Fedora12 DVD ISO - zly/vadny obraz ?

No uz som to nevydrzal a musel som sa ozvat, ci mi niekto pomoze, vysvetli ako je to s tym “checksum-om” v DVD iso subore/obraze ostatnej verzie Fedor-a “Fedora-12-i386-DVD.iso”. Kedze som uz prestarli 40-siatnik :), tak nas v skole anglinu neucili a preto si skor hladam veci a softik skor v nasincine :slight_smile: (lovencine a cestine) a nakolko som sa rozhodol v tomto mojom uctyhodnom :smiley: veku skusit aj daco nove, nez widle, tak pri surfovani netom som si vsimol, ze najlepsiu podporu v tej nasincine ma Fedora. Myslim tym minimalne manual, ktory sa da fakt “volne” sosnut aj v .pdf formate co my vyhovuje najviac bo je to jeden kompaktny a ucelny celok a hlavne, ze mu rozumiem a mozem sa z neho fakt aj nieco naucit (samo, ze aj tu anglinu na tej akej-takej pasivnej urovni tak trochu ovladam, ale kedze ju ja k svojmu zivotu moc nepotrebujem, tak sa jej radsej vyhnem oblukom :D, hlavne quli tym speci vyrazom, s cim maju dost casto problem aj translatory). Ale teraz som si sosnul ten DVD obraz “Fedora-12-i386-DVD.iso” a k nemu aj checksum subor “Fedora-12-i386-CHECKSUM”, kde pre ten moj susnuty subor (ak sa teda nemylim) by malo byt vraj az 64 ciferne numero “f0ad929cd259957e160ea442eb80986b5f01daaffdbcc7e5a1840a666c4447c7 *Fedora-12-i386-DVD.iso”. Lenze pri kontrole programom “Md5Check.exe” (skusil som aj ine, ale tak isto) mi vyhodi ovela mensie 32 ciferne numero “2C4C1C0D09F2FBCFD8EE6A0C5542EEB2”(i ked dla mna mi skor totok numero pripomina klasicky MD5checksum) a navyse neradostny oznam “MD5 checksums DON’T match” a quli tomu som ten DVD obraz tahal uz 4 krat, ale stale mi nesedi checksum a ze DVD obraz nie je v poriadku. Preto sa chcem prave tunak (kedze na ziadnej inej cz, sk stranke som to nenasiel) ako na oficialnom cesko-slovenskom fore Fedor-y opytat, ze ako to je teda s tym checksum-om ??? JE ZLY ALEBO DOBRY ??? A za dalsie:

  • je to numero spatne (dla mna asi hej, kedze ma 2x taku velkost ako klasicky checksum)
  • aky je teda spravny MD5checksum (je to “2C4C1C0D09F2FBCFD8EE6A0C5542EEB2”)
  • ako sa take 64 ciferne numero dostalo do klasickeho “Fedora-12-i386-CHECKSUM” a vobec pri nom nie je poznamka, ze sa jedna o dake ine numero
  • kto to kontroluje, zadava a spravuje, lebo skoro nikde sa neviem dopatrat k tomu spravnemu numeru, ako je to mozne
  • preco to prezentuju, udavaju na download strankach pri subore “Fedora-12-i386-DVD.iso” ako jeho “klasicky MD5checksum” a nie pod spravnym nazvom, resp. pomenovanim, tak aby to i menej skuseny sosaci/tuxaci vedeli hned jednoznacne identifikovat
  • ak je to dake ine numero preco sa nikde neuvadza, ze akym programom by sa mal potom ten DVD obraz skontrolovat pred tym ako si ho niekto vypali/napali, resp. pokusi nainstalovat bez zbytocnych problemov (i ked ja bez spravneho MD5 nikdy nenapalujem, ale potom sa neviem pohnut dalej :()

Dufam, ze mi tu niekto odpovie aspon na niektore otazky, bo si myslim, ze nie som sam koho to bude zaujimat a isto to potesi aj inych pri hladani chyby v DVD obraze F12, event. ci si ju uz niekto z tohoto DVD obrazu aj nainstaloval a ci bez problemov.

Problem je v tom, ze se jedna o SHA256SUM nikoli MD5SUM - jedna se o jiny kontrolni algoritmus, ktery samozrejme da jiny soucet. V tom souboru Fedora-12-i386-CHECKSUM je to dokonce napsane ze je to SHA. Ty checksumy vytvari fedoraproject pro vydana media. Ve Fedore neni problem checksum provest prikazem sha256sum, pro windows bohuzel nevim. Pokud je nekde uvedeno ze to je md5sum, prihod odkaz, zjednam napravu.

Jinak o checksumech piseme v prirucce: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:vypalovani#vypalovani_pomoci_prikazove_radky kapitola Kontrola ISO obrazu
Priznavam, ze to ze se jedna o SHA256 jsem tam dopsal az ted, ale o tom ze driv se pouzival SHA1 tam bylo - zkontroluj v PDF :slight_smile:

Zdravim covex
Vdaka za promptnu odpoved, fakt, ze potesila bo sa s tym piplem uz 4 den a nevedel som ci je abo nie ten DVD obraz v poriadku. Takze vdaka aj za odkaz na wiki.fedora.cz, nepoznal som + su tam tiez dobre poznamky a hned som hladal daco cim skontrolovat ten “SHA256SUM” a nasiel som “sha256sum.exe”, co je sice cez prikazovy riadok, ale jednoducha pretahovacka :D, takze to slo bez problemov a v poho. Ale v tom origo subore “Fedora-12-i386-CHECKSUM” je hned hore uvedene “Hash: SHA1”, takze aj to nie je spravne/presne abo sa mylim ? Alebo “SHA1” je to iste ako “SHA256SUM” ? Ak som sa spravne dakde docital tak to nie je jedno, takze minimalne aj v tom samotnom origo subore niekto zrobil chybu. Nie v zlom, iba konstruktivna kritika :), ak sa to tak da nazvat, bo ak je jeden objektivny, tak by to mal uznat (tym samo nemyslim Teba, ale toho kto ten subor zrobil). Pisem preto lebo ako som uz v predchadzajucom prispevku, tak ti menej skuseny (ako aj ja :)) maju potom zbytocne chaos :slight_smile: a nevedia, ze ako dalej (bo proste pokial to nie je ono, tak nenapalujem). No ale ak som spravne pochopil, tak pokial je ten “SHA256SUM” v poriadku, tak by mal byt v poriadku aj stary dobry “MD5SUM” ? I ked ho neviem nikde zohnat, ale “Md5Check.exe” mi vyhodil “2C4C1C0D09F2FBCFD8EE6A0C5542EEB2”, tak asi by mal byt dobry, len neviem pochopit preco uz aj ten “MD5SUM” nevedeli pridat do toho origo suboru “Fedora-12-i386-CHECKSUM” ? Ten jeden riadok by vela placu nezabral a ti co pracuju s MD5SUM-om :), by nemali zbytocne take problemy. No neva, malo by to byt teda uz OK a skusim nainstalovat, len este ak by som ta mohol poprosit, ci by si mi mohol zopar slovami (jednou, dvoma holymi vetami) povedat, odkazat (ale len ak vies, nezelam si aby si mi to vyhladaval), ze ako sa systematicky orientovat v Linuxe ako vo Widlach ? Sice som uz pracoval (skor skusal, testoval :)) tak pred 4-6 rokmi s dakou linuxovou live distribuciou, ale pre to uzivatelsky neprivetive (co myslim, aspon dla ohlasov, ze je uz privetivejsie) a dla mna dost nejasne prostredie som sa nevedel dako zorientovat v nom. Ktory je napr. lepsi desktop Gnome abo KDE ? Dla mna bolo lepsie KDE bo mi to pripominalo Widle, ale neviem ci aj systematicky ma dake vyhody abo nevyhody oproti Gnome, resp. je to jedno (pytam preto bo vtedy v tej live verzii som si mohol vybrat ci spustim Gnome abo KDE a teraz som si vsimol, ze su uz na sosnutie distribucie linuxu iba cisto s jednym desktopom, bud Gnome abo KDE). Viem, ze to nie je jednoduche a asi ani odpoved by nebola strucna, ale stacilo by ak by si mi vedel aspon povedat, odporucit napr., ze “drz sa toho alebo toho”, resp. “v nudzi pouzi to alebo tamto”. Ale HLAVNE by som sa Ta chcel opytat, ze ci existuje dakde v Linuxe jedno miesto (subor) pre nastavenie vsetkych pristupovych prav pre vsetko a tym myslim naozaj pre vsetko, teda aj pre pristup k diskom aj k suborom, proste ci sa to da niekde tak nastavit aby mi to fungovalo ako vo Widlach (nie len citat, ale aj zapisovat a prepisovat) lebo s tym som mal najvacsie problemy aj pri tej live verzii a aj to bol jeden z dovodov preco som na Linux tak trochu zanevrel (proste to boli zbytocne problemy s pristupovymi pravami na nieco co som si vlastne ja sam vytvoril, nainstaloval a pri Widlach take nieco odpada).
Rozhodne Ti este raz velmi pekne a srdecne dakujem za snahu a ochotu a prajem vsetko dobre v Novom roku a vela zdravia a stastia (samo i ostatnym tuxacikom :)).

to sha1 je tam napsano, protoze to pouziva gpg, pomoci ktereho je podepsany seznam hashu - takze je to spravne

ad graficke prostredi: vyzkousej oboji, vyjde to prakticky na stejno (gnome je mozna o trochu stabilnejsi)

ad maximalni prava: muzes povolit graficky login pro roota, ale je to pitomost a i ve windows se od toho ustupuje … az si kvuli tomu nenavratne poskodis system , tak si sem nechod stezovat…

MD5SUM se nepouziva, protoze existuje algoritmus, ktery behem kratke chvile vygeneruje libovolny soubor s danym MD5 kontrolnim souctem (napr. se skodlivym programem, ktery bude mit stejne MD5SUM jako instalacni DVD iso Fedory) - tedy algoritmus MD5 byl prolomen a jeho pouziti jako kontrolni soucet nedava smysl, protoze nic neoveri - proto ho Fedora uz vubec nepouziva.

To ze jsou samostatne instalacni obrazy KDE a Gnome jen znamena, ze se to na jedno CD nevejde. Do kazde distribuce si muzes dosintalovat obe prostredi (je to popsano v priucce) a tak si muzes vyzkouset oboji - po zadani prihlasovaciho jmena jen dole vyberes KDE nebo Gnome. Kazdemu vyhovuje neco jineho.

Ve vychozi instalaci Fedory existuje vicero bezpecnostnich mechanismu a tedy neexistuje jedno misto, kde by si neco zazracne zmenil a mel si prava k pristupu ke vsemu - to je velice nebezpecny zvyk, ktery je naprosto zbytecny. Ve Fedore existuje mechanismus, ktery v pripade ze chces udelat nejaky ukon na ktery nemas opravneni, tak se te zepta na heslo k uzivately, ktery to opravneni ma. Jde to nastavit i aby to fungovalo bez hesla, ale to je mimo tve moznosti. Nauc se pouzivat “su -” a aspon zaklad prikazove radky a nebudes nic takoveho potrebovat.

Zdravim covex i MacHala

Ospravedlnujem sa za tutok podotazocku bo je tak trochu mimo temu, ktoru som zacal, ale samo viem aj ja, ze nastavit pristup na “ABSOLUTNE VSETKO” je blbost najvyssieho rangu :D. Omluvam sa este za mozno nepresnu interpretaciu k pristupovym pravam, ale ja som tym “nastavenie vsetkych pristupovych prav pre vsetko” myslel najma nastavenie prav ku vsetkym suborom na inych diskoch ako na systemovom. Teda mi islo o pracu, bo ked som si vtedy s tou live verziou skusal napisat iba daky jednoduchy dokument, resp. zmenit uz povodny, tak som sa nevedel dopracovat k tomu aby ma to pustilo k tej zmene, resp. ulozeniu na disk, event. ak sa mi to uz aj horko tazko podarilo, tak po mne potom vyzadovalo suhlas pri zmene kazdeho suboru a to mi pripadalo dost tazkopadne abo zbytocne. Teda opat myslim na pracovne subory, ktore som si vytvoril, zrobil ja vo widlach a su teda pracovne preto lebo ich chcem menit, upravovat a pracovat s nimi bez zbytocneho otravovania na pristupove prava. Preto som rozmyslal, ze ci by sa dali napr. nastavit pristupove prava s moznostou prepisu a zapisu na vsetky subory isteho typu, napr. .txt, .doc, .xls, .jpg, .gif, .avi atd. (teda napr. vsetky dokumenty, audio, video a ine subory), ale potom ma napadlo, ze ci by to nemalo vplyv aj na systemove subory a preto by som sa chcel opytat, ze ci sa daju nastavit pristupove prava pre disky (particie napr. D:, E:), na ktorych mam ulozene iba pracovne subory, tak aby som nemusel pre kazdy subor zvlast nastavovat, ze ho mozem zapisat, prepisat, ulozit. A ci to bude platit aj pre vsetky programy, aby zas nebolo treba v kazdom programe zvlast nastavovat, ze ma pristup k tym pracovnym suborom, resp. diskom.
Takze vopred srdecna vdaka za ochotu a odpovede aby som uz neotravoval, teda aspon v tejto vetvy, mozno dakde inde :).

V prvni rade je potreba rozlisovat Linuxove a Windows disky. Kazdy operacni system pouziva jiny system ukladani souboru a jiny system prav. V Linuxu lze pristovat k windows diskum ovsem je potreba provest jiste mapovani prav mezi obema systemy, ktere je ve Fedore nejakym zpusobem nastaveno a jehoz nastaveni lze zmenit, ovsem musime vedet, jak presne pouzivas ntfs ty. Nicemene obecne by ti opet pomohla prirucka: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:pripojeni_disku&s[]=ntfs#automaticke_pripojeni_oddilu_ntfs_pri_spusteni_a_nastaveni_prava_cteni_zapis_pro_uzivatele
Jde predevsim o nastaveni umask, pripadne dalsich parametru ntfs-3g (man ntfs-3g).