GPU AMD/ATI ovladače, zkušenosti

V minulosti jsem tu občas komentoval stav nebo řešil nějaké problémy s ovladači pro grafické karty AMD/ATI. Nyní dva dotazy, poté zase několik poznámek. Post se týká víceméně jen ovladačů, přesto ho dávám sem a ne do jiné sekce fóra, protože je tu i dost “kecání” a já velmi uvítám, pokud se tu v tématu objeví i postřehy, zkušenosti, úvahy atd.

  1. Při použití proprietárního ovladače od AMD to ukazuje na existenci nějakého memory leaku. Proces X má po startu systému na mém PC alokovanou paměť cca 140 MB. Po pár hodinách běžné práce s počítačem proces X zabírá paměť 500-900MB a to už je na restart. Nebo alespoň na logout/login, kdy se mj. provede restart X. Problém je popsán v oficiálně neoficiální Buggzile AMD, a to nejspíše několikrát. Ale žádná odezva od vývojářů. Svobodný ovladač tento problém nemá, v paměti zabírá méně a hlavně paměť spolehlivě uvolňuje. Bohužel je pro mě nepoužitelný. Fedoru používám dlouho, ale problému jsem si všiml až po přechodu na F20. Pravdaže u starších verzí Fedory byly ještě k dispozici proprietární ovladače prostřednictvím akmod, to pro F20 už není. Tak nevím, jestli problém dřív nebyl, nebo jsem si toho jen nevšiml. Máte někdo stejný problém? Tedy že při použití proprietárního ovladače AMD proces X v paměti roste a roste? A můžete případně potvrdit/vyvrátit jeho výskyt i ve starších verzích Fedory? Uvítám veškeré postřehy, názory, pozorování.

  2. Výhledově mě čeká stavba několika low-endových počítačů pro domácí použití. Jako vhodný kandidát s nejlepším poměrem cena/výkon připadá v úvahu něco s APU AMD A-Series. Dotaz: Máte někdo zkušenosti s Linuxem na PC s APU AMD A-Series? Jaký používáte ovladač? Narazili jste na nějaké problémy nebo omezení?

Obecné poznámky popř. podněty k diskuzi:

  • Už jsem to tu taky psal, na mém současném notebooku je nutností proprietární ovladač na grafiku AMD. Se svobodným ovladačem se větráček může strhat i při běžném prohlížení webu (flash nemám, tzn. 20 nenažraných flashových bannerů běžících současně na webové stránce to nezpůsobilo), prohlížet Youtube je spíše slideshow. S proprietárním ovladačem vše šlape jak hodinky, větráček tiše ševelí, YT použitelný… takže po několika málo hodinách používání svobodného ovladače vždy instaluji proprietární. I s vědomím toho protivného memory leaku, který si zase vynutí restart 1-2x denně…

  • Už jsem to tu řešil, od jádra verze 3.14 nejde proprietární ovladač od AMD ani nainstalovat, je nutno nejprve opatchovat zdrojáky. Návody na netu už naštěstí jsou k nalezení. Do F19 šly používat balíčky akmod, pro F20 nejsou a je nutno použít instalátor od AMD. Problém je v Bugzille AMD nahlášen od začátku května, neřešeno…

Dočetl jsem se mj., jak je situace s ovladači pro AMD/ATI (ale i pro GPU ostatních výrobců) s postupujícím časem lepší. Jak jsou svobodné ovladače mnohdy natolik kvalitní, že proprietární nejsou ani potřeba, ale i ty se stále zlepšují. Z mého pohledu to ale pořád není ono, všude je nějaký háček. A to vůbec neřeším hraní, ale jen ty nejběžnější činnosti. Podíl Linuxu mezi desktopovými počítači asi dosud není pro některé výrobce dostatečně zajímavý. Ale jak se dočítám v diskusích/článcích z dřívějších dob, tak současný stav je ve srovnání s minulostí téměř idylický…

EDIT 1: nepřiložil jsem autopodpis :slight_smile:

Pouzivam stare karty Radeon HD 3450 apod. se svobodnymi ovladaci a neni problem s nicim. Neni to tedy o tom hodit vsechny AMD/ATI do jednoho pytle. Vetsinou je v linuxu obecne co se HW tyce potreba byt trochu konzervativni.

APU tu mam E350, ale pouziva se jako headless, takze grafiku jsem vypnul, kdybys o to moc stal tak to muzu vyzkouset (Radeon HD 6310).

Nove levne PC bych postavil na Intel NUC s haswellem a mas pokoj. Nutno ovsem rici, ze ne vsechny Intel grafiky jsou take z jednoho testa a funguji. Jsou generace starsich grafik (gma500, i kdyz tak uz je taky celkem pouzitelna) kde intel licencoval PowerVR a ovladace k tomu taky nejsou zadna slava.