Firefox a rozsekané obrázky ...

Používám Firefox na platformě F10 / AMD / x86_64

… a je to pár dní nazpět, co jsem si všiml, že se mnohé obrázky zobrazují rozsekaně. Viz http://www2.dts-soft.cz/_private/firefox-01.png.

Po prvé mně to překvapilo na nové instalaci, kterou jsem dělal na NB. Byl to Acer s grafikou Intel a tak jsem nejprve hledal problém v nastavování Xorgu. V zápětí jsem si ale stejného problému všiml i na dalších počítačích.

Nestihl jsem se tomuto problému zatím podrobněji věnovat, ale zatím alespoň vím:

  • problém se objevuje zcela náhodně, ale velmi urputně,
  • nezávisí na grafické kartě ani na ovladači,
  • nezávisí na zapnutém / vypnutém compizu,
  • bez problému jede opera (no jasně že je pro i386 a jede na jiných knihovnách), ale stejný problém má Epiphany (jako Firefox používá xulrunner),
  • nepomohl přechod na Firefox 3.0.7.

Řešíte někdo podobný problém nebo tušíte co ho může způsobovat?

Omlouvám se - moje chyba. Experimentoval jsem s cairem, které za tohle mohlo. Zatím rozhodně nedoporučuji pro vylepšení zobrazování písma použití balíčků odsud: ftp://brebs.me.uk/fedora/10/. Je k tomu i hezky zpracovaný návod zde na fóru zde: http://forum.fedora.cz/read.php?2,14435,14435#msg-14435. Fungovalo to s tamější verzí caira 1.8.2, ale zlobí to s 1.8.4. Takže tudy už jaksi cesta zřejmě nevede.
Na druhé straně, aby situace nebyla tak špatná, zjistil jsem i něco pozitivního. Pro “vylepšení” zobrazení fontů stačí opatchovat ne pět, ale jen dva balíčky (na pixman a fontconfig se nemusí sahat vůbec). A ne po vzoru ubuntu asi dvaceti patchi, ale pouhýma dvěma. Více uvedu velice brzy.