Gnome3 po odhlaseni 956Hz

Zdar, tak ted jsem u sveho PC, kde jsem take nahodil Fedoru 16, predtim byla Fedora 14 - perfektne funkcni, takze, ze by neco bylo nekompatibilni se snad da vyloucit.

GK Nvidia GeForce 570GTX

Pustim, nabootuje, prihlasim se do Gnome3, v prubehu botu vse na OK. Do Gnome3 taky v pohode, pracuju. Kliknu-li ale z nejakeho duvodu na odhlasit, tak se system sice odhlasi, ale okamzite po odhlaseni zcerna monitor a na monitoru se objevi hlaska z monitoroveho menu: Frekvence 956Hz, zmente na 60Hz.

Monitor je LCD Fujitsu P24W ECO 1920x1200, na graficke karte byl ovladac Nouveau, nicmene jsem si rikal, ze asi nejakej nedodelek zase, tak jsem odinstaloval a nainstaloval Kmod od NVidie, nicmene zadna zmena. Nemuzu se proste odhlasit z Gnome3, protoze kdykoli to udelam, tak se mi pokusi prepnout frekvenci monitoru na 956Hz a musim natvrdo restartovat. Nemam doma moznost zkouset jiny monitor.

Co s tim? (moc prosim, tohle sam nedokazu vyresit.)

Fakt to pise 956Hz? To je uplne nejaka nesmyslna frekvence. Nezkousil si treba odpojit a pripojit monitor, prihlasit se pres ssh z jineho linuxu a restartovat Xorg? Taky bych zkusil zda by neslo po odhlaseni pres ssh pustit xrandr -display=:0 ci tak neco aby si zjistil co tam je skutecne nastavene - urcite prohledej /var/log/Xorg.*.log s posledni zmenou a podivej se co se tam pise. Pokud se neda prihlasit, je to nejaka fatalni chyba. Zkusil bych v /etc/xorg.conf pomoci preffered mode nastavit konkretni jeden mod a tim vypnout autodetekci. (Popis najdes pomoci hledani zde na foru.)

Muze to byt samozrejme chyba Xorg, ale taky to muze byt problem s EDID informacemi z monitoru.

Ahoj,

zkousel jsem v xorg.conf vsechno mozny, ale k cili to nevede.

Ja ve chvili kdy se odhlasim uz nic nemuzu, cely to zamrzne vcetne klavesnice a musim natvrdo restart tlacitkem na PC.

konec souboru /var/log/xorg1.log (asi nema vyznam cely)

(II) Module fbdevhw: vendor="X.Org Foundation"
[   302.925] 	compiled for 1.11.4, module version = 0.0.2
[   302.925] 	ABI class: X.Org Video Driver, version 11.0
[   302.926] (EE) open /dev/fb0: No such device
[   302.927] (EE) open /dev/fb0: No such device
[   302.929] (WW) Falling back to old probe method for vesa
[   302.929] Number of created screens does not match number of detected devices.
  Configuration failed.

Uz jsem restartoval PC asi 50x, mam toho plny zuby, jsem ted nastvanej, protoze na tohle nemam cas a posledni dobou nez stihnu nainstalovat “linux” (to se netyka je Fedory), tak aby v tom slo pracovat, tak vydaji novej, proc to delaji, kdyz to nefunguje?

Ale diky moc za snahu poradit co s tim, jeste pockam kdyby te (pripadne nekoho jineho) neco napadlo a pak zkusim nejaky jiny distro, treba to tam delat nebude. Nebo pockam na konec kvetna, jestli to treba v dalsi Fedore uz delat nebude. :-/

Pokud se to zasekava, tak to opravdu neni prijemne.

Skoda ze si nenapsal co si zkousel v tom xorg. Z toho co si sem dal, je velmi zvlastni ze Xserver skonci s chybou
(WW) Falling back to old probe method for vesa
coz znamena ze z nejakeho duvodu uz karta nepouziva ovladac pro nvidii. MMCH, jaky pouzivas ovladac te grafiky? Proprietarni nvidia nebo nouveau? Zkousel si vypnout KMS (bootovaci parametr nomodeset)?

dekuji za odpoved.

nechtel jsem sve pokusy v xorg.conf rozepisovat, protoze vetsinou to asi byly blbosti, ale zkousel jsem vyhledavat na google,co psali lidi za rady a podle toho, treba pridat: Option “IgnoreEDID” “true”, nic nezabralo.

ano mam bootovaci parametr nomodeset.

zkusil jsem neco trochu jineho: zkontroloval jsem si, jestli nemam nainstalovano nouveau - ne je odinstalovane + mam pri bootovani rdblacklist=nouveau a ten nomodeset. Potom jsem odinstaloval kmod-nvidia… a vse co s tim souvisi (nvidia-settings). Potom jsem smazal xorg.conf.
Myslel jsem, ze kdyz to tam fedora po prvnim spusteni taky nema, tak by se mel pouzit standardni vesa rezim a uvidel bych, co to dela bez ovladacu.
Po restartu ale Xka nenabehly a zatuhlo to. (Ve vypisu pri bootu bylo vse na OK, rekl bych ze to zatuhlo az pri startovani X-serveru). Pokud se restartuji do nouzoveho rezimu (prikazove radky), tak tam to nabehne bez problemu.

Xorg.log

....
....
[   180.580] (**) Option "xkb_model" "pc105"
[   180.580] (**) Option "xkb_layout" "cz"
[   180.580] (**) Option "xkb_variant" "qwerty"
[   180.580] (**) Option "xkb_options" "terminate:ctrl_alt_bksp,"
[   180.580] (II) XKB: Reusing cached keymap
[   180.580] (II) config/udev: Adding input device ImExPS/2 Generic Explorer Mouse (/dev/input/event5)
[   180.580] (**) ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Applying InputClass "evdev pointer catchall"
[   180.580] (II) Using input driver 'evdev' for 'ImExPS/2 Generic Explorer Mouse'
[   180.580] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/input/evdev_drv.so
[   180.580] 	Option "XkbRules" "evdev"
[   180.580] 	Option "XkbModel" "evdev"
[   180.580] 	Option "XkbLayout" "us"
[   180.580] 	Option "_source" "server/udev"
[   180.580] 	Option "name" "ImExPS/2 Generic Explorer Mouse"
[   180.580] 	Option "path" "/dev/input/event5"
[   180.580] 	Option "device" "/dev/input/event5"
[   180.580] 	Option "config_info" "udev:/sys/devices/platform/i8042/serio1/input/input5/event5"
[   180.580] 	Option "driver" "evdev"
[   180.580] (**) ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: always reports core events
[   180.580] (**) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Device: "/dev/input/event5"
[   180.580] (--) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Vendor 0x2 Product 0x6
[   180.580] (--) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Found 9 mouse buttons
[   180.580] (--) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Found scroll wheel(s)
[   180.580] (--) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Found relative axes
[   180.580] (--) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Found x and y relative axes
[   180.580] (II) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Configuring as mouse
[   180.580] (II) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Adding scrollwheel support
[   180.580] (**) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: YAxisMapping: buttons 4 and 5
[   180.580] (**) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: EmulateWheelButton: 4, EmulateWheelInertia: 10, EmulateWheelTimeout: 200
[   180.580] (**) Option "config_info" "udev:/sys/devices/platform/i8042/serio1/input/input5/event5"
[   180.580] (II) XINPUT: Adding extended input device "ImExPS/2 Generic Explorer Mouse" (type: MOUSE, id 11)
[   180.580] (II) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: initialized for relative axes.
[   180.580] (**) ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: (accel) keeping acceleration scheme 1
[   180.580] (**) ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: (accel) acceleration profile 0
[   180.580] (**) ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: (accel) acceleration factor: 2.000
[   180.580] (**) ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: (accel) acceleration threshold: 4
[   180.580] (II) config/udev: Adding input device ImExPS/2 Generic Explorer Mouse (/dev/input/mouse1)
[   180.580] (II) No input driver specified, ignoring this device.
[   180.580] (II) This device may have been added with another device file.
[   183.274] (EE) FBDEV(0): FBIOPUTCMAP: Invalid argument
[   183.274] (EE) FBDEV(0): FBIOPUTCMAP: Invalid argument
....           #ta hlaska se opakuje asi 100x zkratil jsem to
[   183.275] (EE) FBDEV(0): FBIOPUTCMAP: Invalid argument
[   183.275] (EE) FBDEV(0): FBIOPUTCMAP: Invalid argument
[   183.280] (II) evdev: Power Button: Close
[   183.280] (II) UnloadModule: "evdev"
[   183.280] (II) Unloading evdev
[   183.281] (II) evdev: Power Button: Close
[   183.281] (II) UnloadModule: "evdev"
[   183.281] (II) Unloading evdev
[   183.281] (II) evdev: A4TECH USB Device: Close
[   183.281] (II) UnloadModule: "evdev"
[   183.281] (II) Unloading evdev
[   183.283] (II) evdev: A4TECH USB Device: Close
[   183.283] (II) UnloadModule: "evdev"
[   183.283] (II) Unloading evdev
[   183.284] (II) evdev: AT Translated Set 2 keyboard: Close
[   183.284] (II) UnloadModule: "evdev"
[   183.284] (II) Unloading evdev
[   183.284] (II) evdev: ImExPS/2 Generic Explorer Mouse: Close
[   183.284] (II) UnloadModule: "evdev"
[   183.284] (II) Unloading evdev
[   183.297] Server terminated successfully (0). Closing log file.

A na prikazove radce si nechal “nomodeset” a blacklist nouveau? Nouveau si na zacatku zkousel? Fungoval/nefungoval?
Priznam se ze to je cele nejake divne. Z toho kousku logu neni zrejme jako ovladace se pozuiva. Vypada to, jako by ti pak Xka startovala pres FBDEV ci co.

Tak jsem udelal takovou nelinuxovou vec, proste jsem zformatoval disk a reinstaloval Fedoru. Predtim jsem jeste trochu pogooglil, ujasnil jsem si jak je to s tema ovladacema GK a vec se ma takto. Pri instalaci to vyhodilo hned na zacatku hlasku “installation failed - device not found”. Tak jsem to instaloval jsem pres basic graphical mode, to slo v pohode. Po restartu to nacetlo jen zakladni nouzove rozhrani Gnome3, ovladac nouveau vubec nefungoval, jelo to pres nv. Ale to mi je jedno, ja stejne nouveau nechci pouzivat, tak mi nevadi, ze na mi karte (GF570XT) nefungujou. Pres to “nv” se odhlasit a znovu prihlasit slo. Nainstaloval jsem ovladac nvidia (skutecny nvidiacky ovladace) a restartoval jsem, radsi jsem hodil do parametru grubu pri startu nomodeset a blacklist nouveau. Gnome3 uz bylo OK, prihlasil jsem se, vygeneroval xorg.conf, odhlasil jsem se a vytuhlo to, monitor dal varovnou hlasku s tema 956Hz. Vypnul jsem to, prepojil DVI za VGA, znovu zapnul, nechal jsem si vygenerovat novej xorg.conf, odhlasil jsem se a OK, pak jsem to zkousel jeste nekolikrat a pres DVI rozhrani to nejde, pres analog (VGA) to funguje OK.
Budto je bug v nvidiackych ovladacich nebo je bug ve Fedore anebo si nerozumi Fedora s tema nvidiackyma ovladacema na moji GK. Pro me je nemyslitelny to mit pripojene pres VGA, takze bud pockam na Fedoru 17, nove ovladace od NVidie nebo jestli budu mit cas, tak zkusim nejakou jinou distribuci, tim by se mohlo odhalit, v cem ze je ta chyba. (Kdyz na neco prijdu, tak zase napisu.)

Tim ze zkusis jinou distribuci chybu neodhlalis, protoze jina distribuce bude mit uplne jinou kombinaci Xorg/nvidia/kernel. Podle me uz jsi to eliminoval docela pekne. A prvni kam bych to nahlasil je Nvidia.

Mimochodem - po tom co ten komp zatuhne a ty ho zrestartujes - zkousel si nastartovat pouze do textoveho rezimu a podivat se do logu /var/log/Xorg.0.log? Podminkou je ze se ti nesmi znovu nastartovat Xka, mozna bude videt co se naposledy delo. Ale je taky celkem dobre mozne, ze to neni chyba v modulu Xorg (xorg-x11-drv-nvidia), ale v DRM ovladaci v jadre (kmod-nvidia). Pak bych informaci o chybe hledal ve /var/log/messages.

PS: to nelinuxove reseni tedy byla v podstate ztrata casu co? :slight_smile:

Chtel jsem sem hodit vypisy tech dvou logu nebo aspon casti, ale kdyz to tak prohlizim, tak to nema cenu /var/log/messages konci radkou “Startup finished in …”, predtim, zadnej error, absolutne nic podezreleho a /var/log/Xorg.0.log to samy. Oba logy jsou pritom po tom vytuhnuti monitoru a klavesnice, nechci ani psat, ze vytuhne PC, protoze jedine co vim je, ze na klavesnici nejde capslock ani ctrl-alt-del a na monitoru mam tu hlasku 956Hz. Jsem se restartnul do windowsu a precetl si logy odtamtud.

No nelinuxove reseni nebyla ztrata casu, ted vim, ze jsem neco nezvoral ja, proste to nejde. :slight_smile:

(Diky. Vidim to tak, ze to zatim pustim k ledu a pockam az co vyjde prvni novyho - ovladac k NVidii nebo nova distribuce.)

Tak ani po updatu kernelu a driveru NVidie zadna zmena, teda jsem vyuzil vydani noveho LTS Ubuntu 12.04 a preinstaloval to, vse funguje jak ma, dokonce prvni dojmy z Ubuntu, ktere mi nikdy k srdci neprirostlo jsou az tak moc pozitivni, ze asi u nej uz zustanu. :slight_smile: