Filesystém - problém

Zdravím,
Fedora 7 mi při startu vypíše:

/ contains a file system with errors, check forced.

po chvíli:

/: UNEXPECTED INCONSISTENCY; RUN fsck MANUALLY

• zprávu, že při kontrole systému souborů došlo k chybě.

Poté mi to nabídne příkazový řádek, systém běží bez sítě a v jednouživatelském režimu v příkazovém řádku. Místo toho, co běžně bývá na začátku řádku v terminálu, mi kurzor příkazového řádku začíná za textem

(Oprava systému souborů) 1 #

to číslo je pořadí příkazu, po zadání příkazu je tam 2 atd.

Přidávám informace o systému:

Distribuce, verze: Fedora Core 7

Aktuální jádro (kernel): 2.6.21-1.3194.fc7

Hardware: EPoX EP-8KTA3 VT133, AMD Athlon 1700+ (1667 MHz), 512MB SDRAM DIMM, Matrox MGA G200 AGP, PATA 30GB Maxtor + SATA 320GB Western Digital

Detaily hardware:
00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8363/8365 [KT133/KM133] (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8363/8365 [KT133/KM133 AGP]
00:07.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT82C686 [Apollo Super South] (rev 40)
00:07.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C686A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
00:07.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 16)
00:07.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 16)
00:07.4 Bridge: VIA Technologies, Inc. VT82C686 [Apollo Super ACPI] (rev 40)
00:07.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT82C686 AC97 Audio Controller (rev 50)
00:09.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
00:0b.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VT6421 IDE RAID Controller (rev 50)
01:00.0 VGA compatible controller: Matrox Graphics, Inc. MGA G200 AGP (rev 01)

Pokud již nebudu moct systém dát do pořádku a bude nutná přeinstalace, potřeboval bych alespoň vytáhnout obsah MySQL databáze. Na ostatní data kašlu, ty jsou na jiném disku než systém a k těm se za pomoci liveCD dostanu.

S linuxem začínám, takže netuším, co mám teď dělat. Můžete mě někdo nakopnout?

Doslo z nejakeho duvodu k poskozeni souboroveho systemu (vypadek proudu, odchazejici disk apod.)
Kdyz to pise run fsck manually, udelej presne co pise, pust prikaz fsck rucne. Z toho co pises neni jasne o jaky oddil disku se jedna. Takze prikaz fdisk -l a pak na patricny oddil ktery se pripojuje jako svazek / pust fsck (neco jako fsck /dev/sda1). fsck neboli file system check zrejme bude vypisovat ruzne chyby souboroveho systemu a bude se ptat zda je ma opravit. Vetsinou ti nezbyva nez mackat “y” jako “yes” - pokud ti jde pouze o data z MySQL, davej pozor snad jen na to, zda jsou nejake chyby v necem co by mohlo patrit mysql (napr. /var/lib/mysql). Pokud by tam byly chyby, bude databaze zrejme poskozena. Pokud fsck neobjevi zadnou fatalni chybu, bude mozne system znovu normalne spustit. Pokud tam bude nejaka fatalni, tak uz se toho beznymi prostredky moc delat neda, zbyva jen moznost zachrany dat z poskozenych disku - tema mnohokrat omlete.

Mysql byla nakonec na disku, se kterým problém nebyl. Obnova disku přes fsck nepomohla, ale aspoň jsem poučený, že do linuxu ntfs nepatří. Radši ať to fachá, na kompatibilitu disku s widlemi raděj kašlu.
Každopádně teď už to chodí jak má, děkuji za nakopnutí.

//VYŘEŠENO, DÍKY!//

Nepouziva F7 jeste stary ntfs ovladac? Od dob ntfs3g uz s ntfs zadne problemy v podstate nejsou… mozna by nebylo od veci aktualizovat.

Jak je na tom s podporou ntfs fedora 11? Obsahuje nějakou vylepšenou verzi ntfs-3g nebo něco lepšího?

Me vzdy fungoval bez problemu. Minimalne v F9-F12.

F11 uz ma dobre odladenou a proverenou verzi ntfs3g.

A můžu z F7 upgradovat na F11 bez ztráty dat a nastavení? Nějakým příkazem a instalací z internetu? Popř. je taková možnost na instalačním DVDčku k F11?

Upgradovat na F11 pomoci yumu jde (ted jsem delal F8->F12), ovsem z F7 je potreba nejdrive upgrade na F10, protoze mezi F10 a F11 se menil format RPM balicku. Z instalacniho DVD F11 by mohlo jit updatovat rovnou bez mezikroku. V podstate jde o to, ze instalator zjisti jake balicky jsou v systemu, najde jejich ekvivalenty a ty nainstaluje v novejsich verzich. Pri takovemto skoku je ale potreba pocitat s komplikacemi - tzn. ZALOHOVAT a byt schopen vyresit elementarni problemy pri a po instalaci z prikazove radky.

Děkuji za pomoc, s F12 dotyčný stroj fachá ještě líp než předtím.