Kódování

Ahoj, nevím proč, ale fedora mi rozhazuje kódování souborů například napsaných předtím v Mandrake linuxu, tak po připojení na jiný vzdálený server přes SSH - ve vim i v mc.
V env je nastaveno původní LANG=cs_CZ.UTF-8.
Můžete mi poradit co a kde mám nastavit aby to fungovalo správně? Změna LOCALE zatím nepomohla, kódování v konzoli je nastaveno na výchozí, jiné taky nepomáhá.

Díky

Problem je v tom ze tvoje locales jsou v UTF8, ale server na ktery se pripojujes, pripadne text, ktery edituje je v jinem kodovani, zrejme ISO8859-2. Reseni je nekolik, zalezi na tom jaka je presne situace. Pokud vzdaleny server pouziva iso, pak je nejjednoduzsi pouzit program luit. Pouziva se nasledovne:
luit ssh vzdaleny.stroj.cz
Tim se vystup i vstup ssh bude automaticky prekonvertovavat.
Kodovani souboru na locale je zahodno zmenit prikazem iconv
iconv -f latin2 -t utf8 jmeno.souboru > jmeno.souboru.utf8

Dalsi cast problemu by mohla sestavat z toho, ze nemas spravne fonty (zalezi jaky terminal pouzivas xterm/konsole/gnome-teminal), resp. nemas editor nastaven na dane kodovani.

Vyresit propletenec problemu s kodovanim/fonty/nastavenim je obcas zapeklite, ale vic pricin skutecne byt nemuze, takze zkousej.

Používám konsole. Právě jsem se chtěl vyhnout tomu abych musel všechny soubory překódovat:( Není potom teda lepší nějak změnit systémové nastavení na ISO88592 místo UTF8? Nebo je tohle blbost a UTF je lepší?

UTF je lepsi, ale prinasi s sebou tyto komplikace.
Stale ale muzes pouzivat editory ktere kodovani umi odhadovat, pripadne ho v nich muzes bez problemu zmenit (dobre zkusenosti mam s joe, gedit a kate).
Globalni nastaveni systemu muzes zmenit v souboru /etc/sysconfig/i18n (umaz utf8 a znovu se prihlas).

S kate souhlasí, je super:) Ale poukouším se naučit pracovat s vim a ten to nějak dobře neodhadne…
Změnil jsem tedy nastavení a už to je v pořádku:) Až na to že mi to rozhodilo nějaké názvy adresářů a sytémových hlášek jako ¨Ĺ˝ĂĄdnĂ˝ zĂĄznam pro fawef" :wink:

Díky

Příspěvek byl upraven (18-11-05 22:16)

Mno ja bych to teda bejt tebou nemenil a naucil se ve vimu pouzivat obe kodovani
pres neco jako :set fileencodings=utf-8 apod.