gnome 3 vo Fedore 16 pri prihlaseni pada

Zdravim!

mozno uz niekde tato tema je, ale verte mi, ak by som to nasiel, nepytal by som sa…

rad by som Vas vsetkych poziadal o radu, pripadne o link, kde nejaku takuto radu najdem…

mal osm na notebooku nainstalovanu fedoru 15, ktoru som dnes pomocou utility preupgrade upgradoval na fedoru 16, kernel 3.2.3-2.fc16.x86_64… po instalovani a reboote som sa prihlasil… cely gnome shell ide, avsak nemozem nic robit, lebo mi vyhodi ciernu obrazovku so smutnym pocitacom a hlaskou “Oh no! Something has gone wrong. A problem has occurred and the system can’t recover. Please log out and try again.”…

mal som tento problem aj cca pred mesiacom, dokonca som skusil vtedy instalovat cistu instalaciu, avsak s rovnakym vysledkom, myslel som, ze sa to casom vyriesi, ale tak teraz uz vidim, ze akosi nie, tak by som sa nechcel zase vracat ku 15tke, ale rad by som s Vasou pomocou nejako tento system rozchodil…

som zaciatocnik, takze pokial potrebujete nejaky vypis, alebo nieco, tak mi to povedzte, vazne netusim, co tu este mozem napisat…

Vdaka!

este by som doplnil, ze som odinstaloval gnome-shell a teraz mi ten fallback mode, ci ako sa to vola, funguje bez problemov…

a este doplnim, liveusb fedory 16 mi vtedy pred mesiacom fungovalo normalne, teraz to ale neviem overit, lebo mi nechce otvorit bios…

a zase doplnim, dnes mi uz aj to primitivnejsie prostredie vyhodilo tu istu hlasku a rozbehlo sa az po troch restartoch… prosim, pomozte mi

Nebyl první uživatelský user v F15 jako 500 a v F16 je 1000 ?

Pro jistotu ukaž

ls -l /home 

Máš zapnutý SELinux ?

Mrkni na


vi /etc/selinux/config
SELINUX=enforcing # změnit na permissive, pro test.... 

Nejcastejsi pricinou takovychto problemu je graficka karta. Zkus jine prostredi (staci doinstalovat z konzole napr. yum gourpinstall XFCE) a zkus jej pouzit, zda to bude stale padat.

Po padu je zahodno se podivat do souboru
/var/log/messages
/var/log/Xorg.X.log
~/.xsession-errors

Dělá to až po přihlášení? Já jsem dostal po upgradu tu hlášku se sad face už před přihlášením. Tenkrát pomohla reinstalace gnome-shell. Může to být i jeden z těchto problémů: https://fedoraproject.org/wiki/Common_F16_bugs#color-profile-gnome

taaaak ospravedlnujem sa, ze az tak neskoro reagujem, mal som problemy, takze som sa k tomu dostal az teraz…

vsetkym vrela vdaka za pomoc, osvedcila sa rada od creep73:

zmenil som to na permissive, odvtedy to ide (sice o trocha dost velmi pomalsie, ako ked som mal F15)… mozem to tak nechat? nebude to niecomu skodit? vobec sa nerozumiem do toho SELinux

Podívej se na vlastníka home adresáře.
Pokud tam bude číslo a ne jméno, tak ti SElinux nedovolí zapsat gnome-shell do těch vnořených adresářů.
Jestli to nebude tím, tak je třeba hledat hlouběji.

nooo pre /home mam vypis:

drwxr-xr-x. 3 root root 4096 feb 12 21:02 home

a pre moj domovsky priecinok:

drwxr-xr-x. 57 maros maros 4096 feb 13 11:34 maros

cize asi som ja vlastnik, nie? aj pre vsetko vo vnutri domovskeho priecinka som vlastnik ja… co znamena hlbsie?

a mam taku otazku… potrebujem vobec ten SELinux? lebo snazil som sa o nom co-to precitat, ale nejako nevidim hlbsi vyznam, ani na Ubuntu som nic take nemal a na F15 mi to vzdy nieco vyhadzovalo a ani tomu nerozumiem…

Hmmm.
Tak je třeba prohledat SElinux co je špatně. Mrkni do /var/log/audit/audit.log

Kolegovi tohle padlo, když migroval a špatně se mu přečíslovalo UID.
Takže je to je z mé strany náhoda, že ti ten permissive pomohl.

SElinux k životu nepotřebuješ.

SELinux muzes v klidu nechat v permissive nebo disabled modu. Je to bezpecnosti vrstva navic - Security Enhanced Linux (v Ubuntu je AppArmor).

Při upgrade na F16 jsem měl podobný problém na několika strojích. V mém připadě to bylo způsobeno tím, že jsem měl nastaven color management a při upgrade se mi neupravili SELinux nálepky u adresáře s ICC profily. Každopádně pokud nechcete běžet v permissive (nebo disabled) módu, tak problémy tohoto typu většinou vyřeší SELinux relabel:

touch /.autorelabel

reboot

Ano. Tohle ten kolega provedl, ale nějak se to úplně nepovedlo.

Nejsem si jist, co všechno ten autorelabel přenálepkuje. Také je možnost domovský adresář problémového uživatele přenálepkovat ručně, tedy spustit v něm:

restorecon -R .

Případně:

restorecon -Rv .

navíc ještě ukáže všechny provedené změny.

doooobre, mne to audit.log nic nehovori, hlavne ze bezi, necham to tak :smiley: kazdopadne dakujem vam za to, ze to nemusim znova preinstalovat :wink: