Jak nainstalovat RPM bez RPM

Dobrý den,

povedl se mi takový nepříjemný kousek. Chtěl jsem do Fedory 5 naistalovat starší verzi SQLite. RPM mě poslalo někam s tím že už je v systému novější verze. Dobře, napsal jsem tedy yum remove sqlite.
Proběhla příprava, zeptalo se to jestli Y. Viděl jsem že to odebere jen tři balíky tak dal Y. A přpnul se na jiné okno. Po chvilce jsem se vrátil a viděl co se pokazilo. Těch balíků to chtělo odebrat podstatně více. Bohužel. Takže to spokojeně ze systému odinstalovo YUM i RPM a další věci.

Jak to dát zase dohromady bez přeinstalalace?? V systému není ani RPM ani YUM. Taková plechovka sardinek s otvírákem uvnitř.

Díky za pomoc.

Petr

Pokud mas zachovanou rpm databazi (/var/lib/rpm/*) pak tu mozna jeste je sance. Zazalohuj ji, stahni si rpmka pro “rpm” a treba pomoci mc nakopiruj soubory tam kam patri. Pak to bud zacne zit a ty jen pomoci rpm nainstalujes chybejici rpmka a zajistis konzistenci rpm databaze. Nikdy jsem to prakticky nedelal, ale teoreticky by to jit mohlo :)) Hodne stesti.

Nedávno jsem řešil něco podobného:
http://forum.fedora.cz/read.php?f=1&i=2219&t=2219

Problem bude podle me v tom, ze samotny balik rpm je zavisly na mnoha dalsich takze to bude potreba vsechno natahat rucne a rozbalovat do adresaru. V /var/log/yum.log najdete snad zaznam co vsechno se smazalo.

Myslim ze by ale melo existovat elegantnejsi reseni. Nastartujete z 1. CD do zachranneho rezimu, nechte si nadetekovat vasi instalaci fedory a pak bud
yum --installroot=/mnt/sysimage rpm*.rpm
nebo aspon
rpm --root=/mnt/sysimage rpm*.rpm
by snad melo fungovat