Instalace Fedory na MacBook Pro

Hi all,
chtěl bych dostat Fedoru 16 na svůj MacBook Pro, k dispozici mam 32gb sdhc kartu, takze nejspis asi bootovat live z ni?

Jak (s čím) začít?

Predpokladam ze uz se jedna o Intel Mac, tedy aplikovatelne by mohlo byt toto:
http://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB

dd jsem zkoušel, nabootovalo to a hodilo kernel panic, někdy to ani nenašlo oddíl (nenabootovalo). Dokonce jsem jedden oddíl na kartě vytvořil pro rEFIt (http://refit.sourceforge.net/), kterej by měl linux vklidu bootnout, kdyby to náhodou nešlo přes normalní EFI v Macbooku.

Našel jsem ale i v tom iso souboru s livedvd složku s EFI, takže by to mělo bejt už nějak vyřešený.

Zajímá mě jedna věc, jakej filesystem má mít oddíl kam pomocí dd “vypalim” to iso?

Ještě mě napadlo, bootnout to iso ve VirtualBoxu a nainstalovat Fedoru na tu SDHC kartu, myslíte, že by to šlo? Tu kartu to ve VirtualBoxu rozpozná ne?

pozn. používám Mac OS X 10.7, intel :wink:

Jestli potřebuješ LIVE USB, ze kterého nabootuješ, použij tento nástroj http://unetbootin.sourceforge.net/
Fedora to má i v repozitářích

yum install unetbootin

Instalační USB z ISO souboru vytvoříš velmi snadno.

Tak už to mám jsem v live, unetbootin znám, naštěstí je i pro os x a konečně mi našel ten fat oddíl na kartě (občas ne), tak jsem to tam pomocí něj hodil (i když pokud vím taky používá dd).
Bootovat šlo ale až za pomocí rEFIt na tom druhym oddílu…

Ahoj, mám ještě několik dalších otázek k věci.
Zajímá mě jaké schéma oddílů musím použít, GUID nebo MBR?

To live se mi podařilo nabootovat z MBR (asi právě díky tomu že to iso je jakejsi hybrid) ale…
Fedora 16 musí být na ext4, jenže někde jsem se dočetl, že MacBook z ext4 nenabootuje, mělo by teda pomoct dát / na ext4
a /boot na ext3.

Mě se to zatím nepodařilo. Funguje akorát live. A myslím si, že je to tím protože není to ext3 na GUID…?
Jenže, když mám na SD kartě schéma GUID, unetbootin nenajde žádný oddíly a nemůžu si tam hodit tu instalaci.

pozn .F16 instaluju taky na tu SD kartu

Schéma oddílů může být prakticky libovolné. Klidně můžeš ponechat naprosto na automatice instalátoru, pokud si s tím nechceš lámat hlavu.

Co se týká typu souborového systému, tak informace o bootování z EXT4 je mylná.

Mimochodem, Fedoru můžeš mít na ext3, ext4, btrfs, (možná ještě i ext2).

Pro typ rozdělení disku (GUID nebo MBR) je nejpodstatnější, zda disk je menší než 3GB nebo větší. MBR totiž podporuje velikosti disku do 3 GB, ale takový disk v MacBooku asi nemáš.

Ohledně principu bootování je spíše rozhodující, zda BIOS podporuje EFI boot či nikoliv.

Na počítače, u kterých není tak naprosto jisté, co vše podporují atd., pokud nenastane problém s větším diskem, doporujčuji následující:

typ rozdělení disku: MBR
zavaděč v /dev/sda
rozdělení oddílů na boot a pak v rámci LVM (o tom si přečti třeba na wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Logical_Volume_Management )

takže
/boot ext4 (nebo ext3, to je fuk) 500 MB
LVM … zbytek disku

v rámci LVM
… swap 1 GB (velikost swapu je nepodstatná, stejně je to dost krizovka, když to začne swapovat)
/ ext4 celý zbytek disku

Můžeš sice rozdělit někam /home atd., ale pro MacBook to asi nebude tak podstané. Pokud však předpokládáš nějaké brzské reinstalace a potřeboval bys zálohovat data nebo to mohlo přinést komplikace, tak si zejména odděl domovský adresář, tedy rozdělení LVM asi takto:
… swap 1 GB (velikost swapu je nepodstatná, stejně je to dost krizovka, když to začne swapovat)
/ ext4 cca 40 GB (vlastní instalace se vším možným zabere asi 10 GB, tak ať máš nějakou rezervu na logy a event. instalaci dalšího software)
/home ext4 celý zbytek disku

Nastavl jsem /boot na ext3 500mb oddil, / na ext4 zbytek místa, tak by mi to vyhovovalo
ale hlasí to, že boot firststage1 not selected (nebo tak něco). Když jsem ten zbytek místa nastavil
LVM tak se k hlášce přidalo ještě, že nemám zvolen /… nebyla tam možnost, nechápu moc o co jde - LVM.

Ještě jednou dodávám, že instaluju na tu SD kartu. Live mám akorát na jinym oddílu (fat32).

Asi mi nějak uniká, jak máš rozdělné ty oddíly, když už je tam partition s Live. Mimochodem, můžeš dát Live na USB klíčenku a instalovat to z ní. Jinak bys měl před instalací smazat všechny nepotřebné oddíly. Tedy pokud možno asi úplně všechny oddíly (pokud tedy Live bys měl na USB) a pak to teprve nainstalovat.

K dotazu, co je to LVM.
To je taková chytrá věcička, která je v podstatě mezi vrstva mezi fyzickým zařízením a logickým zařízením. Fyzickým zařízením je disk rozdělený na oddíly (MBR nebo GUID), logickým je potom už jednotlivý oddíl. Pokud vytvoříš LVM, můžeš na něm vytvářet, přesouvat, mazat oddíly. Trochu si to představ jako “rozšířený oddíl” v MS-DOS/Windows. Jenže LVM má další zajímavé vlastnosti, např. že do něj lze zapojit několik disků najednou a jejich kapacita se potom sčítá. Dále manipulovat s jednotlivými oddíly v rámci LVM je jednodušší než fyzické přesouvání oddílů na disku.

Mám právě zatím k dispozici jen tu SD kartu :confused: ale dneska asi koupím CD nebo seženu klíčenku
a udělám to z ní (pak to nechám rozdělit automaticky, to teď instalátor nechce udělat protože ze stejnýho média
běží i to live, stejně tak nefunguje možnost - použít volné místo)

Oddíly na ní mam takhle:

SDHC 32GB CLASS 10 / MBR
1. s LIVE / 1GB / FAT32… (později až budu mít systém nainstalovanej z něj udělam třeba swap)
2. s /BOOT / 500MB / EXT3
3. s ROOT / zbytek GB / EXT4

Přesně takhle mu to předhodim ale začne to prostě řvát, že není definován boot firstage1, to je asi ten zavaděč v /boot ne?
Jak je to možný, když ho ale definuju :confused:

Díky za info o LVM, z té wiki jsem úplně nepochopil jak tahle technologie funguje, teď je mi to poněkud jasnější :slight_smile: