Jak začít

Zdravím,
ve světě Linuxu nejsem nijak dlouho, Fedoru prozatím používám spíše jen pro běžnou (kancelářskou) činnost, ale rád bych pronikl hlouběji - rád bych pochopil architekturu a filozofii systému, možnosti přizpůsobení, úpravy a správy tak, abych ji mohl využívat naplno a někdy v budoucnu se snad i nějakou kapkou odvděčit. Proto žádám o radu - s jakými zdroji je vhodné začít? Nehledám uživatelské příručky ve stylu “klikněte sem, proveďte tento příkaz” apod., ale vysvětlení otázek proč a jak.

Vítej,
pokud Tě zajímá pozadí linuxu, tak na to je imho nejlepší dokumentační projekt (v en na www.tldp.org, česky v papírové podobě, někde jsem našel i pdf). No a pak hledat info přímo k tomu, co Tě nejvíc zajímá: správa serverů (web, databáze) a virtualizace, vývoj (C, skriptování), grafika. V tomto je google nepostradatelný.

Úplně nejlepší je praxe, takže si doma vytvořit nějaký pokusný virtuál (pokud nechceš denně reinstalovat systém) a na tom si testovat, co Tě zrovna napadne. Od pokusů s vim až po překompilování jádra. Dobrá lekce může být i instalace Gentoo :slight_smile:

Dokumentační projekt bych moc nedoporučoval. Mám jeden doma a přijde mi, že už když vyjde, tak je zastaralý. To poslední české vydání už je 4 roky staré.
České informační zdroje jsou dost omezené. Pokud knížku, tak bych spíš zabrousil na Amazon. Tato je docela povedená:
Practical Guide to Fedora and Red Hat Enterprise Linux - http://www.amazon.com/Practical-Guide-Fedora-Enterprise-Linux/dp/0132757273/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1329221793&sr=1-1
Případně docela dobré jsou materiály k certifikačním kurzům Red Hatu. Ty oficiální člověk dostane, jenom když se přihlásí do kurzu, ale toto by nemuselo být špatné:
http://www.amazon.com/RHCSA-Linux-Certification-Study-Guide/dp/0071765654/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1329222159&sr=1-1

Pak samozřejmě existuje hromada online zdrojů, ale nevím o něčem uceleném. Tady pomůže Google.

Myslim ze na to jdes spravne. Podstatne je pochopit zakladni kameny na kterych operacni system stoji. Pak je jiz mozne odvozovat zbytek. Zakladni veci maji pomerne ustaleny charakter jiz mnoho generaci Unixu/Linuxu a podle ma na ne stari nema prilis vliv. Vyhoda je pokud nevadi cizi jazyk.

Mozna by se tedy neco, krom LDP, ktery muze byt uz trochu starsi, dalo najit na:


Napr. toto nevypada az tak spatne:

Nejlepsi je ale vzdycky kamarad, ktery uz neco umi a sdili stejny zajem. Zajimave z tohoto pohledu mohou byt i ruzne konference. Za dvermi je treba InstallFest - http://www.installfest.cz/

Díky vám všem!