Gnome 3 a screensaver

Zkouším F 15 s Gnome 3. Bohužel se mi nedaří zprovoznit screensaver. Neví náhodou někdo, jak na to? Včerejší aktualizace také nejde kvůli chybějícím závislostem, což není jen můj problém.

Podle me je screensaver prezitek - cetl jsem o tom nejakou diskusi - kus hledat - ale myslim ze zaver byl, ze je to v soucastne dobe k nicemu. Zustat by mel jen zamek obrazovky.

F15 je Beta verze - neni vydana, muze se stat ze budes mit nekompletni zavislosti, protoze se na tom proste pracuje. Pockej par dni a uvidis.

Asi máš pravdu ale screensaver nejde ani v oficielně vydané Ubuntu 11.04. Spíš asi nepůjde vůbec. Děkuji.

Před dvaceti lety uměl UNIX na mé pracovní stanici animovaný desktop. Pak přišli mladí nadějní linuxoví developeři a desktop se zmohl tak maximálně na slideshow statických obrázků (přesto, že výkon počítače je stonásobný a grafika “akcelerovaná”). Dnes je tu nová generace mladých pojídačů Šalamounových ehm… - a nezmůžou se ani na animaci zamknuté obrazovky. Argument - neumím to, tak to není potřeba…
Styďtě se, chcípáci!

Ono to je trochu jinak a bylo to docela dost probíráno v diskusi na AbcLinuxu (kterou možná právě vzpomíná covex). Tuším že jedním z argumentů ani nebylo to, že to programátoři “neumí”, ale že je to naopak špatná věc pro moderní LCD monitory. V době CRT monitorů to asi smysl mělo, dnes evidentně ne.

Ano a na té diskusi také zaznělo, že to je naopak dobrá (nebo aspoň neškodná) věc pro moderní LCD monitory - spíše než pro CRT. Jestli jste neviděli pattern vypálený do LCD obrazovky, tak vám ji pošlu, abyste uvěřili.
Právě moderním LCD monitorům s LED podsvícením je zhola fuk, zda jsou vypnuté nebo zda na nich něco poblikává. Možná to vadí leda tak nějakým zeleným fanatikům, kteří počítají waty, ale monitoru to je jedno. Trochu mi ti odpůrci screensaverů na tom abclinuxu.cz připomínali protijaderné aktivisty. Sice žádný reálný argument, ale 100% jistota o své pravdě.
Ale nejvíce mi vadí, že někde nějaký chytráček rozhoduje o tom, co mi má dělat obrazovka. To jsem už zažil a děkuji nechci.
Omlouvám se za lehký off-topic.

Neber to tak vazne. Urcite se najede nekdo, kdo bude chtit osvezit obrazovku monitoru pomoci nejake animace a neco jako screensaver vznikne (pokud se neda doinstalovat neco jako gnome-screensaver a zase to nebude normalne fungovat).

S temi monitory se blizi este horsi vec - LCD i s LED jsou v pohode, horsi je to s AMOLED displayi, ktere maji podobne problemy jako CRT. Tam to neni vypalovani luminoforu jako u CRT, ale vyraznou degradaci svitivosti v zavislosti na case (coz je nakonec podobne jako u toho luminoforu). Takze ono se to zase vrati.

Asi jsem opravdu zbytečně hysterický, covexi. Možná mi uniká smysl současné vlny v linuxových distribucích - všechno rozvrtat a osvědčené přístupy nahradit složitými a zmatenými splácaninami u kterých není jasný ani koncept. Typu “když ani po dvanácti letech neumíme v GNOME udělat panel tak, aby po něm nepochodovaly ikonky zmateně samy od sebe, tak ho prostě zrušíme jako třídu. Když zavedeme nový způsob zprávy desktopu (o který mj. nikdo nestojí) a pak zjistíme, že neumíme na zalockované obrazovce spustit program, tak zrušíme screensaver, protože je prý nepotřebný. Protože init třicet let spolehlivě funguje, tak ho nahradíme bastlem, který startuje třikrát tak dlouho a nikdo netuší, co všechno v systému se kvůli němu podělá”.
Vývojáři jsou vzdálení od uživatelů jako Milouš Jakeš od mas. Když přiběhne šéf a zařve: jaktože na monitorech ve frontofisu úřednicím nelítá po obrazovce logo, když neseděj u počítače, tak mu řeknu, že to nová verze neumí a nebude umět. A on odpoví - do zítřejšího rána budou všude Windousy! Že mu stačilo, že musel všechny baby z kanclů poslat na školení, protože netušily, co mají dělat s tím novým HOMO 3 desktopem…

Degradace AMOLED je problém, který není vyřešen ani teoreticky. Bude zajímavé sledovat, kam to povede.

Sice chapu co mas na mysli, ale reknu to takle - taky nemam nove auto, protoze si na tom starem vsechno spravim sam, je jednoduche a funguje. Neni tam milion procesoru, kde se kazdou chvili nejaky splasi ale holt nemam automaticke sviceni, automaticke blinkry, nataceni svetlometu, zatmivaci zrcatka, elektronicke stahoveni oken… proste je to vyvoj. Od jednoduche ke slozitejsimu. I kdyz se to nekomu muze zdat zbytecne, kazdy ma jine potreby a i jiny prehled. Ja si treba o systemd myslim, ze je to dobry pristup. Jen se s nim musi clovek naucit.

Když už jsme v těch podobenstvích, tak bych to tvé upřesnil - když vývojáři jedné nejmenované automobilky (s prodejem pod jedním procentem trhu) zjistili, že neumějí udělat zatmívací zrcátka, tak přestali montovat zrcátka úplně (řidič může otočit hlavu a podívat se zadním sklem ven, že jo). Když navrhli tak idiotsky řešené dveře, že nemohlo jít namontovat automatické stahování oken, tak dali pryč i kličku a okna ve dveřích se prostě nestahují (GNOME S-HELL ?), vždyť kdo by stahoval okna, máme přece air-condition! Aha, nemáme? Ještě jsme nevyvinuli funkční air-condition? Nu co, tak ať se řidič dusí, je to přece Fedocar 15, nejmodernější na trhu… Prostě vývoj je vývoj. A komu se to nelíbí, ať si trhne, stejně je to nějaká stará konzerva. Že celý život navrhoval auta? Co na tom. Mně je dvacet a mám vizi!

BTW, proč se Fedocar dodává jen v růžové metalíze?

Tak na to uz nemam mnoho co rict - kdo chce psa bit, hul si najde.

To se nam to tu pekne rozjelo :).

Na Open Source je uzasne to, ze mas vzdycky na vyber. Nelibi se ti pristup vyvojaru Gnome zkus jine prostredi. Osobne verim tomu, ze pokud Gnome 3 selze pak se najde parta lidi co budou pokracovat ve vyvoji Gnome 2.x. Vyhraje ten kdo dokaze pritahnout nejvic uzivatelu a vyvojaru. To same systemd pokud nebude prinaset zadny uzitek zadna distribuce ho neadaptuje.

Co se tyka screensaveru tak mi je vcelku jedno co se deje na monitoru kdyz tam nejsem. Vlastne idelani by asi bylo kdyby se pri mem odchodu pocitac suspednul a kdyz prijdu tak zase najel. At zbytecne nezere (bohuzel v tomto se zatim Linuxu prilis verit neda).

Pouzivam Gnome 3 od te doby co vysla F15 beta s pouuitelnosti neni problem az na par detailu, ale ty se pocitam vyladi casem.

Mně se všechno líbí, jen kdyby gnome 3 umělo poté, co se samo uspí se zase probudit. Abych byl přesnější ve Fedoře 15. Jinde to umí.

možná trošku pozdě, ale ve fedoře, pokud chcete mít screensaver, stačí: yum -y remove gnome-screensaver a doinstalovat xscreensaver…