instalace na dell

Zdravím, mám Dell Optiplex 320, teď je na něm nainstalovaný PCLinuxOS, ale nefunguje mi na něm Grub. Jako zavaděč používám Lilo, ale při jeho použití nejdou aktualizace jádra. Nevím proč na Dellu nejede Grub. Otázka tedy zní, bude fungovat Dell na Fedoře. Když jsme to zkoušeli s kolegou tak mi fungoval Grub2 na Ubuntu, to se mi ale moc nelíbylo. Děkuji předem všem za rady

Tuto otazku ti muze zodpovedet je ten, kdo ma optiplex 320, na nem Fedoru a mluvi cesky. A takovych je asi hodne malo.

Nechapu ovsem, proc by na jakemkoli PC nemel fungovat Grub. Co znamena “nefunguje”?

No nejde řešíme to na main foru, ale zatím to k ničemu není. Mají za to, že musím udělat uprgade Biosu, ale bez něj mi to jelo, sice na lilo ale jelo. Při první instalaci na Linux, jsme zkoušeli právě Ubuntu s Grubem2 a to fungovalo, ale s klasickým grubem to nejde. Nemám tušení proč. i to Lilo jsme musely nakompilovat na Dell, protože jinak je po instalaci “kernel panic”.

http://www.pclinuxos.com/forum/index.php/topic,91880.0.html

Tezko ti poradit neco lepsiho nez je v tom odkazovanem threadu. Stale nechapu, proc ti nejde udelat update BIOSu. Tenhle optiplex by mel mit floppy mechaniku, takze staci vytvorit bootovaci disketu (asi s DOSem) a na ni nahrat EXE soubor s updatem biosu.

On opravdu floppy mechaniku nemám ale mám jí slíbenou od kolegy tak se snad zadaří, on prostě v pohodě maká na woknech, lae s linuxem se mu nechce nějak mluvit.

Grub neni linux. :slight_smile:

Neznam vnitrnosti toho PC, ale vzhledem k tomu, ze to je normalni tower, tak tam podle me jde vrazit jakakoli standardni 3.5" mechanika, akorat asi nepujde do krabice, ale staci ji pripojit na ksandu a k napajeni (to bys stejne musel udelat i s tou od dellu).

Tak ona tam určitě půjde, jen jí musím sehnat. Ono je to tak, když jsem ho dostal, byly nainstalovány Win XP Proff, ramka byla jen 512MB, grafika na desce ATI. Tak ho vůbec na linuxu rozběhat byl docela problém, líný, 3D vůbec, efekty taky ne. Na woknech běhal dobře. Tak sem mupřidal ramku, novou grafiku a už všechno maká, jen mám lilo a nejdou aktualizovat jádra. Takže bych to rád dal dohromady, aby to makalo i za cenu přechodu na jiné distro. Používám linux na dvou počítačích doma, oba na pclos, ale pokud bych přešel s dellem na jiný distro, tak bych tam dal i manželky. Jsme bežní uživatelé pc, takže net, nějaká ta hra, FB, a pisálkové, na linuxu jsme asi dva měsíce. Kadždopádně děkuju ta rady.

DELL OPTIPLEX 320, Pentium DUAL CORE 3GHz, 2GB RAM, ATI Radeon Xpress 200 128MB už ne,nyní NVidia 8400GS 512MB , PCLINUXOS

Zdravim opet. Tak uz jsem na Fedore 14 i s Grubem. Vsechno jede bez problemu, jen musim poresit grafiku. Mam Nvidia geforce 8400GS 512MB ale system ji vidi jako 1024MB. Nevite nekdo nahodou proc? Dekuju za radu

Nema ta grafika jeste “TurboCache”? Vadi to necemu ze system nepozna spravne kapacitu RAM grafiky?