Fedora vs zacatecnik

Abych rekl pravdu ,tak nevim co znamena virtualbox ,ale uz to samotne slovo mi nahani hruzu.Nejlepsi volbou aspon ,co jsem tak za tich par mesicu ,co se o Linux zajimam zjistil je dual boot.Neni to nic sloziteho-ke stavajicim Widlim pridat Linux.Samozrejme doporucuju zalohovat …Prijde mi to jako nejjednodusi zpusob.V pripade ,ze se Linux neosveci ,tak format a zpet k Widlim.Zabere to nejaky cas nova instalace Widli ,ale kazda sranda neco stoji.Ja jsem se taky nejaky cas rozhodoval prejit na Linux a mel jsem dual boot ,ale vetsinu casu jsem zezacatku travil ve Windows.Kdyz uz jsem byl rozhodnutej muj kamarad Guru v IT o kterem jsem si myslel,ze pouziva Linux mi sdelil ,ze se Linux dá taky pekne rozhazet a zneprovoznit jeste vice nez Windows, a ze jeste nejsou alternativni programy ,a widle jsou porad best.Tim me trochu zklamal a odradil az jsem zacal hledal v google.com slova typu Proc linux ?..ale preslo me to neodradilo(ikdyz je pravda ,ze o tom obcas premejslim)

Tak jsem se jednou rozhodl (spis me widle nastvali) a udelal jsem format na ntb i na PC a nainstaloval pouze Linux …to byla sranda ja 11let na Windows a ted pouze Linux :slight_smile: od te doby uplynulo cca 2mesice a zatim jsem se k Windows nevratil.Jo neco mi taky chybi-urcite programy ,ale kdo to s Linuxem mysli vazne ,tak si alternativu najde.Hry nehraju obcas me to chytne jednou nebo dvakrat za rok.Jina situace by byla kdybych byl hrac to bych se bez dual boot neobesel.Co pro zacatecniky doporucuju je google.com ,linux.cz,abc.cz,root.cz taky jsou hodne dobre video prezentace ,co bezi za spoluprace CVUT ,ale nevim adresu neco AVC… A taky vybrat vhodnou distribuci - to u me bylo pomerne slozite.Zkusil jsem snad 6.Muj prvni Linux Mandriva 2007 s knizkou …nic moc.Ubuntu prevlecene Widle taky nekdo rika,ale jak tady nekdo rekl je to sekta :)) obrovskou vyhodu maji,ze je sposutu navodu na jejich forem a hlavne wiki (navody na ssh,samba,atd…celkove )
To je pro zacinajiciho uzivatele dulezite voditko-navody

Fedoru jsme si hlavne vybral ,protoze se mi libi :slight_smile: a chodila na mem notebooku hned na poprvi -nejsem proti tomu ,abych neco musel hned po ciste instalaci nastavovat ,ale ze zacatku ,kdyz jsem skocil z Widli do Ubuntu ,tak to pro me bylo docela narez.Fedora jako jedina z mnoha distribuci(nezkousel jsem Gentoo,Debian,atd … slozitejsi) budí opravdovy pocit z Linuxu a mam z ní respekt.Dale se mi libi prirucka THX za ni.Jeden muj znamy linuxovy Guru pouziva fedoru uz pomerne dlouho a nemuze si ji vynachvalit -takze pokud je zrovna online mam u nej podporu coz je ted docela malo :frowning: spis vubec Takze mit v okoli nekoho znameho ,kdo je zbehlejsi a ma stejne distro neni spatne…

Vubec by nebylo spatne udelat par navodou jako ma sekta Ubuntu na wiki.
Urcite by se k Fedore uchylilo vice zacatecniku -aspon muj nazor.
Vim neni to jednoduche z ruznych faktoru … napr. ten nejhorsi -cas
Ja sam bych pomohl ,ale zatim bojuju a uspech je “zatim” minimalni.

Tak to je muj nazor na Fedoru(jako novy uzivatel) a celkove na OS.

honzap

Diky za sepsani zkusenosti. Video prednasky jsou na http://avc.siliconhill.cz/archiv/index.php

Co se tyce navodu mame tez wiki a na ni pomerne rozsahlou prirucku. Pokud v ni neco chybi staci se zaregistrovat a dopsat to tam. Ono ta wiki se sama nenaplni. Pro ty kteri se boji wiki tu mame sekci ve foru - http://forum.fedora.cz/list.php?2 kde se taky daji najit zajimave veci.

Jedine co vidim jako problem je, ze nas prilis dobre neindexuji vyhledavace. To je ale do jiste miry na vas uzivatelych - bez odkazu na nase navody je vyhledavace budou do ignorovat.

jj avc.siliconhill.cz diky za dopleneni.
Opravdu doporucuji vsem zacinajicim/ i pokrocilym uzivatelum navstivit.
Jsou tam opravdu zajimave a dobre videa. napr. na tema Samba,CUPS,Linux pro úplne zacatecniky I,II ,atd …

Celkove abych mou nekolika mesicini zkusenost zhrnul ,tak bych mohl rict :

Nejsem clovek ,ktery by nadaval na linux nejde mi todle a tamhle to.Vyzkousel jsem ubuntu,kubuntu,suse,fedora,mandriva .Je to linux jako linux ,tak bych se moc netrapil s vyberem a vybral bych ,co mi nejvice sedi.Jak jsem psal výše není špatná podpora.Fedora ,co se týče fora ma jedno z nejlepsich - moje zkusenost.Ubuntu -to je foru tzv . sektí ,mandriva skoro žádné,suse o neco lepsi nez mandriva.

K linuxu jsem presel kvuli tomu ,ze jsem nechtel mrkvosoft a ocekaval jsem stabilitu,open source ,atd … vetsina se naplnila.
Co me zklamalo ,tak jsem musel spoustu veci - hardwaroveho typu dlouho rozchazet oproti windows ,ale s tim se musi asi pocitat … mozna za to muze lenivost ,kterou jsem ziskal u windows.Mozna taky ,ze vetsinu distribuci jsem zkousel na ntb ,kde jde vse “hur” .

Objektivni pohled rict nemohu ,protoze neovladam prikazovy radek ,tak jak bych chtel …potom bych mozna byl 100 % spokojen

Pohled BFU je takovy ,ze linux ma svoje klady i zapory …stejne jako Windows.
Spoustu uprchliku z Windows cekaji ,ze vsechno pujde ,tak jak chcou a jsou zvykli z Windows a prijde prvni zklamani ,nebo vetsi problem a vraceji se.Jenze se s nimi vraci i negativni postoj k linuxu (z duvodu jejich zkusenosti) a pak zaplavuji diskuzni fora na ruzny servrech negativnim pristupem k linuxu ,a celkove pak k linuxu pristupuji velice negativne.

Celkove :

Objektivne nemohu rict jelikoz nejsem pokrocily v uzivani linuxu - mozna ,ze by mi potom vse slo ,tak rychle jako v Windows

BFU : cekal jsem ,ze to pujde snaz ,mrzi me zamrzani a ruzne zaseky podobne jako Windows.Nektera podpora hardwaru -nasledne slozita (pro BFU) doinstalace.
Co se tyce distribuce doporucoval bych Fedora - velke plus prirucka na webu,dobre forum tyto veci pro zacatecnika dulezite.

Hodnoceni linuxu z pohledu BFU 82-90 %

Jeste by me zajimalo je nejaka CZ dokumentace k Fedore ? mimo prirucky na webu.
Videl jsem neco v knihovne mistrovstvi … red hat a fedora 5 nebo tak nejak …nejaka aktualizace pro Fedora 8 ? asi ne ,že

Taky priručky davali ke krabicovym verzim (mandriva,suse) taky neco takoveho je pro Fedoru ?

Ale asi nejlepsi bude Dokumentacni projekt :slight_smile:

Obecny zdroj invormaci o Linuxu je dobry zminovany LDP. Mistrovsti v RedHat a Fedore je take (pry) dobra kniha, To ze je vztazena k Fedore 5 prilis nemeni na zakladnich principech pouziti OS. Jeji aktualizace pro F8 neni a nebude. Knihy maji jeden zasdni problem - vychazeji prilis dlouho nez aby postihli sestimescni vyvojovy cyklus Fedory. Snazili jsme se o vydani knihy, ale je to nerealne - kniha by v okamziku vydani byla stara a neprodejna. Proto volime publikaci pouze webove prirucky.

no nazdar ja sem se taky vykaslal na mrkvosft to se uz nedalo taky antivyr a taky antivir a presto je to na ho …no ja som tiez formatol vsetko a uz 2 tizdne som bez mrkvosoftu a vobec mi nechyba!!! ked si chcem zahrat tak zapnem playstation…prirucku bi som uvital aj ja…co uz. ale hlavne ze mozem tahat co chcem a hlavne torrenty bittorent slape super tag sa maj

Na Internetu jsou tuny materiálů - stáčí se jen podívat. Ty podle mého názoru neužitečnější jsou zmíněny i v příručce. Osobně mám nejraději knihu “Linux - kompletní příručka administrátora”.

Macky

No ja myslim, ze knizky a prirucky jsou dobry na pochopeni zakladni filozofie, ale po uvodnim nacteni zakladu se clovek dostane k reseni konkretnich veci, a na to jsou nejlepsi fora, treba jako toto.

Jinak ale s tim, ze te Windowsy nastvali, tak prechazis na linux absolutne nesouhlasim. A myslim, ze to je casto duvod proto, ze nastvany lidi prejdou na linux a pokud se nahodou nezadari, tak se na nej naserou taky a pak nadavaj.

Ja jsem od Windows 3.1 jejich uzivatel a urcite je budu pouzivat dal. Nehlede na to, ze a to je druhy extrem, nekteri lidi odesly od Windows 95 a pomlouvaj Windows i dnes, kdy ale je aktualni system Windows XP (vlastne uz Visty) a je to uplne o necem jinem.

Ja jsem linux (jeste Redhat a Mandrake) zacal pouzivat proto, ze jsem o nich tehdy slysel a zajimalo me, co to je. Zjistil jsem, ze je to docela zajimavy system a libil se mi natolik, ze jsem na PC udelal dualboot a mam dodnes na PC Winy a dve distra linuxu. Samo ze Fedoru a to druhe nebudu zminovat, protoze se s kazdou novou verzi zhorsuje a myslim, ze je cas vyzkouset neco noveho, takze se chystam, ze k Fedore pridam Kubuntu.
Co se tyka virtualizace tak na Windowsech mam ve vmware openSuse, protoze obcas chci neco vyzkouset a nechci se prebootovavat. Virtualizace je dnes velmi jednoducha, instalace probiha stylem click Next, Next, OK. A konkretne k Virtualboxu bylo trochu problem narozdil od Vmware nastavit sit, ale jinak take jednoduche a naopak bych to pro cloveka, ktery ma silny stroj (coz dnes temer kazdy), doporucoval, a az posleze presel na linux uplne, pokud se mu zalibi.