Instalace Linuxu na "standalone Secondary Master"

Zdravím všechny,
mám prosbičku. Fedoru (Core 6) zkouším teprve druhý den (v Linuxu jsem absolutní laik, jsem mnohdy rád, že to dovedu nainstalovat, ale snažím se). Potřeboval bych však jednu takovou věc, o které jsem zaslechl, že se s tím Linux moc nekamarádí.
Potřebuji nainstalovat Linux (Fedoru) na počítač, kde je jediný Parallel ATA (IDE) disk zapojen jako “Secondary Master”. A to se jeví jako problém. GRUB zabootuje a napíše:

GRUB Loading stage2Read Error

Pokud dám disk na Primary Master, není problém, Fedora najede a pracuje jako víno. Ale já opravdu nutně potřebuji, aby ten disk byl na sekundárním řadiči. Neptejte se mě, proč to tak chci a nenavrhujte, prosím, různé způsoby obejití. Když takto mohou fungovat “hloupá okénka”, Linux to zvládne také, jsem si tím jistý. Jen vědět, jak na to, A za tuto radu budu vděčný. Prosím, berte mě jako někoho, kdo je rád, že zná význam zkratky GRUB, tedy ale v případě nutnosti soubory poeditovat dokážu ;-).

Díky a s pozdravem

WIFT

To ale vypada ze jste Fedoru instaloval, kdyz byl disk jako primary master. Osobne v instalaci na secondary master nevidim problem, jen musite spravne nastavit grub. MMHC: o grubu je tu napsano hodne, dokonce cela kapitola v prirucce.

Prvni co bych zkusil je nastartovat do zachranneho modu (viz navod v hlavicce) kdyz je disk jako secondary master a pustit “grub-install /dev/hdc” (hdc je secondary master).

Vsechno co by vas pak mohlo zajimat je v soubour /etc/grub.conf, ktery v zachrannem modu jiste take najdete. Jedine co je bohuzel trochu matouci je to, ze mapovani disku grubu je jeste jine nez linuxu:

master na prvnim IDE kanale = /dev/hda = (hd0)
prvni partition na masteru na prvim IDE kanale = /dev/hda1 = (hd0,0)
slave na prvnim IDE kanale = /dev/hdb = (hd1)
master na druhem IDE kanale = /dev/hdc = (hd2)
atd…

V první řadě díky za reakci.

K věci: Fedoru jsem skutečně instaloval, když byl disk sám na Secondary Master, žádný další disk v PC. Instaloval jsem z USB DVD vypalovačky, instalace proběhla bez potíží. Jen to fakt vypadá, že instalátor disk pochopil jako Primary Master a tímto způsobem také zavedl GRUB.

Dále: Záchranný mód jsem nastartoval (opět z USB DVD mechaniky - nahály se i příslušné USB storage ovladače a také ovladače od mého SCSI řadiče, kde mám ale jen CD-ROMku Plextor) a zkusil příkaz

grub-install /dev/hdc

Bohužel se objevila jen hláška, se kterou nehnu:

/sbin/grub: Not found.

Dál nic.
Disk byl opravdu jako hdc, což jsem si ověřil příkazem

fdisk -l

Ten vypsal, že mám 20GB disk na /dev/hdc a na něm dvě partitions, jak udělal instalátor, tedy /dev/hdc1 (bootable typu Linux) a /dev/hdc2 (typu Linux VLM).

Teď už jen nevím, co vlastně GRUB nenalezl.

Díky za trpělivost.

S pozravem

WIFT

PS: Pro pořádek konfigurace PC:
Zákl. deska s nForce 2 Ultra 400, dva IDE řadiče a jeden SATA (dva porty). Dále SCSI řadič AHA-2940AU, na něm jen CD-ROMka Plextor, výjimečně i SCSI scanner. DVD mechanika přes USB, jinak Athlon XP-M a gigo RAM, grafika Radeon 9600XT (AGP samozřejmě).
Disk pro Fedoru bude 20GB na Secondary Master, což je šuplík, ostatní disky budou v PC natrvalo, až rozchodím tu Fedoru, bootování hodlám vybírat volbou klávesy F11 při POSTu, což zobrazí boot menu s volbou, z čeho chci bootnout.

Ještě mě napadla jedna drobnost k té domnělé instalaci na Primary Master. Totiž na tom disku před tím už Fedora byla, disk byl v takovém případě právě jako Primary Master, ale v jiném PC (výrazně pomalejším, kde jsem si Fedoru “osahával” :wink: - teda zní to úchylně :-). No, pak jsem ten disk vzal a že zkusím Fedoru na svižnějším stroji (mé primární PC). A tam jsem chtěl právě provozovat Fedoru na Secondary Master disku. I vzal jsem instalační DVD a celou Fedoru na tento disk nainstaloval znova (a to už byl disk jako Secondary Master, pro jistotu bez dalších disků, ty byly fyzicky odpojeny, abych si něco nesmazal).
Nemohlo se třeba stát (přestože jsem při instalaci zvolil všechno z disku odstranit a vytvořit oddíly znovu), že by si Fedora řekla “tak tady už GRUB je, sem ho dávat nemusím”? Tím by se možná mnohé vysvětlilo.

Díky.

WIFT

Ani tim by to byt mohlo. V zachrannem modu by ale grub-install melo jit pustit. Skoncil jste skutecne spravne prikazem chroot a mel jste pripojenou instalaci FC v /mnt/sysimage?

Mimochodem, kdyz se vam povede dostat se pri normalnim startu ke grub> pak grub samotny umi najit zda je na nejakem disku dalsi stage. Akorat se to musi delat nejaky prikazem a ten sem zapomel.:slight_smile: Vsechny dostupne prikazy se vam zobrazi po stisku klavesy Tab. To jen kdybyste se chtel neco priucit.

Aha, tak je to popsane tady:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6grub#reinstalace_zavadece_grub
mimochodem mate skutecne nekde soubor stage2?
Mel by byt v /boot/grub/stage2

Tak to je ono, Ten “chroot” jsem přehlédl, dík. Dostavil se pokrok. Už to při startu hlásí

GRUB Loading stage1,5Read Error

:slight_smile:

To moc pokrok neni… stage2 se podle me nahrava PO stage 1…:slight_smile: To jsou veci. Zkousel si ten prikaz find z grub> shellu?

Tak jsem opět něco zkusil. Nahrál jsem rescue bez chrootu, jak se píše v tom “Reinstalace zavaděče GRUB” a zkusil:

find /grub/stage1

Vypsalo to

(hd0,0)

což mi přijde divné, když disk byl zaručeně na Secondary Master (otázka je, jestli nedošlo k nějakému pomýlení, když tam kromě něj žádný jiný disk nebyl).
Obdobně jsem dopadl se stage2.

I zkusil jsem tedy:

root (hd0,0)

To na mě že prý:

Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83

Tak jsem odpověděl:

setup (hd0)

A dostalo se mi odpovědi:

Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no
 Checking if "/grub/stage1" exists... yes
 Checking if "/grub/stage2" exists... yes
 Checking if "/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
 Running "embed /grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 15 sectors are embedded.
succeeded
 Running "install /grub/stage1 (hd0) (hd0)1+15 p (hd0,0)/grub/stage2 /grub/grub.conf"... succeeded
Done.

Mno, ale hlášku

GRUB Loading stage1.5Read Error 

jsem tím tedy nepřekonal.
Otázkou je, zda jsem neměl tedy dělat spíš něco jako “hd2” :wink:
Update> Aha, už vím. proč jsem to nemohl dělat s “hd2” - protože to hlásí cosi o neexistujícím disku ;-).

Kdyz to grub najde na hd0 tak to tam musi byt… po tom “Done.” jste udelal co? Napsal jste “boot”? To co jste totiz delal se nikam nazapisuje, je to jen docasne pro danou session.

Ono problem muze byt ne az tak s Linuxem, jako s BIOSem. Windows totiz neumi nabootovat z secondary masteru, takze pokud v BIOS bootu zvolite, ze chcete bootvat ze secondary kanalu BIOS zmeni mapovani disku a prohodi kanaly, aby kdyby tam nahodou byly Windows tak mohli nastartovat. A to mate zadelano na peknou motanici, ktera ale je resitelna.:slight_smile:

“boot” jsem nenapsal, ještě to pořeším.

K tomu BIOSu - zatím jsem se vždy setkal se situací, že Windows bootují, odkud BIOS řekne, včetně mého PC. Mám tu disků několik na různých kanálech, všechno šlape, jak má. Jen ta Fedora to nějak ne a ne pochopit. Windows se s tím popasují, těm je to jedno - kam je dám, odtud nabootují, jen si pak ve správci zařízení nadetekují hard disk na jiném kanále, kde ho ještě neviděly, ale to je vše, chodí to. Takže to ještě zkusím pořešit a ozvu se.
Každopádně za dosavadní rady vřele dík. Když to nebude průchodné, finální řešení holt bude takové, že šuplík půjde na Primary Master a všechny okenice jinam, když jim to nevadí.

Update - Tak jsem to jen tak schválně vyzkoušel. Vzal jsem disk s Windows XP, co doteď běžely na Primary Masteru a dal jsem ho na Secondary Master. Ty XPčka si toho shodou okolností vůbec nevšimly (to proto, že mám nainstalován nForce ovladač, který eliminuje rozlišení na Primary a Secondary channel v OS a všechna zařízení se rovnou “věší” na mateřský řadič, kanály se pro orientaci rozlišují až v ovladači na jeho speciálních záložkách). Každopádně normálně nastartovaly a běží, ale tuhle zkušenost mám nejen z mého PC, chodí to tak i s jinými deskami a čipsety (jen se obvykle nadetekuje ten disk ještě jednou, protože je na novém umístění).

Pokračování - zkusil jsem poté ten příkaz “boot” a dostalo se mi odpovědi ve stylu, že “Error 8: Kernel must be loaded before booting”. Já to asi vzdám a dám to na Primary Master :).

To by byla skoda… uz jste blizko.:)) Pokud bootujete pomoci nejakeho menu z BIOSu, jak tu nekdo zminoval, jsem si temer jist ze bios provede remaping disku, protoze windows ze secondary masteru podle me skutecne nastartovat neumi. Nebo snad kdyz nebootujete windows z disku na sec. mas. mate windows na jinem disku nez C:? To bych se hodne divil.:slight_smile:

Odpoved se vam dostala spravna, pokud chcete nastartovat musite zrejme jeste zadat kernel - priklad najdete v kapitole http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6grub#ovladani_zavadece_grub
musite tam ale napsat spravne cislo verze kernelu co mate skutecne na disku. Pokud to je cerstva instalace FC6 bude to presne tak jak je to v te kapitole.
Nezapomente ani na ten druhy radek s initrd. Pomoci by vam mohl opet prikaz
find /vmlinuz-2.6.18-1.2789.fc6

Pokud se vam to povede pak zbyva uz je spravne upravit konfiguraci grubu, ale vzhledem k tomu, ze pak uz budete nejvetsi odbornik na grub siroko daleko bude to jen tresnicka na dortu.:slight_smile:

Hodne stesti.

Přiznám se, že teď jsem opravdu dezorientován. Vždycky jsem si myslel, že v Linuxu platí jisté zákonitosti a že jsou to Windows, které si dělají cochcárnu.
Nicméně: Od zvého posledního příspěvku zde jsem neudělal imho NIC, co by mělo tak nějak stát za řeč. Dnes jsem opět zapojil disk na SM, abych s tím zkusil pohnout. Zapomněl jsem však bootnout z DVD, takže se nastartoval OS z disku. Žasl jsem, neboť Fedora bez jediné chybové hlášky nastartovala. Zkontroloval jsem, že mám disk opravdu na SM - byl tam.
Takže závěr: Funguje to, nechápu, jak to, děkuji za všechny rady a prozatím odcházím spokojen :).

(w)