GNOME

Ahoj, stala se mi zvláštní věc, po přihlášení do grafického prostředí se mi místo normální pracovní plochy zobrazují pouze jednoduchá okna -xterm, mozilla atd, přihlašovací obrazovka se nezměnila; stalo se to po provedení aktualizací a restartru, bohužel kromě kernelu nevím přesně, co se zaktualizovalo. Díky

Co se aktualizovalo zjistis v /var/log/yum.log (pokud si to delal pres yum).
Jednoducha okna predpokladam znamena ze ti nefunguje window manager, nebo mas aspon nejake vladaci prvky oken (tlacitka na zavrit minimalizovat atd)? Nesmenilo se ti jen prostredi? Na prihlasovaci obrazovce si muzes vybrat “sezeni” - pokud pouzivas gnome, mel bys tam mit gnome, v zakladni instalaci tam je jeste kde a failsafe - coz bych rekl je to co vidis ty. Screenshot by v tomto pripade rekl vic nez 10 popisu.

Myslim, ze se mi prostredi zmenilo, protoze na oknech ovladaci prvky jsou, ale sezeni mi nabizi pouze implicitni a zachranna konzole, screenshot bych vecer poslal, jenom nevim kam ? Diky

Predevsim se podivej co se ti aktualizovalo… treba prijdem na to co to zpusobilo, vypada to ze tam nemas ani jedeno graficke prostredi coz je divne. Pokud nemas kam ten screenshot umistit je to bezpredmetne.

Příspěvek byl upraven (21-11-05 13:49)

Bohuzel jsem vse aktualizoval yumexem a k tomu jsem zadny log nenasel… funguje mi vsechno krome GNOME, je mi dvne, ze prihlasovaci obrazovka zustala, po prihlaseni jenom zelena, okenka, uz jsem si i zalozil stranky, kam bych vystavil screenshot :-), jenom ho v tomto prostredi neumim vytvorit…Potreboval bych spustt alespon spravce balicku.abych se podival jak na tom GNOME je… Diky za rady

Zelena okenka jsou failsafe, spustit z nich jde vsechno, pokud spustis terminal - kliknes levym tlacitkem na plochu a spustis xterm, v nem uz pak muzes spustit cokoli, napr. gimp (proste napis gimp), kterym screenshot jde delat, v tuto chvili je to uz ale zbytecne, protoze zrejme vime ze to je failsafe. Otazkou je proc.

Yumex pouziva na pozadi yum, takze i v pripade instalace pres yumex by stale mel byt aktualni log v /var/log/yum.log (musis byt root aby sis ho prohledl). Z xtermu si pust svuj oblibeny spravce souboru a v nem ho najdi a prohledni.

Idealni by samozrejme bylo zjistit kde je chyba primo, cehoz jde dosahnout nasledovne:

  1. zkuse se podivat do sveho domovskeho adrsare jestli tam je soubor
    .xsession-errors - pokud ano, placni sem jeho obsah, pokud ne
  2. prepni se misto prihlaseni do konzole (alt+f1)
    prihlas se jako root
    napis “init 3” - tim se vypne graficke rozhranni
    napis “startx” - tim se rucne nahodi grafika, pokud v tuto chvili nebude fungovat, dozvis se proc, pokud bude, znamena to ze problem je pouze u daneho uzivatele (coz asi nebude)

Pro jistotu muzes do konzole napsat jako root “yum update” cimz by se tim mel system aktualizovat - kdyby byl nejaky problem s balicky.

Dalsi az budeme vedet co si zjistil. Jsem si temer jist ze to bude nejaka blbost, jen bohuzel timto zpusobem se k pricine dopracujeme jen velmi pomalu.

Bohuzel soubor .xsession-errors nikde neni, telinit 3 - startx spusti znovu failsafe, yum update mi skonci chybovym hlasenim “reprodata/primary.xml.gz from dries : [Errno 256] No more mirrors to try” v yumexu mi doinstalaci gnome nenabizi, kdyz v xterm napisi gnome-panel, vytvori Gnome listy, v domovskych adresarich mam adresare /.gnome. /.gnome2 a /.gnome2_private… Diky za rady

Pokud ti yum hlasi ze nemuze najit dries, znamena to ze sis mezi sve repositare odkud stahujes rpm, pridal i server dries. Ten by ovsem nemel byt pouzivat zaroven s fedora extras a livna.org. V adresari /etc/yum.repos.d/ jsou konfiguracni soubory jednotlivych repositaru. V souboru pro dries (zrejme dries.repo) zmen enable=1 na enable=0 a zkus znovu yum update.
Posledni update mohl klidne zpusobit ze se ti pohadala nejaka rpm a to nebude snadne napravit.

Repositare si tam pridal yumex, ktery jsem si nainstaloval a diky neopatrnemu pouziti jsem se dostal tam, kde jsem… repositare jsem upravil, pouzil jsem pouze fedora extras a livna.org, zaktualizoval, protoze mam novy kernel, nainstaloval jsem uspesne i ovladace nvidia, ale me snazeni je stale marne :frowning: Pro dnesek musim koncit a zitra vecer budu pokracovat, diky moc za pomoc.

Probleb jsem vyresil : jak jsem psal po prikazu gnome-panel naskocily listy GNOME (divne), nastaveni-pridat, nebo odebrat aplikace=GNOME - nainstalovano [0-42], doinstaloval jsem ho a vse OK .-); jenom jsem nikde nenasel log, kam by zapisoval ten yumex - do yum.log ne… Diky moc za pomoc a rady.