Gparter

Dobry den,
zmensil jsem si ve Fedore disk, ktery pouzivam jen na sdileni dat mezi Fedorou a Win. V Gparteru jsem jej zmensil a od te doby mi nejede:

Failed to read last sector (368643491): Invalid argument
HINTS: Either the volume is a RAID/LDM but it wasn't setup yet,
   or it was not setup correctly (e.g. by not using mdadm --build ...),
   or a wrong device is tried to be mounted,
   or the partition table is corrupt (partition is smaller than NTFS),
   or the NTFS boot sector is corrupt (NTFS size is not valid).
Failed to mount '/dev/sdb5': Invalid argument
The device '/dev/sdb5' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?

Take mi nejede Fedora, spusti se mi jen do emergency modu. Zrejme se naboril oddil boot?
Dekuji.
Take jsem si ulozil vypis z Gparteru a logu na svuj domovsky adresar, na ktery se ale z liveCD nemohu dostat. Nevite jak ho pripojit? Zkusil jsem vsechny oddily na sda, ale nepovedlo se.

fedora najede emergency když se nepodaří připojit všechny oddíly uvedené v /etc/fstab. Mělo by stačit v konsoli editovat dotyčný soubor např přes vi, vyhledat řádek s daným zařízením /dev/sdaX a řádek zakomentovat vložením # na začátek.
Ohledně oddílu ntfs, patrně došlo buď k poškození fs nebo je zmenšena partion menší než v ní fs. Zkusil bych oddíl zvětšit na původní velikost a ve windows po startu proběhne kontrola případně oprava automaticky. Dá se spustit též přes vlastnosti. Jinak dělá se to tak že se nejprve zmenší fs a potom oddíl. Gparted to tak dělá těžko říct co se stalo.

Děkuji za odpověď,
F již startuje. Jen se pokouším v Gparted změnit velikost zpět, ale nedaří se mi nastavit stejně, za oddílem zůstava 1.12 MiB volného místa. Jak mám nastavit přesně stejně velkou?

řekl bych že nemusí být přesně stejná pokud tam bylo volné místo (v ntfs), zkusil bych případně jiné volby zarovnání při změně velikosti, výchozí je tuším zarovnání na MiB. jinak já to dělám v konsoli v app fdisk. check ntfs ve win by si s tim mohl poradit.

Tak jsem narazil na jiný problém, když chci změnit velikost, skončí s chybou stejnou jako při pokusu o připojení. V fdisk jsem nenašel volbu změnit velikost disku. Nechce se mi disk rušit a vytvořit znovu, protože pak bych přišel o ta data (?).

pravděpodobně je poškozený souborový systém ntfs. Windows by ho měly po startu opravit pokud to pujde. V linuxu je utilita ntfsfix ale ta opraví je některé chyby a nastaví příznak fs pro windows aby provedly při dalsím startu check (provedou ho stejně pokud nejde připojit). fdisk je nízkoúrovnová utilita. Pro zmenu velikosti nemá volby, oddil se tam musí zrušit (delete) a vytvořit v daném místě nový s přesně stejným začátkem. Začátek je v pořadových číslech sektorů vidět ve výpisu. Konec může být menší než je dostupné místo, větší to nedovolí, ale nesmí být menší než je velikost souborového systému. To už fdisk vůbec neřeší, takže nejprve upravit velikost fs utilitou ntfsresize, potom změnit velikost oddilu. Pro běžné operace je jednodušší použít gparted.

Děkuju za rady, Win si s tím neporadil vůbec, nabídl mi pouze disk zformátovat. Zkusil jsem ale ntfsfix a to se povedlo. Byl nastaven špatný počet sektorů ve fs.
Děkuji moc za rady.