kompilace programu + zatarovani

Dobrý den potřeboval bych poradit s kompilaci a zatarováním programu.
chtěl jsem zkompilovat program tak abych jej mohl zabalit, tedy jsem použil ./configure --prefix=$HOME/pkg
pak samozřejmě make a make install, pak jsem jej zabalil tar -cf jmeno.tar pkg. Zabalení proběhlo úspěšně, ale po rozbalení archivu v jinem pc a spuštění, program hlásí že nemůže najít nějakou knihovnu v /home/tom/pkg/… Zajímalo by mě jak se tedy správně nastavují parametry před kompilací.

Nemal by byť postup taký, že do archívu sa zabalia len zdrojové súbory programu.
Ten sa na cieľovom počítači rozbalí, nasleduje make (skompilovanie - preklad programu), make install (nainštalovanie programu do systému).

jenže ja chci zabalit to co už je zkompilované, né ty zdrojáky. Tedy ve složce kde jse prefix, tam jsou binárky. Chci výsledný kompilát zabalit do taru abych jej ve slaxu mohl použít ke tvorbě balíčku, protože gphoto2 pro slax zatím není.

Přišel jsem že jde i normálě dát ./configure --prefix=/usr , potom make, a make install DESTDIR=/cesta/kam/zapsat/binarky.
Pak uz muzu výsledek zabalit. U většiny programů to funguje, ale narazil jsem i na menšinu kde to takto nejde.

Takto to bude myslím problém, jelikož se nijak neřeší závislosti (právě typicky knihovny). Musel byste najít všechny knihovny které aplikace používá např. sdílené *.so atd, to vše přibalit do taru a v cíli zajistit nakopírování do správných umístění např. /usr/lib a pod.

Jak pise li737 - prohledi si vypis ./configure - configure detekuje ktere komponenty jsou v systemu podle toho nakonfiguruje kompilaci aplikace. Pokud preneses takovyto balik na jiny system pak pri pouziti dynamickych knihovem nemusi samozrejme fungovat pokud to neni identicky system. Resenim je vytvorit program se statickym linkovanim - tedy vsechny knihovny se pripoji k binarkam. Takovy balik pak lze pustit temer kdekoli, jen samozrejme zabira mnohem vice pameti. Primo configure to ale asi nebude podporovat, je potreba sahnout do makefile a pridat parametr k linkeru. Nicmene zkusit muse neco jako:
./configure --enable-static
LDFLAGS="-static" ./configure

a prostudovat napr.:
http://www.network-theory.co.uk/docs/gccintro/gccintro_25.html

Díky za rady, ale opravdu mi jen stačilo dát prefix /usr a make instal DESTDIR=/cesta/ke/slozce. Chtěl jsem jen zkompilovat moduly do slaxu, a vše teď funguje i včetně závislostí které jsem stejným způsobem zkompiloval a přenesl na slax, třeba i gimp, který zatím není v sekci modules.

Rekl bych ale, ze to je pomerne velka nahoda, protoze verze knihoven ve Slaxu a Fedore mohou byt velmi odlisne.