konfiguracia Live verzie - ako zapisat na USB kluc

Vážení Fedora-používatelia,

vyskúšal som Fedora 6 Live z PC REVUE DVD ako už asi desiatu verziu
možností Linuxu. Bežne pracujem pod Windows XP, nakoľko SW, ktorý
potrebujem je tak špecifický, že pod Linuxom v nevyhnutnej kvalite
jednoducho nie je.

Veľmi ma potešilo, že Fedora 6 Live mi umožnila zapisovať na USB kľúč, že
nemala nijaké problémy s pripojením sa na internet ani s e-mailom.
Rád by som ju používal na bežnú prácu.

Problém je ale v tom, že som zatiaľ nenašiel nikde možnosť nastavené
hodnoty LIVE distribúcie (klávesnica, čas, údaje pre e-mail a pod.) ZAPÍSAŤ do nejakého
konfiguračného súboru, napríklad na USB kľúč. Tento súbor by sa pri najbližšom spustení mohol použiť
(a nebolo by treba všetko zadávať znova a znova a znova).
Asi som niečo prehliadol, čo ma dosť hnevá. Prosím o informáciu.

Vopred ďakujem
Elda.

Fedora 6 Live je prvni Live CD Fedory a toto neumi. Je urcena pouze jako prezentace kompletni Fedory, nikoli jako staly pracovni nastroj. Mozna nejake zmeny budou v F7 ale jiste to nevim. Kazdopadne Fedora je predevsim kompletni instalovany OS, Live CD je v tuto chvili skutecne jen na vyzkouseni.

mozno by bolo lepsie nainstalovat komplet celu fedoru na USB flash alebo porozmyslat o vytvoreni malej particie pre FC

Vážení konzultanti,

predovšetkým ďakujem za oba príspevky. Na ich základe mám teda dve možnosti - počkať na novú Live verziu, ktorá umožní ukladať konfiguráciu, alebo použiť klasickú Fedoru.

Pravdepodobne si zatiaľ overím možnosti bootovania z USB kľúča na mojom (už staršom) PC a ak to bude reálne, pokúsim sa o použitie USB kľúča a klasickej Fedory , ktorá sa mi javí z Linuxov zatiaľ najlepšia čo do rýchlosti a pohotových možností.

Inštalovať Fedoru či iný Linux na harddisk nechcem po zlých skúsenostiach s následkami odstraňovania zavádzača GRUB-u, ktorý je nevyhnutnou súčasťou linuxových distribúcií (GRUB alebo LILO).

Obávam sa, že bežný používateľ nie je dostatočne varovaný pred následkami inštalácie Linuxu na harddisk - kto má osobné skúsenosti je nútený dodatočne konštatovať, že dostupné poradenstvo na nete bohužiaľ neobsahuje vždy dostatočne úplné informácie a pritom použitie dobre mienenej a inde asi aj vyhovujúcej, ale nie dosť presnej poradenskej informácie spoľahlivo vedie minimálne k nevyhnutnosti preinštalovať XP.

Vychádzam z osobnej skúsenosti. Mám dosť netypickú konfiguráciu počítača a už roky používam na jednom PC dva OS - NT4 a XP súčasne - mimo iné tak riešim aj problém rýchleho obnovenia XP jednoduchým prekopírovaním zálohy disku (N) z iného fyzického disku (O) pod iným OS. Úplnú preinštaláciu XP ma donútil urobiť až pokus s inštaláciou SUSE na harddisk - SLED sa ukázal byť napodiv pomalý, inštalácia nebola reprodukovateľná a jej odstránenie rozhodne nebolo pohodové.

Privítal by som preto použiteľnú Live distribúciu pre bežnú prácu na nete a pod. (vedenie korešpondencie, účtovné záznamy, foto). Dané prevedenie Live Fedora 6 by bolo k tomu účelu vhodné, keby umožňovalo aspoň záznam použitej konfigurácie.

Ešte raz ďakujem za rady a za pochopenie.
Elda

pravdepodobne by si musle pri starte fedory nastavit adresare /etc a /home na usb kluc

1. netvrdil jzem se to novejsi Fedory budou umet… jen se o tom diskutovalo.
  2. problem nebyva s GRUBem ale s Windows. Kdyby tam nebyly vsechno by bylo jiste daleko jednoduzsi.:slight_smile:
  3. zkuste SLAX (http://www.slax.cz)

Problemy s LILO (GRUBem) jsme sveho casu resil pres http://www.winimage.com/bootpart.htm
GRUB se nainstaluje ne do MBR, ale jen na zacatek dane partition (takze pri odinstalovani Linuxu se jen smaze partition se vsim vsudy) a pres bootpart se do Windovsackeho boot menu pridala ta partition.

Vážení konzultujúci odborníci,

predovšetkým ďakujem za podnetné návrhy. Pozrem aj slax. Ale veľmi ma zaujal príspevok pána JR. Stiahol som si tento SW a budem na tom pracovať. Vďaka.

Keďže ide o freeware, nebolo by od veci, keby niekto z Veľkých sveta Fedory obetoval trocha svojho času a napísal pre nás začínajúcich svoje skúsenosti s týmto SW pri inštalácii Fedory na harddisk. Určite by to prospelo uplatneniu Fedory v budúcnosti - iba ten GRUB (či LILO) na MBR skutočne nie je optimálne riešenie pre väčšinu používateľov …

Dovoľujem si ale naliehavo poprosiť o zaradenie možnosti zapisovať konfiguračný súbor (napríklad na USB kľúč) aj pre Live verziu novej Fedory. Ak niekto máte vplyv na tvorcu Live verzie, predložte mu k ctenej úvahe, že pre Windowsákov sú všetky dsponibilné programy pre jednotlivé oblasti prác v Linuxe jednoducho veľkou neznámou a ľahšie sa s nimi možno oboznámiť v dôverne známom prostredí, ktoré som si osobne nastavil a teda poznám. Keď musím najprv hodinu stráviť nastavovaním prostredia, čas i chuť na experimentovanie sa rýchlo vyčerpá …

Zistil som, že pre moju prax použiteľná je Live verzia Knoppixu 4, ktorá môže zapisovať na USB kľúč a to nielen konfiguračný súbor. Okrem toho dobre naštartuje aj internet, rozpozná disky i tlačiarne a všeobecne reaguje rýchlejšie ako Fedora 6. Nevýhodou pre mňa je priveľké množstvo mne neznámych programov, ktoré ponúka, Fedora je jednoduchšia.

Ešte raz ďakujem všetkým a idem pozrieť Knoppixovú a slax diskúsiu.
Elda.

Jenom pozor. Clovek si musi pohlidat aby opravdu zavadec nainstalovat jen na zacatek te partition. Proste pohlidat si ten krok v instalatoru.

To se mi nezda, ze by Knoppix spoustenej z DVD mohl byt rychlejsi nez nainstalovana Fedora (tedy pokud Vas pocitac “netrpi” enormnim mnozstvim pameti RAM :)).

Macky

2macky: myslel zrejme porovnani rychlosti spousteni livecd fedory a knoppixu. Tomu bych i veril. Knoppix je ciste jen distribuce zamerena prave na spousteni z CD, fedora nikoli.