jednorázová brigáda (zatial) Fedora 16 pomoc - okamžite-ihned-ASAP

Ahojte…
niesom IT … som stavebný inžinier, … ale už namočený do Fedory 16 (scientific KDE prerobenú na Gnome)
a velmi sa mi páči… windowsy ma už nebavili, a Gnome je proste úžasné… (príkazovému riadku sa úspešne vyhýbam)

každopádne mi Fedora padla, a nemám niekoho, kto by mi dal veci do poriadku. Hladám niekoho (v Prahe, prípadne na dialku)
kto sa mi pozrie na pc a urobí podla mojej predstavy… zatial ako jednorázový prívyrobok podľa dohody.

Myslel som , že Fedora je stabilná, ale teraz ma trošku sklamala. Každopádne by som mal rád rozvrhnutý počítač takto :

OS spustitelné priamo po štarte PC :

  • Fedora 16 scientific spin
  • Fedora 16 Multimedia spin (s tým, že majú prístup k rovnakým dátam a zložkám (dokumenty, downloads, disky…)) systémy nezávislé od seba
  • Windows 32bit - spustiteľný priamo po reštarte, ale ten istý spustiteľný vo virtual-machine cez fedoru (prístup k zložkám rovnaký)
  • windows 64bit detto
  • pre istotu možno ešte Ubuntu pokiaľ fedory odídu… potrebujem mať isotu spustenia

taktiež pred tým časti HDD ktoré budú vhodné, tak zmeniť z NTFS na linuxácky file-system (neviem ako sa volá, ale je rýchlejší)(mám cca 3 TB priestoru diskov)
zišlo by sa mi vyoperovať z nefunčkej fedory môj firefox, kde mám svoje záložky
inštalácia driveru od mojej UPS ky

mám starší Dell precision T5400 , s jedným Xeonom (4jadro) bude mat dva, plus súčasne 4GB Ram , bude 20 GB Ram.
potrebujem maximálny výkon a stabilitu v aplikáciách (grafika -video, 3d render, simulácie - počty, ) a to v programoch zväčša na windowsoch 64.

Nájde sa niekto ochotný a schopný kto by mi s týmto pomohol ?

prosím kontaktujte ma čo najskor , pokial možno hneď,
Richard
richard.pinka@gmail.com

Lidi kteri se instalaci linux zabyvaji najdes na http://install.linux.cz/

Ale tve pozadavky jsou castecne nesmyslene a castecne nerealne (krom toho, ze by me zajimalo proc ta soucastne instalace nefunguje, normalne se to totiz nestava).

  1. Fedorou neni potreba instalovat dvakrat jen kuli spinu. Spin je jen Fedora nainstalovana s jinou mnozinou baliku, Sjednocena mnozina se da nainstalovat i do normalni instalace Fedory. Pristup ke spolecnym datum tak neni potreba resit.
  2. Sdileni dat mezi fedorou a windows je mozne jen skrz NTFS, tzn. nelze jednodusse sdilet /home z linuxu a Documents and Settings (rep. AppData ci jak se to jmenuje) z Windows
  3. Windows z oddilu startovane na normalnim HW nelze provozvat zaroven ve virtualnim stroji, protoze windows nedokazi bezet stridave na ruznem HW - jejich instalace je vazana na HW komponenty, ktere virtualni stroj simuluje jine nez je realny HW.
  4. Na co instalovat 32 i 64b windows? Nevidim v tom zadny smysl, navic musis mit koupene dve licence.

Ahoj,
Ďakujem za odpoveď, pozriem na stránku ktorí si mi poslal,

nezmyselné a nereálne požiadavky. . no môžu byť, prečo nie… s tým sa stretávam častokrát aj ja :smiley:

1.ide mi o to že ako vidím že sa mi niečo stalo s fedorou teraz, nechcem , aby som na to v budúcnosti doplatil … tudíž by mali tieto fedory nezávisle na sebe pracovať, myslím že nemám možnosť okamžite v budúcnosti opraviť potenciálny problém sám.
2. tak si neham radšej všetko na NTFS
3. mohol by teda virutalny windows simulovat stejný HW ako je v reálu ???
4. …na čo ? no to je jednoduché - 1 / nie som dobrý v IT 2/ potrebujem šetriť čas… už mám pracovné skúsenosti , že sú aplikácie, pre 32bit windows, ktoré sa mi jednoducho spusit v mojej 64ke (aj doma aj vpráci) nedajú… niektoré idú, niektoré nie. a mne je jednoduchšie mať aj 32 bitový win pre takýto prípad, keďže nemám čas študovať ako to opraviť, zatial nemám v tomto ani od nikoho pomoc. …licencie na systémy už mám … :slight_smile:

ad 1) pokud se linux/fedora pouziva jako uzivatel a ne jako admin, neni duvod aby se rozbijel
ad 2) linux na NTFS nejde, resp. asi by sel ale takove reseni je naprosto nevhodne
ad 3) ne, teoreticky lze sdilet nektere veci jako document and settings (ovsem donutit windows umistit je na jiny disk byl horor, treba uz se to ale zmenilo), mezi virtualni instalaci a realnou instalaci, ale musel byste udrzovat stejne aplikace v obou
ad 4) a proc ne tedy jen ty 32b?

Jeste jsem nevidel clovek, ktery by byl schopen udrzovat vice nez dva operacni systemy na jednom PC a nemel v tom binec. To je totiz jediny vysledek takove akce, ale pokud za to zaplatite, nekdo to treba udela. Osobne bych to se vsemi pozadavky za mene nez 5-10,- tis. nedelal.

Zdravím! A nepomohly by virtualy? Např. mam zkušenost na pc win7 profi 64b, v nich virtualbox a v něm win xp 32b, w2k3, Fedora, contOS, FreeBSD a další. Má to výhodu ze virtualbox umožňuje sdílení složek z hostitele (zde win7) do virtualu… do m$ to jde přímo, do linuxu to jde pres cifs (tj. Je potřeba trocha nastavení v linuxu). Výhoda je v tom že systémy jsou vzájemně nezávislé. Takže pc zkolabuje pouze pokud se rozbijou hostující win7. Samozřejmě pokud dojde k porušení integrity dat odkudkoliv tak je obtížné je obnovit pokud není k dispozici záloha.

Ďakujem za poznámku…
… a dalo by sa to urobiť takto ? :

pc schopný cez bootovanie naštartovať :
fedora os
windows (základný)
(možno niečo tretie)

a z Fedory, a základného vindowsu možnosť spustiť rovnaké virtual windowsy ?? (celkom 2 virtualy)

mohli by sa tie isté windowsy spúšťať z dvoch samostatných OS (zakladný w, a fedora ?)

dúfam že licencia by sa nemusela kupovať už tretia (ked mam 2 licencie na tie virtualy… hádam sa dá identifikovat základný W na rovnakú licenciu ?)

Ďakujem za komentár…
Richard

Ano to možné je. Virtuální systém je uložený v jednom souboru tak stačí ho umístit na disk s ntfs aby byl přístupný z win i z linuxu. Domnívám se, že by byla potřeba třetí licence. Bohužel toto reseni není úplně vhodné pokud potřebujete max výkon v aplikacích uvnitř virtuálních systémů. Část výkonu celého stroje konzumuje host systém a aplikace virtualbox a hlavně se to týká grafiky tam je to znát asi nejvíce. V případě potřeby max výkonu je lepší použít nějaké vyšší vrtualizacni technologie např. Kvm, xen aj.

To je pre mňa nečakaná zmena ! :smiley:

no mám zatial 4x1 GB RAM ale uvažujem to zmenit na 4x1 plus 4x4 GB (minimálne …možno 4x8) RAM …celkovo teda 20 GB op.pamete…

vieš mi poradiť, na koho sa možem obrátiť pre prípravu tej lepšej virtualizačnej technológie Kvm, xen … v Prahe ??
rád by som o tom vedel viac z pohladu niekoho kto to používa denne

Ďakujem za odpoveď.

Bohužel ne, nejsem z Prahy. A osobně s tím zkušenosti nemám. Používá se to na produkční servery s hostingem všeho možného, ale spíše různé www,db servery atd. Otazka je jak je to tam s výkonem v grafice. Dá se o tom dočíst na netu a zkus se poptat třeba na abclinuxu.cz

hmmm… díki moc za tip !!!
ahoj ! R

KVM, Xen i VirtualBox, VMware je principielne to same. Vykonostni rozdily jsou pouze marginalni zalezitost. Virtualizaci desktopu s akcelerovanymi grafikou podle me nema ani jeden - tedy minimalne nemel, nejake pokusy byly, ale zda to nekdo umi nevim. Pokud chces poustet stejny virtualni stroj jak z linuxu tak z windows, pak to pujde jednodusse jedine s VirtualBoxem nebo s VMware, ktere existuji pro obe platformy.

covex napsal(a):

Virtualizaci desktopu s akcelerovanymi
grafikou podle me nema ani jeden

VMWare a VirtualBox už to mají dlouho. Jen u VirtualBoxu je myslím potřeba použít tu jejich non-free verzi a nainstalovat doplňky.