Grafické prostredie

Update fedory9 z cca 1.10.08 mi zničilo prácu v grafickom prostredí tak, že mi prepisuje v konfiguračnom súbore /etc/X11/xorg.conf v Section “Device” položku Driver=“sis” na Driver=“nvidia”. Žiadnu “nvidiu” nemám, nemenil som hardvér. FC8 na inej partícii funguje OK. Z neznámych dôvodov sa neviem dostať na žiaden BUG fedory. Chybu by som si najradšej odstránil sám, ale neviem, v ktorom skripte (ide o proces bootovania, ktorý nevie zistiť správnu VGA a nasadiť ovládače. pred prechodom do grafického prostredia asi 10x zabliká a login zostane v textovom režime. Ja si ručne opravím konfiguračný súbor a spustín x-window). Obávam sa, že sa táto “hrubá chyba bootovania” fedory prenesie aj do FC10. Vie niekto poradiť?

a ked driver zmenite cez klikatko a nie priamo v xorg.conf?

presne vam cestu nepoviem, som teraz vo win, ale bolo tam cosi take.

Pokud se vam meni tento radek, znema to, ze jste si musel nainstalovat ovladac karet nvidia - proc to nemam tuseni, ale ve vychozi instalaci fedory tento ovladac vubec neni a tudiz se to do xorg nemuze vubec vyplnovat (tento ovladac se pridava jako externi balik z repozitare livna). Teoreticky je mozne, ze si tento ovladac vyzadala nejaka aktualizace, pak by to ale byla chyba zavislosti. Zkontroluj

  1. co se ti vlastne v tento datum nainstalovalo /var/log/yum.log
  2. zkontroluj zda mas nainstalovany ovladac nvidia (rpm -qa | grep nvidia)

Preáčte, že som sa vzdialil od diskusie, ale mal som aj iné povinnosti, a tiež sa neviem niekoľko dní dostať na “fedora.cz”.
Nemôžem meniť driver cez klikákto (ani neviem ako), pretože som v TEXTOVOM režime obrazovky. Tam mám tohto času len možnosť editora “nano”, alebo komandera “mc”.

Stale plati co jsem psal v minulem pripsevku.

fedora.cz se presouvala na jiny server, takze nejakou dobu nefungoval.

Svojvolne neinštalujem žiadne balíčky. Nepotreboval som inštalovať ovládače, lebo som nemenil hardware. A keď som menil-pridával, najskôr som čakal, čo urobí OS. Vždy si poradil: Pripojil som tlačiareň HP a systém si s tým poradil, na rozdiel od windowsu, kde som sa nevedel doinštalovať. Plné CD softéru, akoby som kúpil počítač kvôli tlačiarni a nie naopak. Ostatné inštalácie = update, robím len ako automatické, ako ich SW ponúkne, tak mu ich povolím. Moja PC zostava (od r.2003), je zvláštna: matičná doska s integrovanou VGA kartou bez možnosti pripojenia externej VGA a 22" širokouhlý LCD monitor. Jediný OS, ktorý to bez problému spracoval bola Fedora 8 (dodnes) a FC9 od 14.5.08 do cca.1.10.08. Neviem presný dátum, lebo keď sa to pohnojilo práve som si doištalovával programy k multimédiám a iné drobnosti podľa príručky FC9. V ďalších dňoch sa FC9 nedala bootovať. Niekoľko dní som nevedal ako ďalej, nakoniec som celú FC9 preinštaloval od začiatku. Po základnej inštalácii nabiehali autoupdate. Ale postupne, nie všetky naraz. Takže niekoľko dní som mal grafické prostredie OK, ale potom (presnejšie 16.10.08 inštalácia a 27.10.08 siedmy update a 4.11.08 11-ty update) sa to pohnojilo a je to tak doteraz.
Mám odložené log-súbory so správnou činnosťou, s chybnou činnosťou, len neviem ktoré sú riadace - parametrické - konfiguračné súbory, ktoré tento problém vyvolávajú.
K návrhom na kontrolu: Po príkaze “rpm -qa | grep nvidia”, boli nainštalované a updateované tieto balíčky:
kmod-nvidia-173.14.12-6.fc9.2.i686
xorg-x11-drv-nvidia-173.14.12-2.fc9.i386
kmod-nvidia-2.6.26.6-79.fc9.i686-173.14.12-6.fc9.2.i686
xorg-x11-drv-nvidia-libs-173.14.12-2.fc9.i386
Mám chuť ich jednoducho odinštalovať, ale myslím, že to nestačí.

Nevim proc a s cim se ty baliky nainstalvali, ale pokud je mas nainstalovane bude se ti ovladac prepisovat na nvidia. Takze je zcela bez obav odinstaluj.

Odinštaloval som “kmod-nvidia…” a zdá sa, že to funguje.
Vďaka za pomoc.

Nepamätám sa už, na ktorých miestach sa pri bootovaní prepína grafický a textový režim. Pri FC8 je to:
1.Textový režim == zavedenie jadra,
2.Grafický režim == zavedenie rezidentných programov,
3.Textový režim (nakrátko) == možnosť použiť Login
4.Grafický režim == Finále, systém je zavedený v grafike.

Teraz, keď mám patáliu s FC9, tak prepnutie v bode 2 sa “nepodarí”, pokračuje textový režim, protokol overovaní a pripájaní suborových systémov, druhý pokus prepnutia do grafiky sa už podarí a zvyšok pokračuje obvykle. Ale nebudem sa tým zaoberať.

V podstate to je tak jak popisujes, grafiky boot (bod 2) je ale jen takova berlicka aby to bylo hezke, jinak je to k nicemu. V Fedore 10 bude vsechno jinak.