kuriozni zavislosti balicku ??

tak vcera jsem se zacal zase montovat do instalovanych balicku - ne vse, co se mi po instalaci nacpe do systemu potrebuji a jelikoz mam rad poradek a mam rad kontrolu nad tim, co v kompu mam a nemam, pustil sem se do odebirani balicku. a ejhle, stejne jako v opensuse, ktery sem kvuli tomuto opstil (napr se mi povedlo odinstalovat kernel pri odebirani totem playeru !!!), jsem narazil na zajimave kuriozity.
jako novacek jeste dodam, ze strukturu balicku si predstavuji nejak takto (zjednodusene): uplne vespod pomyslne pyramidy je jadro linuxu (vcetne nejakych zakladnich funkci), na jadru jsou posazeny xka (a samozrejme i neixkove aplikace - ale to uz by nebyla pyramida ;D), na xkach je gnome - nejaky zaklad gnome, a na zakladu gnome uz jsou jen gnome rozsireni - vseljake ty gui programky. - kdyztak me tedy opravte
vcera jsem se pokousel odebrat balicek “gnome-media” - protoze CD Player nepotrebuji :wink: - ale z nejakeho duvodu, se na gnome-media vaze balicek gnome-session a gnome-volume-manager. v druhem pripade bych to chapal, i kdyz by mi prislo inteligentnejsi vazat prehravac na volume manager a ne naopak, ale co. ale ze se gnome-session vaze na cd prehravac - to uz mi moc do palice neleze.
smiril sem se tedy s tim, ze si cdplayer necham a jen ho schovam z nabidky. zacal jsem tedy instalovat OpenOffice a co to nevidim - s openoffice se mi instaluje dalsich asi 10 aplikaci, vcetne nejake madarstiny (proc proboha ?!) a tomcat serveru - nerikam, ze bych si tomcat stejne nenainstaloval, ale ponekud me prekvapilo ze se tak deje v souvislosti s openoffice.

mno… a ma otazka zni - PROC !!! - pouzivam balickovy manazer, ktery je primo ve fedore, ze zoufalosti sem zacal instalovat i z terminalu - ale to vedlo vzdy ke stejnemu vysledku - bud odebrani toho co potrebuji nebo doinstalovani milionu nepotrebnych veci.

kdyz udelam takove nehezke srovnani s ms windoze - kdyz nainstaluju wokna, mam prazdny system (maximalne mam od MS pripravene IE, MSN a WindozeMediaPlayer - ale z toho nepouzivam nic, takze MSN a WMP hned odinstaluji a IE schovam a nevsimam si ho)… v horsim pripade musim do systemu nainstalovat ovladace na grafarnu, na zvukovou kartu a pdobne… kazdopadne pak mam cisty system a jsem jen ja panem, co si nainstaluju a co ne…

• kdyz instaluji nejakou “user friendly” distribuci linuxu, tak i kdyz se snazim o co nejmensi instalaci, tak jen s gnome se mi do systemu dostane stovka aplikaci, ktere opravdu nechci a ktere, kvuli zvlastni vazbe “zaklad se vaze na konecnou aplikaci” nejdou odinstalovat. - mno a tedy by me zajimalo (nez se do me pustite ze sem windozar a ze nemam na linuxu co delat :D) jestli jde vubec nainstalovat linux s gnome tak, abych si ale sam mohl rozhodnout, ze budu pouzivat ten a ten media prehravac, tento editor, tamto neco a podobne?

Fedora stejne jako jine distribuce se musela prizpusobit prumernym uzivatelum. Vas postoj chapu, nejste sam kdo by chtel tyto veci minimalizovat.

Problem s gnome-media je v tom, ze to je balik, ktery neobsahuje jen gnome-cd ale taky gnome-volume-control atd. Tzn. neodebirate jednu aplikaci, ale cely soubor aplikaci gnome-media.

Problem s balicky je v tom, ze se musi zvolit hranice fragmentace - bud budete mit pro kazdy soubor jeden balicek a pak se ze spravy zavislosti zblaznite, nebo budete mit jeden giganticky balik obsahujici vse, ktery ovsem nema zadna zavislosti. Kazda distribuce ma trochu jine podminky na vytvareni zavislosti a to je to v cem se lisi.

Pokud si chcete vytvaret vlastni balicky s pozmenenymi zavislostmi pak mate dve moznosti - pouzivat Gentoo a kompilovat si to sam nebo pouzivat Fedoru a vytvaret si balicky sam - stahnete si prislusne .src.rpm, poeditujte .spec file a prekompilujte. Pak mozna lepe pochopite jak cely system zavislosti funguje a ze vyvojari to tak jak je vymysleli vetsinou dobre.:slight_smile:

tak je mi jasne, ze nektere balicky obsahuji jak nejake “komponenty” tak nejakou aplikaci. proti tomu samozrejme nic nemam, i kdyz mi to take ne uplne vyhovuje. me se jen nezda provazanost napriklad openoffice a tomcat serveru ;D opravdu nechapu, jak sem toho mohl docilit, ze mi to na office zacalo stahovat madarstinu a tomcat. no dnes vecer jeste znovu zkusim znovu nainstalovat. pokud se to bude chovat stejne, tak uz si asi vazne vytrham vlasy :slight_smile: - varianta s gentoo, debianem nebo archlinuxem je prome neco jako kdybych se mel v dnesnim pocasi prochazet venku jen v plavkach :slight_smile:

S debianem ani archi linuxem si nepomuzes, oba pouzivaji balickovani, jediny system kde si zavislosti muzes urcovat podle toho co zakompilovavas a co ne je gentoo… Chovani Fedory se za vecer nezmeni a ta zavislost tam je porad. Tu madarstinu teda nevidim, ale ten tomcat tam je - neni to ale prima zavislost OOo ale zavislost baliku hsqldb, coz je jakysi Javovsky databazovy engine, ktery OOo k necemu vyuziva. (Hsqldb chce servletapi a to je v tomcatu.) Co s tim nevim - muzes si stahnout binarku OOo primo z openoffice, vysledek bude ze akorat nebudes vedet co vsechno mas v tom adresari s OOo nainstalovane.:slight_smile: