kouzla s diskovymi oddily

dobry den,

hledal jsem, hledal, hledal, na foru i ve FAQ, nasel jsem vsemozne, ale stejne si nevim rady… poradte mi prosim:

Mam 80GB disk a instaluji na nej windows xp a do dalsich oddilu Fedoru 6.
Nejdrive jsem zacal instalovat windows; vytoren oddil NTFS (asi 8GB ).
Po instalaci windows jsem pomoci CD s BootIt NG (http://www.slunecnice.cz/product/BootIt-Next-Generation/) vytvoril dalsi oddil (FAT32).
Potom jsem spustil instalaci Fedory a v kroku vyberu oddilu jsem u toho druheho (FAT32) nastavil aby se pripojil na /store a Linux jsem nechal nainstalovat do zbyleho volneho mista, tak jak sam chtel.
Vysledek je nyni takovy, ze z windows se sice k onomu druhemu oddilu FAT32 dostanu (oznacil se jako H a navic je tam videt jakysi disk F, ale prazdny a kapacita je 0), ale ze starny Linuxu mam problem: slozka /store se vytvorila, ale nejde do ni beznemu uzivateli zapisovat. Prihlasil jsem se tedy jako root, ale kdyz jsem chtel menit skupinu a prava, reklo mi to, ze na to nemam dostatecne opravneni…

…ze by superuzivatel nebyl zas tak moc supr?

Pripadne prosim poradte, jak lepe instalovat oba systemy, zatim tam nic nemam, takze je klidne muzu uplne preinstalovat…

dekujumoc
Jonas Veselka
gmail.com: jonas.jonas.jonas

Budu predpokladat, ze opravdu mate diskovy oddil naformatovany FAT32. Dale budu predpokladat, ze tento diskovy oddil je umisten na /dev/hda1 (je treba upravit podle Vasi konkretni situace). Dale budu predpokladat, ze existuje adresar /media/storage, kam budete diskovy oddil pripojovat.

Jako superuzivatel zadejte

chmod 777 -R /media/storage

a na konec souboru /etc/fstab pridejte radek

/dev/hda1 /media/storage vfat rw,iocharset=utf8,umask=000 0 0

(nezapomente stisknout klavesu Enter - soubor musi koncit prazdnym radkem). Soubor fstab ulozte. Zadejte

mount -a

Diskovy oddil by mel byt pripraven i pro zapis.

Macky

Ja tam postradam jednu vec - a to naformatovani toho fat32 oddilu.
V linux prikaz mkfs.vfat /dev/prislusnaparition.
Nez to budete delat tak si prikazem
fdisk -l /dev/hda
vypiste tabulku rozdeleni disku (pokud mate SATA tak to bude /dev/sda) a naforamtujte POUZE a jen tu partition ktera je FAT32.
Pokud byste si nebyl jisty, zkopirujte sem vypis toho prikazu fdisk.

ten oddil jsem mel naformatovany, zapomel jsem to pripsat:)
Udelal jsem to, co navrhoval macky, smazal jsem tedy slozku /store a vytvoril /media/storage a v souboru /etc/fstab jsem upravil radek:
/dev/hda2 /store vfat (neco jako defaults) 0 0
na:
/dev/hda2 /media/storage vfat rw,iocharset=utf8,umask=000 0 0
ted to funguje.
Takze dekuji a preji Vam prijemne svatky.
Jonas