KDE , Gnome ci neco jineho?

Zdravim all
Jsem zacatecnik v Linuxu Kdysi davno jej mel lec je to tak 8 let dozadu a ciste textovy mod
Ted jdu na Fedoru 5 (zkousel jsem Suse/Fedoru3,4,5/Ubuntu/Kubuntu (perlicka - jako jediny Linux mi automaticky nevybere prazdnou partition lec rovnou celej disk a zepta se chci li jej naformatovat - dal jsem ne, vybral partition a stejne mi smazl pul XP:)) /Slackware (pekna fuska-na zacatecniky trochu moc) a Mandrivu) a nakonec se rozhodl finalne pro Fedoru 5
Otazka Jak prostredi naistalovat? A proc?
Vsem za rady mockrat dekuji…

Pokud s linuxem zacinas, pouzij defaultni prostredi GNOME - jeho vyhoda je, ze je to ve FC5 preferovane a dobre nastavene prostredi, ktere je jednoduche na ovladani. Pokud se nekde na netu vyskytuji navody, pak jsou psany zpravidla pro nej.

Dekuju na radu jsem preinstaloval radsi
Jinak:

  1. Naistaloval jsem napred KDE Nevim proc ale nenabehl mi standartne X ale jen textovy mod Pri instalaci mi nedal na vyber zadny - nastaveni okna, zalozit novy account atd. Pri tom pri Fedora 4 + KDE to udelal
    Preinstaval jsem na GNOME a vse bez problemu. Nevis cim by to mohlo byt? I kdyz to neni podstatny pac ted vse beha…

  2. Da se nejak udelat automaticke logovani ma muj vytvoreny account bez neustaleho zadavni hesla a loginu (ne na roota - na vytvoreny account)

3)Edit(po 4.): Vyreseno:)

  1. Znamena to ze Gnome ji vic user-friendly a KDE je vic pro pokrocile uzivatele (tudiz trochu lepsi?) U GNOME koukam je vse lepe roztridene takze od zacatku je o neco jednodussi se v tom orientovat

  2. Je dneska neco co Linux neumi a Windows ano? Neco zasadniho? Mimo programovani (koukal jsem i C# se tu da vykonavat…)

Za odpovedi - budel li mit chut - dekuji Pohledam sam na internetu ale pro jistotu ze bych nenasel se radsi napred zeptam pak pohledam:)

btw ty jsi administrator fora? Koukam ze odpovidas skoro vsude…coz ocenuji…

Příspěvek byl upraven (22-06-06 15:06)

Rogger napsal:

Dekuju na radu jsem preinstaloval radsi
Jinak:

  1. Naistaloval jsem napred KDE Nevim proc ale nenabehl mi
    standartne X ale jen textovy mod Pri instalaci mi nedal na
    vyber zadny - nastaveni okna, zalozit novy account atd. Pri tom
    pri Fedora 4 + KDE to udelal
    Preinstaval jsem na GNOME a vse bez problemu. Nevis cim by to
    mohlo byt? I kdyz to neni podstatny pac ted vse beha…

KDE si muzete doinstalovat z Add/Remove. Defaultni desktop se pak tusim nastavuje v /etc/sysconfig/desktop.

  1. Da se nejak udelat automaticke logovani ma muj vytvoreny
    account bez neustaleho zadavni hesla a loginu (ne na roota - na
    vytvoreny account)

http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc5prirucka7#automaticke_prihlaseni_do_gnome

pokud by to nefungovalo, dej vedet.

3)Edit(po 4.): Vyreseno:)

  1. Znamena to ze Gnome ji vic user-friendly a KDE je vic pro
    pokrocile uzivatele (tudiz trochu lepsi?) U GNOME koukam je vse
    lepe roztridene takze od zacatku je o neco jednodussi se v tom
    orientovat

Gnome je primarni desktopove prostredi Fedory a vyvojari se snazi vse pokud mozno perfektne pripravit pro nej. KDE je tak v podstate samostatne desktopove prostredi, ktere se jako jakekoli jine da ve Fedrore pouzivat. Netvrdil bych ze KDE je nejak pro pokrocilejsi (pouze dnes nabizi vice moznosti konfigurace) nez GNOME, ale faktem je ze jeho integrace s Fedorou neni na takove urovni jako GNOME. I tak je jeho pouziti ale snadne.

  1. Je dneska neco co Linux neumi a Windows ano? Neco zasadniho?
    Mimo programovani (koukal jsem i C# se tu da vykonavat…)

To vyrazne zalezi na tom co pozadujete a v jake forme. Pro bezne desktopove ukony Linux zpravidla nabizi v podstate identicke nastroje jako Windows, pro nektere specificke cinnosti nemusi existovat kvalitni alternativy.
Neco je zde: [url]http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html[/ur]

Co se tyce jinych oboru cinnosti, jako je programovani, nebo serverove aplikace, troufam si rici, ze zakladni instalace temer jakehokoli linuxu je na tom nesrovnatelne lepe.

Za odpovedi - budel li mit chut - dekuji Pohledam sam na
internetu ale pro jistotu ze bych nenasel se radsi napred
zeptam pak pohledam:)

btw ty jsi administrator fora? Koukam ze odpovidas skoro
vsude…coz ocenuji…

Da se rici ze se tu o to staram. Kdyby bylo tech co odpovidaji vice byl bych jen radsi - dekuji timto vsem, kteri se aktivne zapojuji.

Příspěvek byl upraven (22-06-06 15:06)

Automaticke prihlaseni jsem nasel Dekuji

Ale o5 dalsi problem:
Diky spatnemu pochopeni Jak nastavit NTFS jsem si (omylem??) updatoval jador
Pri LILO screenu mam tedka na vyber dve + win Chtel bych to stare odistalovat Jak na to?

ATI:
Nastaloval jsem dle navodu ATI drivery Uspesne Lec porad mi zda ze nepracuji bezproblemu Slozita stranak na obrazky (idnes napr.) se mi pekne seka Nez se vyhladi tak to trba i 4/6s do te doby prakticky necitelny Rada?

Dik moc moc…

OT: Já myslím že problém proč sem přispívá tak málo lidí je ten že fedoru core nepoužívá až tak velké množství lidí. A ti co jí používají o těcto stránkách buď neví a nebo používají forum na abclinuxu. Ale pokusím se to zde trosku oživit.

Rogger napsal:

Automaticke prihlaseni jsem nasel Dekuji

Ale o5 dalsi problem:
Diky spatnemu pochopeni Jak nastavit NTFS jsem si (omylem??)
updatoval jador
Pri LILO screenu mam tedka na vyber dve + win Chtel bych to
stare odistalovat Jak na to?

Pochybuji ze pouzivate LILO, pravdepodobne spis GRUB. Odstraneni stareho jadra muzete udelat dvema zpusoby

  1. uplne ho odinstalovat
  2. odstranit jeho vyber ze zavadece

ad 1. yum remove kernel-2.6.x-yyyy-fc5
ad 2. gedit /etc/grub.conf a odstrante radky u stareho kernelu

ATI:
Nastaloval jsem dle navodu ATI drivery Uspesne Lec porad mi zda
ze nepracuji bezproblemu Slozita stranak na obrazky (idnes
napr.) se mi pekne seka Nez se vyhladi tak to trba i 4/6s do te
doby prakticky necitelny Rada?

Je to ati driver z ati.com (binarni) nebo livna.org (rpm)? Co to je za gr.kartu?
Zkousel jste driver puvodne s X.org?

Dik moc moc…

Je to ati driver z ati.com (binarni) nebo livna.org (rpm)? Co to je za gr.kartu?
Zkousel jste driver puvodne s X.org?

Napres jsem zkousel z ati.com Coz hodilo nejakou chybu Bohuzel uz nepamatuju presne jakou Na to jsem se na jednom Foru docetl - radsi livna tak jsem je naistaloval z Livna
X.org nezkousel - Karta ATI 9600 XT

Jador zkusim odiistaloval za chvili Jinak pouzivam LILO… (aspon doufam - graficky LILO? Grub - vypada jak prikazovej radek? Respektive ted koukam na ten radke cos napsal an odstaneni v grubu a…nebim…:))

Je to ati driver z ati.com (binarni) nebo livna.org (rpm)? Co to je za gr.kartu?
Zkousel jste driver puvodne s X.org?

Napres jsem zkousel z ati.com Coz hodilo nejakou chybu Bohuzel uz nepamatuju presne jakou Na to jsem se na jednom Foru docetl - radsi livna tak jsem je naistaloval z Livna
X.org nezkousel - Karta ATI 9600 XT

Jador zkusim odiistaloval za chvili Jinak pouzivam LILO… (aspon doufam - graficky LILO? Grub - vypada jak prikazovej radek? Respektive ted koukam na ten radke cos napsal an odstaneni v grubu a…nebim (nevim ci grub ci lilo)…:))