Grub a WinXp

Instaloval jsem Fedoru, jenže se mi nejspíš nenaistaloval správně Grub. Vzdy se mi spouští XPčka, žádná nabídka na spuštění Grubu neni. Zkoušel sem instalaci několikrát, ale nic. Mám 2 disky. Jeden, 20 GB, hdb je rozdělen na C: a G: . Na C: je windows, G: je logická jednotka. Druhý disk, 10 GB hdd byl určen pro fedoru. Instalační program si ho sám rozdělil na ext3 a swap… Grub jsem dal nainstalovat na hdb1. Nevíte co s tim? Popř nedá se grub nyní doinstalovat? Nechce se mi už asi po 5x pouštět instalaci. (btw, nedávno jsem použil fdisk /mbr, abych odstranil LILO po Ubuntu. Myslíte že to může být tim?). Díky.

Presintalovani bylo skutecne zbytecne. Nema to nic spolecneho s odstranenim LILO.

Vas pocitac je nastaven tak aby startoval z disku hda (C:) na kterem jsou pouze WXP. Tedy pri startu pocitace se grub vubec nedostane ke slovu nebot je na disku hdb (navic jste v partition 1). Grub je potreba nainstalovat do mbr hda, nebo pokud nechcete hned menit mbr hda, dat v biosu bootovat z IDE1 (hdb) misto IDE0 (hda).

Doinstalovat grub lze - bud primo v linuxu, nebo ze zachranneho modu spusteneho z instalacniho CD (na prompt boot: napiste “linux rescue”) a to prikazem “grub-install /dev/hda” z terminalu nebo konsole.

Mám ten stejný problém. Mám dva disky 1.ata hdb s win xp a 2. sata sta1 s fedorou. Při instalaci grubu jsem zadal,aby se nainstaloval na MBR na Hdb…tedy na prví disk. Takže teoreticky by se měl GRUB zavést dřív než XPcka,ale není tomu tak…na linux se nemůžu vůbec dostat,protože grub vůbec nenajede.Nevíte někdo jak ten GRUB přinutím ke spuštění?

Příspěvek byl upraven (02-03-06 17:25)

Uprimne bych se divil kdyby disk hdb (vsimnete si toho B) byl pred diskem sata, ktery je nejspise sda (vsimnete si toho A). Takze zrejme bude neco jinak nez predpokladate.

Příspěvek byl upraven (02-03-06 21:43)

Zni to paradoxne, ale ja jsem si takhle rozdelil systemy na 2 disky umyslne, - nechtel jsem aby se mi tam motaly 2 systemy. Neni to sice tak pohodlne, ale zase si usetrim spousty jinych problemu. Bootovani bez Grubu jsem vyresil jednoduse, pomoci BIOSU, pri spusteni PC zmacknu F11 a bios mi nabidne nabitku ktery z disku chci nabootovat …podivejte se jestli takovo nabidku v biosu treba taky nemate.

No ale je to tak.I při instalaci Fedory když mam zadat posloupnost disků,tak je hdb jako první. Zkoušel jsem instalovat GRUB i na satu, ale stejně to pořád nejde.

A instalujete ho skutecne do MBR? Tedy do tabulky rozdeleni disku? Ne napr. do hdb1?
Zkuste zjistit kam se vam grub skutecne nainstaloval (v zachrannem modu pokud nemuzete nabootovat linux http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:zachranny_mod):

$ dd if=/dev/hdb count=4096| grep GRUB
Binární soubor (standardní vstup) odpovídá

$ dd if=/dev/hdb1 count=4096| grep GRUB
(zadny vystup = neni tam grub)

Obdobne pro /dev/sda

Nasel jsem jeden clanek ktery uvadi postup jak tuto chybu napravit.

Dual boot issue

Strucne:
Nastartujte zachranny mod
chroot /mnt/sysimage
grub-install --recheck /dev/hda

kde /dev/hda zamenite za vas disk s Windows.