instalace flash playeru

Ahoj, když mi chce firefox instalovat chybějcí pluginy tak mi to napíše že žádné k dispozici nejsou… stáhl jsem si a nainstaloval rpm balíček s flash playerem. Jenže firefox ani chrome o ničem neví, jako bych nic neinstaloval. Když chci spustit flash player tak mi to napíše že nelze spustit, kdyz chci balicek naistalovat znovu napise mi to ze je jiz nainstalovany a kdyz ho chci odinstalovat dozvím se že neexistuje…

Jak přesně jsi ho instaloval? Postup z příručky by měl být funkční. http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace_internet#instalace_flash_playeru_macromedia_flash_pro_mozilla_firefox

Případně sem hoď nějaký výstup z terminálu, co ti to přesně u kterého příkazu píše a jakým způsobem se snažíš instalovat/odinstalovat ten flash. A máš 32 nebo 64bit Fedoru?

Já jsem si pomocí správce softwaru dal vyhledat flash a doinstaloval ho takto, také mi nejde RPM přímo z webu adobe.

Já zkoušela na F17 instalovat z adobe RPM, zkoušela jsem podle wiki.fedora.cz i ze správce softwaru, vše úspěšně potvrzuje, že je flash nainstalovaný, ale tam, kde by měla být aplikace/video mám vždy jen prázdné místo. Nevíte čím by to mohlo být?

Podívejte se do adresáře /usr/lib64/mozilla/plugins nebo /usr/lib/mozilla/plugins (podle toho, jestli máte 64 nebo 32bit), jestli tam máte soubor libflashplayer.so. Pokud ano, tak by mělo všechno v pořádku fungovat. Ten RPM balíček nedělá nic jiného, než že ten soubor nakopíruje do tohoto adresáře.
Já instaluju Flashplayer ručně, že ho stáhnu ve formě tar.gz archivu, rozbalím a nakopíruju do výše zmíněného adresáře. Můžete to taky vyzkoušet.

Vyzkoušela jsem tu ruční instalaci, ale ani ta nepomohla. V poslední možnosti mě napadlo, jestli to nemůže být ještě javou. Po zadání příkazu ‘ls -l /usr/lib/mozilla/plugins’ mi vyjel seznam, kde se ten flash s javou ukázali - netuším, zda je to v pořádku - takto:

/usr/lib/mozilla/plugins:
total 18060

-rw-rw-r-- 1 akisha akisha 17410532 Sep 6 20:04 libflashplayer.so
lrwxrwxrwx. 1 root root 34 Sep 4 19:35 libjavaplugin.so -> /etc/alternatives/libjavaplugin.so

/usr/lib/mozilla/plugins-wrapped:
total 4

lrwxrwxrwx 1 root root 42 Sep 6 13:01 libflashplayer.so -> /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so
lrwxrwxrwx 1 root root 41 Sep 6 13:01 libjavaplugin.so -> /usr/lib/mozilla/plugins/libjavaplugin.so

Zkuste ve firefoxu v menu nápověda -> restartovat se zakázanymi doplňky. U mě to pomohlo. Instaloval jsem flash přes yum install po instalaci repozitáře ze stránek adobe.

Nevim jak to je presne, ale pro 64b systemy je lepsi 64b flash. Pro 32b flash existoval nejaky wrapper do 64b Firefoxu - to je pro pripad ze byste meli 64b OS.

Ani jedno, ani druhý. Já tedy mám 32 systém. Je to záhada asi jako když nainstaluju grafické ovladače od AMD (megapack), tak systém nenabootuje. To je to poslední, co mě napadá, ale těžko by tenhle problém souvisel s grafikou.

A v jiných prohlížečích (Opera, Chrome) Flash funguje?

Zřejmě ne. GChrome hlásí: Couldn’t load plug-in.

Firefox ma stranku “about:plugins”, pokud se tam plugin neobjevi, prohlizec ho proste nevidi. Tzn. bud je to pro jinou architekturu, ve spatnem adresari nebo mas spatne prava. Pripadne zkus vypnout SELinux pokud ho pouzivas.

SELinux mám už od instalace vypnutý. Na “about:plugins” mám Shockwave Flash a FutureSplash Player. S těma právama si nejsem tak zcela jistá, ale myslim, že ani jako root přes ‘startx’ mi flash nešel. Avšak stalo se mi, že třeba občas se jedno video přehrálo a jiné zase ne (což však neřeší jiné aplikace). Teď už teda pro jistotu žádné (možná kvůli doinstalaci dalších kodeků či pluginů).
A je více věcí, které by podle návodu na opravu měly poté fungovat a taky to někde “nepochopitelně” vázne, to ale asi bude HW.

Prosim zkus vypnout ten SELinux, jinak me opravdu uz nic nenapada.