Instalace Fedora10 s DVD

Dobrý den. Chtěl bych si nainstalovat Lnux Fedora a sem uplny začatečnik s linuxem, ale abych sel k veci stahnul sem instalaci Fedory 10(3,4G) rozbalil sem soubor ISO, ale na Virtualní mechanice sem nenašel žadný soubor který by se dal spustit a nainstalova. Tak sem si Fedoru 10 přepalil na DVD že to skusím nabootovat přes BIOS ale boot se mi nezdařil nevite co s tím ?? Jen mě napadlo jestli k tomu neměla byt nějaka Bootovací disketa ?? Prosím o odpověd děkuji.

Bootovací disketa určitě potřeba není, není ani potřeba ISO nijak rozbalovat. Nenapsal jste sice, jaký Virtuální stroj používáte, ale ve většině stačí iso s fedorou “připojit”. Například ve VirtualBoxu je v nastavení virtuálního stroje možnost připojit cd z ISO obrazu, ve wmvare to bude určitě velmi podobné, jednoduše nic nerozbalovat, iso fedory, jakožto ten jeden velký soubor, nechat jak je.

Stejně tak vypálení na DVD, stačí ve vypalovacím software zvolit vypálit obraz (iso), nic nerozbalovat a podobnně, může tím DVD stratit status “boot”.

jak velký je zhruba ten iso soubor fedory 10? mě se stáhlo cca 700MB a tady píšete o cca 5GB? díky, miráně

DVD image Fedory 10 ma 3.4GB. http://mirror.karneval.cz/pub/linux/fedora/linux//releases/10/Fedora/i386/iso/
700MB muze mit pouze LiveCD s moznosti instalace, resp. jedno CD z 6 instalacnich.
Upozornuji ze DVD je potreba stahovat na souborovy system, ktery je schope ukladat velke soubory (tedy nikoli FAT - max 2GB).
Spravnost instalacniho obrazu iso lze overit spocitanim kontrolniho souctu SHA. Podrobnosti jiste najdes bud tady na foru nebo jinde.

DVD má 3,4 giga; ale existuje i varianta na jedno CD (tzv. Live CD), a to má přibližně těch 700 mega. Jaký je přesně název souboru iso, které jste stáhnul?

@covex: Ty seš ňákej rychlej :wink: