Komplexní řešení dualbootu a klonování na další workstationy

Zdravím,

jak titulek říká, hledám nějaké komplexní řešení pro instalaci a údržbu dualbootu win7 s Linuxem (bude to RHEL, ale na této úrovni uvažování by na tom nemělo záležet. ) Moje situace je tedy následující:

Mám zhruba osm takřka totožných worstationů, co se týče disků, jsou ve všech právě tři. Na primárním disku jsou již na všech zavedeny win7, na druhý disk chci dát RHEL – na některých kompech už to testuju, ale chtěl bych znát zkušennosti s následujícím:

Mám takovou představu, že vytvořím jeden “vzorový” komp a pak vytvořím z disku s Linuxem image a tu naperu na zbylé kompy tak, abych nemusel každý konfigurovat znova. Pomocí image bych taky rád zálohoval.

Má někdo s podobným systémem zkušennosti? Jaký byste mi doporučili postup, respektive kam například zavést zavaděč od linuxu, jaký soft je nejvhodnější pro klonování systému a podobně…
(software na klonování už jsem projížděl i něco zkoušel, ale chtěl bych znát názor a zkušennosti těch, kdo něco takovéhleho řešili jako celek…)

Díky,
s pozdravem Pidiclovek :slight_smile:

Ano, s linuxem tohle neni problem, zvlast pokud jsou hardwarove konfigurace identicke (pokud jen temer, je potreba na to trochu pamatovat). V zasade u fedory se dal “image” instalace udelat z LiveCD (neni to nic jineo nez kopie obrazu CD na disk). Pokud bys chtel vlastni konfiguraci mas furu moznosti - vyrobit si vlastni LiveCD (celkem jednoduche, zadna krec), nainstalovat potrebne veci na jeden pocitac, pak do nej postupne pripojovat disky z ostatnich pocitacu (pokud to jde), nastartovat z LiveCD nebo LiveUSB a provest proste “dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc bs=1M” (sdb sdc je potreba samozjreme upravit podle jmen disku). Kopie celeho disku dd je proste kopie fyzickeho zarizeni a je to nejlepsi image ktery muzes udelat, nevyhoda je ze to trva dyl nez je nutne, vyhoda je, ze to je proste 1:1 a nic jineho s diskem neni v zasade potreba delat (zadne deleni, formatovani). Pote na cilovem pocitaci po prendani disku opet start z LiveCD nebo jeste lepe rescue cd, chmod /mnt/sysimage, grub_install /dev/sda, reboot. Samozjrem muzou nastat zadrhele, napr. pokud HW je jen “temer identicky” tak napr. s grafikama.

Nevim jak jsou na tom W7, ale Windows obecne jine systemu bootovat moc neumoznuji (jde to ale dre to), takze se museji nechat na primaru a nastavit disk jako bootovaci, grub pak nainstalujes do “wokeniho disku” a ten uz by mel umet bootovat jak wokenice, tak RHEL.

V zasade tak k tomuto nepotrebujes nic extra, zadny cupr cool klinaci blbinec, jen trochu malo knowhow.:slight_smile: