instalace nevim kde s ni

zdar vsichni potreboval bych pomoct s instalaci vypalil sem si instalacni dvd a je ot v isu ale mam windows xp sp2 a nevi mkde nastavit aby pri restartu naskocila instalace portoze me nenaskoci ta instalace vubec

thx

pls odpovedte sem v koncich ))=

vypalil si spravne iso ???

teda Burn ISO image ???

mas nastavene bootovanie cd v biose ???

mas to v spravnej "master"mechanike ?

skontroluj

sakra jak to mam vedet tak za 1 sem uplny novacek to bych se vas asi neptal nevim co je to bootovani a mohl bys mi too pls vysvetlit normalne ??

Obavam se, ze v tom pripade bys tu instalaci nemel zkouset. Pokud se tyce vysvetleni tech pojmu, zkus pouzit google.

nj ja vim co to je bootovani mam nastaveni bootovani jako prvni vec ale s mechanikou mastr tos me dostal vi mdke to je ale v biosu mi to nejak nejde nastavim nejak nevim jak s tim pohnout a jestli to ma mmit nejak special vypaleny ?? to fakt nevim ja sem dal nero oblibeny vypalit datovy dvd a bylo to a ted se se koukl podrobneji co teda mam vypalit dvd iso a nebo dvd bood ??

Sekvence zarizeni, ze kterych ma system bootovat se, jak jiz bylo zmineno, nastavuje v BIOSu. S nastavenim mechaniky na master / slave to nema nic spolecneho. Ja mam dve mechaniky na jedne IDE “ksande” - jednu jako slave, druhou jako master a bootuju z obou. Co se nastaveni BIOSu tyce, musis to zkonzultovat s manualem k zakladni desce - tam to bude urcite vysvetleno (jedna se o jednu z naprosto zakladnich veci).
Co se vypaleni ISO tyce, nepali se to jako obycejny soubor. V Neru je tusim nekde ukryta nabidka “vypal ISO soubor”.

PS: Mozna by nebylo od veci, kdyby ses obtezoval s teckama a carkama ve vete.

Macky

to macky:
to s tymi mechanikami je aj trochu pravda…ale mnoho krat sa mi stalo ze mi mechanika “slave” jednoducho nenabootovala a nestalo sa mi to 1x

to phillip

v neru najdi burn iso image, najdi image na disku, a daj vypalit.
Daj restart a dvd /cd vloz do mechaniky z ktorej si si nainstaloval Win :smiley:

riad sa pokynmi instalatora

daj si pozor aby si si neodkuril particiu s win :smiley:

No pri stavu vedomosti tazatele ta instalace bohuzel asi nemuze dopadnout dobre… Jeste pred samotnou instalaci je totiz jeste treba pripravit diskovy oddil, na který je mozne Fedoru nainstalovat. Jestli bude phillip rezat disk az v ramci instalacniho procesu, Windows se to asi nebude libit…

Kratky navod:

Pro instalaci Fedory je zapotrebi 3 - 5 GB mista na disku podle toho, kolik se bude instalovat softwaru. To znamena, ze pred samotnou instalaci je treba mit pripravenou partition teto velikosti (partition se jevi ve Win jako samostatne “pismenko” - omlouvam se za ten infantilni popis :). Ze stavajicich partition ve Win ze mozne potrebny kus uriznout napr. pomoci Partition Magic (bohuzel se jedna o komercni aplikaci).
Pri instalaci samotne je pak treba tuto partition rozdelit na dve casti. Jednu, ktera bude slouzit jako swap (naformatovana jako swap) a ktera by mela mit cca dvojnasobek velikosti RAM (ne vsak vice nez 512 MB); druhou, ktera by mela mit velikost alespon 3 GB a kterou naformatujete systemem souboru ext3 a pripojite do adresare “/”.
V okamziku, kdy butete mit nastaveny tyto dve linuxove partition pripraveny, je zbytek instalace hracka (v podstate staci pouze umet cist :).

Macky