instalace FC5 - diskove oddily

Pomožte někdo, sem v tom úplně ztracenej i když sem si přečetl dokumentaci. Chci nainstalovat systém, jenže mě to nějak nepustí, když chci nastavit partitiony.
Jedna volba mě chce všechno smazat, když dám default volbu tak to nějak nejde ani mě to nenechá vybrat na jakej oddíl to dát… :frowning:

mám disk Maxtor rozdělený následujíce:
disk C - win XP
disk E - různá data
disk G - to je ten oddíl kam chci FC5 nainstalovat, jenže moc nevím jak, je v NTFS ale při instalaci ho chci zformátovat na vhodnější souborový systém

nastavil sem teda create custom layout no ale sem tam docela ztracenej…
co sem se dočetl tak FC5 má vlastní 3 oddíly (/, /boot, swap)… nevím k čemu to je, ale hlavně nevím jak to rozchodit.

poraďte prosím někdo

Hrat si s partitionama na zivem disku neni nic moc. Kazdopadne podle me by bylo resenim disk G ve windows zrusit a udelat z nej free space - pokud tedy skutecne na nem nejsou zadna data!

Rozdil je v tom, ze v tabulce rozdeleni disku, je evidentne cely disk pridelen jednotlivym windows particiim. Fedora pak pri instalaci nevi kam se muze nainstalovat a musel byste rozdeleni disku v pravde udelat vicemen rucne, coz pokud ste to nikdy nedelal nedoporucuji.

Pokud disk G ve windows disk manageru smazete (doufam ze se to tak jmenuje a ze to jde) tak se misto uvolni a muze v nem byt vytvoreno cokoli. Treba 3 parition pro linux - pak jiz staci zvolit ze instalator ma vyuzit vsechno volne misto na disku (volne misto neni to ze mate disk G prazdny, ten nesmi vubec existovat).

At tak ci tak, vrele vam doporucuji zkusit si instalaci Fedory na nejaky treba mensi a starsi disk. Predejdete tim spouste zbytecnych zklamani.

Covexovo varování a doporučení berte vážně. Já se pro chvilku nepozornosti zařadil mezi ty neštastníky, co si shodili XPéčka, i po několika zdařilých instalacích, kdy už jsem se pokládal za řemeslně zručného instalatéra fedory. :slight_smile:
Pro správu disků ve win XP používám Paragon Partition Manager. Jak to jde přímo ve windows, nevím. Hledejte. Tohle jsem vygooglil pro začátek:
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/library/ServerHelp/19a9ac4d-d151-4fde-b187-9f8dfa09cb35.mspx?mfr=true
Je to sice pro win server 2003, ale třeba to pomůže, nebo se doklikáte k něčemu chytřejšímu.

ach jo, sem si ten oddíl dělal v partition magic tak 2 hodiny… :frowning:
pravda nechtěl bych si smazat data, ale opravdu mě překvapuje tahle “složitost”…
ten oddíl G je úplně bez dat
takže mi doporučujete oddíl smazat a vybrat volbu “use free space…”?
díky

Jo.
Instalátor Anaconda vám pak novou partišnu vytvoří, rozdělí a naformátuje za 2 minuty. Volba use free space vám ušetří mnoho přemýšlení a rizika.
Kdybyste chtěl použít původní Géčko s NTFS, musel byste ho správně identifikovat (což by se vám možná podařilo podle velikosti) a potom správně rozdělit na logické partišny pro /boot, / a swap (víte ale třeba, jak je potřebujete mít veliké? anaconda tuhle otázku může vyřešit za vás). A víte, jak se zatváří windowsy na to, až jim zmizí registrovaný disk? Já teda ne.
Raději ho opravdu odpojte a uvolněte. Když vám to radí i covex… :wink:

hmm, ok teď už si vážně nevím rady
rozhodl jsem se to instalovat na druhý disk, kde mám data, zformátovaný ntfs ale má tak cca 70gb volného místa.
vybral jsem tedy tento disk jako instalační, dal “use free space”, všechno jede dobře, vyberu si instalaci (kancelář, vývoj… výběr balíčků), pak to začne vypočítávat vztahy mezi balíčky… no a pak mi to nahlásí, že nemám dostatek volného místa! tak o co jde?

Obavam se ze jste stale nepochopil rozdil mezi “volne misto na disku” a “nealokovane misto na disk”.

Tak zkusime nazorne.

pr 1. Mam 80GB fyzicky disk. Na nem mam vytvorenou 80GB partition NTFS. Na disku je 10GB dat. Coz znamena ze je na nem 70GB volneho mista na ktere mohou zapisovat windows do NTFS parition, ale 0GB “nealokovaneho mista”.

pr 2. Mam 80GB fyzicky disk. Na nem vytvorim 40GB partition NTFS (ano vim, je to nekdy nesnaz presvedcit windows ze skutecne nemaji z celeho disku udelat NTFS, kdyt k cemu, zadny jiny system nez Windows preci neexistuje). Na disk nahraji 10GB dat. Tzn. ze na disku je 30GB volneho mista do ktere mohou zapisovat windows a, pozor, 40GB nealokovaneho mista, ve kterem muze svou partition vytvorit jakykoli jiny OS.

Vy potrebujete pripad cislo 2.

Pokud to ani ted neni jasne, doporucuji vam pouzit skutecne uplne cisty disk, nebo to vzdat, protoze bych tu nerad za dva dny resil problem “Fedora mi smazala vsechny disky”. Fedora nic nemaze, dela jen to co ji reknete ze ma udelat.

PS: Partition v pripadu 1 lze zmensit a tim vytvorit nealokovany prostor. Toto reseni ovsem tez spada do kategorie “pouze na vlasni riziko”. Pokud vam to prijde moc slozite je mi lito, ale stezujte si na helplince Microsoftu. Mozna byste se mohl na teto lince domahat i pomoci jak partition NTFS zmensit - ostatne zaplatil jste za to, tak by vam meli poradit.

Chapu chapu :slight_smile:
Takze bych mel vytvorit partition, ktery zkratka jakoby nezformatuji a necham nealokovano… omlouvam se, myslel jsem ze FC si dokaze s NTFS poradit tak, ze sama vytvori oddil a NTFS preformatuje do sveho souboroveho systemu.
Delam oddily pres partition magic, jenze nealokovano tam nejak nejde nastavit. Muzu to akorat naformatovat na Ext2, Ext3 nebo swap…
no budu se muset do toho nejak ponorit. Jeste jedna otazka: zalezi jestli zformatuju jako Logical nebo Primary? Ja bohuzel moc nevim co to znamena :slight_smile:
Dekuju za rady.

Příspěvek byl upraven (01-05-06 19:22)

V partition magic (pokud je to to, co myslím - od Paragonu - a je to verze, kterou mám i já) jde nastavit nealokovano, ale jmenuje se to nějak jinak (odpojit, uvolnit - samozřejmě nějak anglicky - možná delete partition:-) ).
Za pár minut budu moct přebootovat a podíval bych se vám.
Nebo vytvořte primary partition ext2 nebo ext3 a v anacondě použijte volbu využít linuxové oddíly, nebo tak nějak, a ona si v té primární vytvoří swap i logické partiton pro / atd.

Příspěvek byl upraven (01-05-06 20:26)

ted sem zjistil ze z toho uplne prvniho oddilu ktery sem chtel pouzit tak po vymazani zustalo 10gb nealokovano, coz se mi akorat hodi
ale neni ten termin “use free space” tak trochu matouci, nemelo by to bejt neco jako “use unallocated space”?
takze to znamena ze nealokovane misto na disku vlastne neni zadny partition?

Bingo. :slight_smile: A priznavam ze v instalatoru by bylo lepsi kdyby tam bylo napsano “use unallocated space”.