Instalace Fedory 15 beta

Dobrý, den, jsem uživatel jiných distribucí, avšak dostal jsem se přes známé k Fedoře a rozhodl ji otestovat, stáhl jsem si live cd Fedory 15 beta s Gnome 3, instalace a nastavené proběhlo v pořádku, po restartu, však ntb (Toshiba L555-11L ) nenabootuje, výběr disků a vše proběhne, data zůstanou, jediný problém je boot, instalace grubu je v MBR, dá se toto změnit aby se tento dostal do sda nebo sda1 místo do MBR ?

Děkuji za rady.

Instaloval si to jako jediny system nebo je tam jeste neco? instalace do MBR je to same jako instalace do sda, grub je mozne pouze vlozit to sda1 ale stale musis mit nejaky (jiny) zavadec v MBR, ktery provede boot/vyber po startu.

Co presne se po startu systemu deje a co vidis na obrazovce naposled (klavesou Esc je mozne zobrazit podrobne informace o startu, pokud uz vidis graficky zavadec).

Na disku mám kvůli oficiálnímu AutoCADu ještě W7, ale tento musí zůstat nedotčen, instalace grubu proběhla v pořádku, avše po restartu se neděje nic, nebootne z disku, rovnou se pokouší o boot ze sítě, tudíž ho nenajde :frowning:
Ostatní lunuxové distribuce, ať již Ubuntu/Kubuntu, openSUSE nainstalují grub a po restartu proběhne normální nabootování s výběrem OS.

Stale nechapu co se deje. Na disku mas W7 ale pises se po restartu se nedeje nic - tzn. nenabehnou ani ty W7? Jaky boot ze site? Pokud si provedl normalni instalaci z LiveCD tak tam zadny boot ze site neni. To je nakonec zalezitost spis biosu nez instalace systemu… aha uz asi chapu. Tzn. na harddisku neni nalezen zavadec, tzn. boot prejde to startovani ze site. To ale znamena ze grub neni vubec nainstalovany. A jakym zpusobem startujes ty W7?

Boot ze sítě podnítí bios, jelikož z HDD se nepodaří boot. musím nainstalovat jinou distribuci, poté už je zavaděč v pořádku a vyberu si zda-li W7 nebo linux. F15 mi prostě znemožní normální použití ntb, ale odepisovat ji nechci.

Zkusil bych nastartovat z liveCD Fedory a obnovit grub (neni to klikaci postup). Nechapu proc se nenainstaluje behem instalace.

Ten problém je v tom, že Fedora obecně, nejen fc 15 nevidí jiná linuxová distra. Buď si ostatní položky přidáš do grubu ručně nebo musíš nainstalovat ubuntu či sabayon a pak fedoru i ostatní systémy uvidíš a po výběru nabootuješ.

Při instalaci F15, byly na disku jen W7, ostatní oddíly byly nahrazeny.

To já vím, říkám jen, co bys měl udělat. Vytvořit si 2 další partitions, nainstalovat ubuntu či sabayon a uvidíš i Fedoru, budeš si moci vybrat i Windows.

Tohle sice funguje ale jen castecne. Pokud se ve fedore nainstaluje novy kernel, nejsem si jist, ze se objevi v grubu pochazejicim z ubuntu. Jinak faktem je, ze Fedora pouziva grub 1 zatimco ubuntu uz nejakou dobu grub 2.

Objeví, to mám vyzkoušeno. Fedora od doby co ji mám přidala nové jádro. I např. openSUSE to přidává taky. Nemusí to být Ubuntu, stejnou službu dělá i Sabayon.

Kvůli tomu abych nainstaloval fedoru si mám nainstalovat další linuxovou distribuci ? To se mi zdá až moc zbytečné.

Nemusi instalovat zrovna dalsi distribuci - jen znovu nainstalovat zavadec.