ikonky ve "file open" dialogovém okně

Dobrý den,
upgradoval jsem F19->F20, což mělo za následek změnu ikonek v dialogovém okně pro otevírání souborů na takové jednobarevné šedé ošklivé mrchy. Předpokládám, že to má něco společného s gnome, ale používám dwm, takže netuším, kde bych mohl nastavit nějaké slušnější téma ikonek. Poradíte, prosím?

Je potřeba si na Internetu najít nějakou alternativní sadu ikon pro GNOME a potom ji rozbalit a nakopírovat do /usr/share/icons a potom ji nastavit v nástroji gnome-tweak-tool.

Díky.
V /usr/share/icons mám mraky ikon, netuším ve kterých balíčcích jsou ikony pro dialog otevírání souborů. Nástroj gnome-tweak-tool nemám k disposici, nemám nainstalované gnome. Není zde na fóru nějaký klasik, který by to uměl z příkazové řádky?

No, můžeš to nastavit ještě před dconf, ale nevím, jestli to má nějaké cli rozhraní.

Hlavně nevím, co mám nastavit. Pokud budu aspoň vědět, jak se ten děs jmenuje, tak to snad půjde najít a přepsat vi editorem v nějakém xml souboru, ne?

Jo, a pokud vložím “Ctrl-O” v Geany, jsou v dialogu původní barevné ikonky, pokud vložím “Ctrl_O” v geditu, jsou tam hranaté šedé ikonky. Aby to nebylo tak jednoduché.

To bude tím, že Geany pořád používá file dialog z GTK 2, zatímco gedit už používá GTK 3.
AFAIK to v žádném editoru nenastavíš, protože dconf má konfiguraci v binární podobě.

Buď si tedy stáhneš celou novou sadu ikon s tím, že tam mají ikony pro tento dialog, které ti budou sedět víc, a to si nastavíš v dconf (já vím jenom o dvou nástrojích, které s tím umí pracovat: dconf-editor a gnome-weak-tool, ale možná to má i cli nástroj) nebo si najdeš tu starou sadu, vybereš z tama ty konkrentní ikony a přepíšeš jimi ty šedé v aktuálním tématu. Vím mě nenapadá.

Takže si částečně odpovím sám - původní ikony jsou z defaultního gnome-icon-theme, tak jak jsem měl nastaveno i pomocí dconf. Nové šedivé ikony jsou z gnome-icon-theme-symbolic.noarch, což jsou nějaké paskvily udělané v svg. Pokud rpm balíček se svg ikonami smažu, pak se gedit a spol vrátí k nějakým trochu lepším ikonám (vypadá to jako mix defaultních ikon a čehosi). Horší je, že ty šedé svg ikony mají některé aplikace jako závislost, takže šly z disku taky. Aspoň je vidět, jaký příšerný slepenec je Fedora uvnitř. Pokusím se najít nějakou náhradu za vektorové ikony z gnome-icon-theme-symbolic, ale nevím, zda to pomůže, když je některé programy (evince, gnome-media,gnome-disk-utility) mají přidrátované.

Sešívaný napsal(a):

To bude tím, že Geany pořád používá file
dialog z GTK 2, zatímco gedit už používá GTK
3.

To mne napadlo - takže jsem jediný, komu vadí, že každá aplikace má jiný dialog na otevírání/zavíraní souborů?

Buď si tedy stáhneš celou novou sadu ikon s
tím, že tam mají ikony pro tento dialog, které
ti budou sedět víc, a to si nastavíš v dconf
(já vím jenom o dvou nástrojích, které s tím
umí pracovat: dconf-editor a gnome-weak-tool, ale
možná to má i cli nástroj) nebo si najdeš tu
starou sadu, vybereš z tama ty konkrentní ikony
a přepíšeš jimi ty šedé v aktuálním
tématu. Vím mě nenapadá.

jak jsem zatím psal - ty nové ikonky jsou v SVG, takže pochybuji, že někde na webu najdu nějakou náhradu. A překreslovat si je v inkscape, na to nemám čas. V dconf-editoru jsem nenašel žádný odkaz na “symbolic” theme pro ikony, takže to pánové z gnome museli nejspíše zadrátovat natvrdo.

Takže asi mohu toto vlákno uzavřít, Komunitní vůdcové Fedory rozhodli, že hnus je součástí uživatelského zážitku a že možnost volby nemá v moderním “wow” linuxu co dělat:

Matthias Clasen z Fedory, cituji:

“With our current use, symbolic icons are simply not an optional add-on anymore, but an integral part of the user experience.”

No, nevím, jestli Matthias Clasen je komunitní vůdce Fedory. Je to vývojář upstreamového projektu, který Fedora používá. Přímo ve Fedoře se moc neangažuje.

Musim rict, ze byly doby, kdy jsem mel take tendence udrzovat si nejaky svuj obraz prostredi, ktere se mi libi a bylo dle meho vkusu. Bohuzel udrzovani techto “nestandardnich” nastaveni me stalo tolik casu, ze jsem na to rezignoval. Co sem tim chtel rict je ze vicemene souhlasim, ze nektera rozhodnuti ci smerovani nekterych casti Linuxu (Fedora za to skutecne moc nemuze) se mi moc nelibi, na druhou stranu si myslim, ze veci jsou ikony, fonty, ramecky, temata fakt neni potreba hrotit.

Díky covexi za názor. Dovolím si ale malý příměr: představ si, že by o vybavení a zařízení tvého bytu rozhodoval někdo jiný, než ty sám a tví spolubydlící. Od vzorku na tapetách po tlačítka na mikrovlnce, o typu ledničky, zda budeš mít vysavač a jakou bude mít barvu, jestli budeš mít domací kino, jakou značku televize, jestli v koupelně budeš mít kartáček na zuby nebo zubní nit, prostě o všem. Ty bys v tom musel bydlet, stejně jako další tisíce lidí v paneláku. Nakonec by ses s tím nějak sžil, byť by vybavení bytu neodpovídalo tvým potřebám a vkusu. Pokud by sis stěžoval, tak ti chytráci poradí, ať se přestěhuješ - ale to by sis nepomohl, protože v jiném paneláku to funguje podobně. Takže naříkáš na idioty, co ti nutí svou představu o bytovém designu a alespoň si dáš na stůl ubrus ve své oblíbené barvě. A teď to příjde - každého půl roku přijdou chlapíci od majitele (přestože jsi neustále ostatními chudáky na patře přesvědčován, že to je družstvo vlastníků, pravda je jiná, patří to nějakému neznámému chlapovi v americe), ubrus ti seberou a vymění ti věci v bytě. Odmontují vypínače, místo nich namontují experimentální prostorová čidla, která ovládají světla automaticky (a samozřejmě blbě, když si chceš číst tak zhasnou, když chceš spát tak začnou blikat). Přešoupají nábytek, v obýváku je najednou koupelna, obývak se vtěstnal do původní kuchyňky, samozřejmě strhnou tapety a natáhnou jiné, s jiným pitomým vzorem. Vymění kliky u dveří a dají místo nich kuličky jako v Anglii. Seberou ti ledničku, protože se v ní dá chladit pivo a alkohol je v některých zemích zakázaný. Seberou koberce, ale vysavač ti nechají. Z ložnice ti udělají skleník na pěstování hydroponické zeleniny (ale to nevadí, za půl roku to zruší a bude z toho za možná ložnice). Zruší schodiště a jezdit se bude jen výtahem. Ještě během toho půl roku se zjistí, že to je bezpečnostní riziko, takže nainstalují požárnickou tyč, aby se dalo v případě požáru sklouznout dolů. Výtahy jezdí blbě, v některých panelácích vůbec, takže kdo nechce jít spát ke kámošovi do skleníku postaveného ze starých oken musí po té tyči šplhat i nahoru. Oknama zatéká, takže odmontují kličky a přimontují je nahoru na rám. Zatéká to samozřejmě dál a ještě to nejde snadno otevřít. Za půl roku odmontují kličky úplně a okna přitlučou hřebíkama. Lidé si stěžují. Za půl roku přijdou zase, skla z oken dají pryč a otvory zalepí barevně potištěným igelitem. A tak žiješ posledních deset let a nehrotíš to.

Myslím, že příměr by stačil jednou větou a každý by to pochopil - já přečetl začátek, prostředek a konec a i tak mě to stálo spoustu zbytečnýho času.

I když je to tak obsáhlý, tak Ti to lehce pokulhvá - neplatí, že “každého půlroku přijdou chlápici od majitele (…)”, ale Ty se každého půl roku přestěhuješ. A jak to tak bývá, nové byty bývají už různě zařízené, ať chceš nebo ne. Fedora je holt distribuce, kde se věci mění, slovy Zmikunda: “se stim smiř”. Pokud chceš něco stabilního, tak šup k RHELu nebo Centosu.

Ale abych se dostal ke gró věci: To že nevíš, jak se v dwh (tedy manageru, který imho ani není fedorou podporovaný) mění výchozí sada ikonek je bohužel chyba dokumentace. Stěžuj si vývojářům.

stderr napsal(a):

Je to fejeton, možná pro pobavení, je mi líto, že jsem tě okradl o spoustu času, který jsi mohl věnovat nějaké hodnotné činnosti, třeba hledání toho, jak v nové Fedoře rozchodit něco, co předtím dvacet let normálně chodilo.

(jo a tvůj příměr, že se uživatel musí každého půlroku nuceně přestěhovat do horšího docela sedí)

Ale abych se dostal ke gró věci: To že nevíš,
jak se v dwh (tedy manageru, který imho ani není
fedorou podporovaný) mění výchozí sada ikonek
je bohužel chyba dokumentace. Stěžuj si
vývojářům.

Nevím co je dwh. Jestli myslíš dwm, tak dwm žádné ikony nemá. Gró věci je to, že ve Fedoře se používají ve stejném dialogu různé typy ikon, podle verze gtk. Takže dialog pro otevření/uložení souboru nejenže vypadá jinak v aplikaci psané v javě a jinak v aplikaci v Qt, ale dokonce vypadá zcela jinak v gnome a jinak v gnome. To nemá s žádným desktop managerem nic společného, to má společné něco s tím, že je někdo debil.

A neraď mi, ať se stěhuju k rhelu nebo centosu, kde centos potřebuji, tam centos mám. Začalo být trapným zvykem odpovídat na oprávněnou kritiku špatné práce posíláním k jiné distribuci nebo k mikrosoftu. A smiřovat se s debilitou nehodlám.

mosaic napsal(a):

stderr napsal(a):

(jo a tvůj příměr, že se uživatel musí
každého půlroku nuceně přestěhovat do
horšího docela sedí)

Pozor, já se o ničem horším ani slovem nezmínil. Jen jsem to Tvé přirovnání poupravil, aby lépe odpovídalo realitě.

Ale abych se dostal ke gró věci: To že
nevíš,
jak se v dwh (tedy manageru, který imho ani
není
fedorou podporovaný) mění výchozí sada
ikonek
je bohužel chyba dokumentace. Stěžuj si
vývojářům.

Nevím co je dwh. Jestli myslíš dwm, tak dwm
žádné ikony nemá. Gró věci je to, že ve
Fedoře se používají ve stejném dialogu
různé typy ikon, podle verze gtk. Takže dialog
pro otevření/uložení souboru nejenže vypadá
jinak v aplikaci psané v javě a jinak v aplikaci
v Qt, ale dokonce vypadá zcela jinak v gnome a
jinak v gnome. To nemá s žádným desktop
managerem nic společného, to má společné
něco s tím, že je někdo debil.

Jsem rád, že jsi můj překlep přeluštil. Jak psal sešívaný výše - v Gnome je na změnu ikon toola. V dwm nejede. Ok, to ale přece pořád není chyba Gnome nebo gtk, ne? A to že se multiplatformní aplikace nespoléhají jen na ikony v daném systému, protože vývojář nemůže předvídat, kde všude se to spustí, je míchání hrušek a švestek a kdo ví jakýho ovoce ještě.

A neraď mi, ať se stěhuju k rhelu nebo centosu,
kde centos potřebuji, tam centos mám. Začalo
být trapným zvykem odpovídat na oprávněnou
kritiku špatné práce posíláním k jiné
distribuci nebo k mikrosoftu. A smiřovat se s
debilitou nehodlám.

Ta rada byla míněna jen v dobrém, co zatím čtu, tak Tobě vadí, že se věci mění. U RHELu a klonů je jistota, že 10+ let zůstanou stejné. Jestli Tě to nějak uráží, tak se hluboce omlouvám. To, že se Fedora mění a bude měnit je dáno jejím vývojem - dobře, smiřovat se s tím nemusíš, ale pak Tě poprosím, ať tady na všechny strany nevykřikuješ něco o debilech a debilitě. Když Ti něco vadí, tak otevři bug, třeba se najde víc lidí, kterým to vadí a podpoří Tě. Howgh.

psal sešívaný výše - v Gnome je na změnu
ikon toola. V dwm nejede.

Ale ano, jede. Vyzkoušel jsem to.

Ok, to ale přece
pořád není chyba Gnome nebo gtk, ne? A to že
se multiplatformní aplikace nespoléhají jen na
ikony v daném systému, protože vývojář
nemůže předvídat, kde všude se to spustí, je
míchání hrušek a švestek a kdo ví jakýho
ovoce ještě.

Tak ještě jednou a pomalu. Neřeším multiplatformní aplikace (java, Qt), ty jsem uvedl jako příklad, kde je rozdíl v dialogu pochopitelný. Celou dobu mluvím o Gnome, respektive o Gnome aplikacích, které používají v základním nastavení různé ikony - některé aplikace používají default-theme (barevné, plastické) a jiné default-theme-symbolic (šedé, placaté a hnusné). Ty první se daji změnit změnou tématu, ty druhé se nedají změnit vůbec. Jako bug to nemusím hlásit, protože je to mezi vývojáři známo, viz citát nahoře.

Kdyby používal MS Outlook jiný vzhled open/save dialogu než MS Word, tak by byl slyšet výsměch ze všech stran. U Fedory je totéž zřejmě známka modernosti a pokroku.

Druhá věc, na kterou jsem si stěžoval, byly nesmyslné závislosti ve Fedoře. Ony totiž ty aplikace, které jsou postiženy gtk3 fungují i bez závislosti na symbolických ikonách. A ještě bez nich vypadají lépe. Což je sice subjektivní dojem, ale nic nemění na faktu, že lidé z Fedory nutí uživatelům nejen to jak věci mají fungovat, ale i jak mají vypadat.

Přeji hezké odpoledne