pripadne jestli nehoho nenapada proc je s 64b livecd problem a 32b nikoli, jinak memtest sem samozrejme delal, disk je bez vadnych sektoru, md5sum cd je v poradku, instaluji gnome3 verzi.

diky za tipy/zkusenosti

Pokud nemas vic nez 4GB RAM tak klidne pouzivej 32b verzi.

To, že 64-bitová verze hučí jak o život, je jistě tím vypnutým ACPI…

A nesouhlasím s covexem, že bez více než 4 GB RAM nemá 64-bitová verze smysl, viz např. benchmarky na http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_1210_3264&num=1.

Zkus hledat spíš důvod, proč selže boot s 64-bitovou verzí.

diky za rady, problem je vazne v ACPI, bez nej nastartuji v pohode, ale jak ho zapnu zamrznu na startu initrd. 64 bit potrebuju uz kvuli virtualizaci. Zkusim to poladit a dam pak vedet…

Zkoušel jsi nastartovat bez ACPI, updatovat systém a následně ACPI zkusit povolit? Třeba je už problém vyřešen v nějaké aktualizaci…

zdravim,

to jsem uz zkusil, bez acpi nabiham v pohode, ale neukazuje se mi baterie a vetrak se nezastavi, po upgrade sem acpi povolil a nenabootoval, chyba je urcite v acpi, jeste zkusim upgrade biosu jestli bude novy a pak jsem narazil na nejake acpi pro T radu tak uvidim, zatim jsem nainstaloval paralelne 32b verzi a o vikendu budu laborovat

Obligatni otazka - aktualizace BIOSu neni?

PS: Ty benchmarky me moc nepresvedcili. Dvojnasobny pocet bitu, ale vykon se nezvysi vzdy a pokud tak o 10%. Bohuzel tam neni to, o kolik vic RAM 64b sezere a v momente, kdy se do toho vlozi diskove operace se stale stejne pomalymi 7200ot disky pak cteni dvakrat tak velkych objemu dat je prohra. Jediny HW zajimavy zlepsovak posledni doby jsou SSD disky.:slight_smile:

64bit je pro medulezity kuli virtualizaci, potrebuju mit lokalne virtualizovany jeden 64b os (centos co mam na serverech aktualizui ve virtualu, abych videl co se deje driv nez na serveru). pokud nekdo vite o necem co umi virtualizovat 64guesty na 32b os (virtualboz ani quemu to neumi), pak 64b opravdu neni potreba.

uplne nahodou jsem si nakonec vzpomel vcera ve vlaku na volbu noapic, kterou jsem kdysi pouzival na jinem notebooku a pomohlo to i zde, Takze pri potizich s x86_64 fedora na lenovo thinkpad edge rady eX30 staci pridat do grubu volbu noapic…

Hmm, zvláštní, tohle bych asi nečekal :slight_smile: Nezkoušel jsi hledat ten novější BIOS?

masi napsal(a):

Zdravim,

ma tu nekdo zkusenosti s fedora 17 64b na lenovo
edge e130/e330? Kdyz sem omylem nainstaloval 32b
verzi, tak vse slo jak melo, livecd nabehlo na
poprve atd. Kdyz sem to pak preinstalovaval na 64b
tak livecd nejdriv umiralo na loading initrd, tak
jsem zkusil dat acpi=off a proslo to, nainstaloval
jsem a po restartu my zacal hucet vetrak od cpu,
udelal jsem upgrade, nekolik restartu, ale vetrak
huci porad, kdyz jsem to rebootoval znovu z livecd
32b, tak vse je tiche a perfektni. Tusim ze
cpufreq a mozna nejake lazeni acpi to vyresi, ale
predem se ptam, zda nekdo nenarazil na neco
podobneho. Pripadne jestli nehoho nenapada proc je
s 64b livecd problem a 32b nikoli, jinak memtest
sem samozrejme delal, disk je bez vadnych sektoru,
md5sum cd je v poradku, instaluji gnome3 verzi.

diky za tipy/zkusenosti

Ahoj taky mám E330 a dal jsem si tam fedoru, rád bych trochu zkušenosti, já jsem uplný laik.

Ahoj,

po pridani noapic na konec radku GRUB_CMDLINE_LINUX v /etc/sysconfig/grub mi vse funguje jak ma, jen ctecka karet neni zatim funkcni, protoze mi chybi firmware, ale neni to pro me moc dulezite a tak sem to zatim neresil a nechavam si to na chvile nudy.
Jinak mam e130 s i5 a baterie bez potizi 6h s wifi, vykon zatim nechybel, klavesnice mi prijde naprosto super a to sem zhyckanej z aple klavesnic. Stroj je moc hezky tichy, lehky, na lenovo i pohledny. Urcite bych nevolil jinak, jen me stve ze nemam klavesu insert a sysrq. Pripadne bych uvital svetelnou indikaci capslock na klavesnici, ale to uz sou ruzne drobnosti, ktere clovek najde na vsech strojich.

Preju spokojene uzivani.