Fedora - RAID10

Zdravím, jsem linuxový začátečník, ale Fedora mi učarovala, proto jsem se rozhodl v naší malé firmě použít Fedoru jako File System.
Mám nový počítač se 4mi totožnými disky, které bych chtěl zapojit do RAID10.
To se mi podařilo hardwarově, instalace Fedory proběhla v pohodě, ale po restartu je pouze nápis GRUB a počítač kompletně vytuhne.
Rozhodl jsem se proto pro softwarový RAID, ale když přidám všechny 4 disky do software RAID, mám na výběr vytvořit maximálně RAID6.
Můžete někdo napsat “user friendly” postup, jako dosáhnout RAID10?

Děkuju CistiC

To prvni me tesi, to druhe jiz mene. Nejsem si jist ze Fedora je to prave pro firemni aplikace (CentOS by asi byl o neco lepsi).

Jesli to chapu dobre, jedna se o nested raid 1+0 http://en.wikipedia.org/wiki/Nested_RAID_levels

Nejde tedy vytvorit nejdrive na dvou a dvou discich raid 1 a pak tyto dva raidy pridat do raid 0? (nikdy jsem to nedelal jen takovy napad)

Podle me ale pokud mate HW RAID tohoto radu, je krapet skoda vytvaret SW raid.

Tak jsem si to procetl trochu vic a vypada to nasledovne:

http://cgi.cse.unsw.edu.au/~neilb/01093607424

jen asi pokud se to snazite vytvaret pomoci nejakeho klikaciho nastroje tak to standardne neumoznuje, minimalne z prikazove radky by to ale jit melo. Jak to presne udelat vam ale nepovim, protoze tolik disku nemam :).

Dekuji za pomoc.

Uz me taky napadlo udelat raid 1 a pridat do raid 0, ale kdesi jsem vycetl, ze to neni optimalni reseni.

Take jsem si rikal, ze hw reseni je ponekud elegantnejsi. Fedora sice vidi vytvoreny raid, ale kapacitu tohoto raidu neukazuje 2xdisk, ale pouze jeden disk. To je prvni problem. Instalace z DVD trva 10 minut, ale pak jiz nejde nabootovat.

Na vetsine diskuzi pouzivaji sw raid z duvodu pritomnosti Windows. Ja je zde nemam, takze jsem myslel, ze hw bude v pohode. Vytvoreny hw raid je i bootable, takze opravdu netusim v cem spociva problem :frowning:

Jedine co muzu doporucit je zkusit hledat dany typ HW raidu ve spojeni s linuxem nebo fedorou. Taky si nejsem jist, ze /boot a tedy obraz kernelu muze byt na raidu - zda GRUB umi nacist kernel z raidu. Urcite to nejde s LVM ale raid by snad i mel jit, ale jiste to nevim.

podivej se sem, myslim ze je to vycerpavajici

http://www.novell.com/documentation/sles10/index.html?page=/documentation/sles10/stor_evms/data/b57a7ve.html

Jsem fakt zacatecnik, takze se musim zeptat.
Pokud jsem to pochopil dobre, nainstaluju Fedoru na jeden ze 4 disku. Necham standardni rozlozeni (swap, ext3) a po instalaci pomocí mdam dodám k tomu jednomu zbylé tři disky do RAID10.

Mdadm by od kernelu 2.6.14 (jesli si to dobre pamatuju) mel raid10 umet. Jak presne se to dela ti asi nikdo nepomise, nebot to proste neni bezne mit 4 disky a raid10.

To co je popsano na tech strankach je pro SuSE ale pri trose sikovnosti to ohnes snad bez problemu i pro Fedoru. Rozdil je jen v tom, ze partition na discich musis vytvorit fdiskem a zrejme nebudes delat reiserfs ale ext3.

Nehci zbytecne pucovat, protoze v tomto nejsem kovany, ale RAID lze vytvaret nekolika zpusoby - but tak, jak je v navodu z cistych disku, nebo (a to v navodu neni) pridat existujici disk do RAIDu s tim ze se z jeho obsahu RAID vytvori.

Pomoci zachranneho modu muzes klidne vytvorit RAID na discich i bez instalace podle vysse uvedneho nabovu a pak behem instalace pouze zvolit jako instalacni partition onen /dev/mdX. (Tedy pripravis si RAID na ciste disky a instalaci provedes na nej. Zda to tak jde nevim, skutecne to nemam na cem vyzkouset.)

Tak myslim, ze jsem nastudoval problematiku, ale skoncil jsem na tom, ze kdyz v rescue modu zadam mdadm --create…level=10 nebo level=raid10, tak smolicek.
Vsude jsem nasel, ze mdadm raid10 umi, ale kdyz si necham vypsat help, tak to vypada asi takhle:

Options that are valid with --create are:

–level= : raid level: 0,1,4,5,6,linear, multipath and synonymous
–size= : Size (in K) of each drive in RAID1/4/5/6/10 - optional

Jsem z toho opravdu zmatenej, jeden radek vypada ze ne, druhej ze jo.

Nestudoval jsem výše zmýněné návody, ale pokud chcete vytvořit HW RAID 10 pole, měla by to být snad otázka řadiče ne?

V řadiči vytvoříte pole, které se pro systém bude tvářit jako jednotný svazek a ten pak můžete formátovat.

Osobně bych volil 0+1 kvůli výkonu. Jelikož je zde zmýněno formátování jako systémový disk, neviděl bych jako moudré řešení mít pro systém RAID 10 … a to kvůli systémovým nárokům

Od HW RAIDu jsem upustil. Vytvorit sel velice jednoduse, ale Fedora bohuzel vidi jen kapacitu jednoho disku, navic nebootuje.

Rozhodl jsem se proto pro SW reseni, ale tam jsem narazil na vyse zmineny problem.

Taky jsem narazil na to, ze pres textovy rezim pomoci mdadm lze vytvorit 2x RAID0 a pres ne RAID1. Tohle se vubec neda udelat pri instalaci v grafice.

Dam-li si man mdadm vidim tam jasne napsano:

Currently, Linux supports LINEAR md devices, RAID0 (striping), RAID1  (mir-
roring), RAID4, RAID5, RAID6, RAID10, MULTIPATH, and FAULTY.

-l, --level=
              Set  raid  level.   When  used  with  --create, options are: linear,
              raid0, 0, stripe, raid1, 1, mirror, raid4, 4, raid5,  5,  raid6,  6,
              raid10, 10, multipath, mp, faulty.  Obviously some of these are syn-
              onymous.

I dokumentaci pisou jen lide a tak v tom helpu to nekdo mohl zapomenout opravit. Takze jedine co me napada je, ze na bootovacim CD jsou stare utility mdadm.

Co presne to pise kdyz date to pole level=10 vytvorit?

Pres textovy mod jde vzdy udelat vic veci nez pres graficka klikatka. Ona ta klikatka stejne jen formuji parametry pro textove nastroje. RAID 10 asi neni prilis bezny tak v te grafice neni. Tim bych se moc netrapil.

Takze to nejde vubec.
Nejsem schopen nainstalovat novou fedoru na 2xRAID0 a pres nej RAID1.

Kdyz to pomoci mdadmu nastavim, tak je potreba prebootovat, aby se rozdeleni ulozilo, cimz se zachovaji pouze 2xRAID0, ale RAID1 zmizi, takze Fedoru opet neni kam instalovat.

Kdyz na disk 1 nainstaluju boot, swap a Fedoru. Dejme tomu 50GB.
Zustane mi 450GB. Po instalaci vytvorim ten RAID 0+1 pres zbytek.

A tomu dam treba misto pripojeni /raid.

Do /raid bude fungovat jako file system pro firmu. Je to dobre reseni? Bude to porad rychle a bezpecne? Fedora jako system vlastne vubec nevyuzije stripovani, taktez swap a ten by mel byt co nejrychlejsi, ne?

Kdyz zadam level=raid10, tak to pise invalid arguments nebo parametr neco takoveho.

Verze toho mdadmu je myslim 2.5.4 a raid10 by mel umet od 1.7

Btw: zkusil jsem rescue mode openSuse 10.2 a taky to nejde :frowning:

Tak jsem kecal.
V openSuse rescue modu to bezi.
Vytvorilo mi to RAID10. Je tam verze mdadmu 2.5.3

A jde na to nainstalovat Fedora pokud uz tam teda naninstalujete radsi SuSE?:slight_smile:

No ani ne.
Kdyz tam udelam ten raid a restartuju, tak ho fedora zase nevidi.

Ted jsem jeste nasel nejaky veci kolem tvorby toho raidu pres BIOS.
O to se pak stara dmraid. Ten je v pohode treba s raidem0, ale ne s raidem 10.

I kdyz me fascinuje, ze pri instalaci fedory v konzoli dam dmraid -s a ono to normalka ukazuje 1TB, ale primo instalator fedory (text i grafika) ukazuji jen 500GB.

Uz jsem fakt v pasti. Pres vikend to musim rozchodit.
Da se nejak dostat mdadm ta verze 2.5.3 misto te 2.5.4 do instalace fedory?

Podle me je blbost, ze by stara to verze umela a nova ne. Je dost dobre mozne, ze na to maji v suse nejaky patch. Jinak kazda aplikace jde ve Fedore zkompilovat - pokud ji nenajdes na rpm.pbone.net primo pro FC6. Melo by jit i prekompilovat balik src.rpm ze suse.

Kdyz na to ale Fedoru nenainstalujes, nevim jak ji na to chces dostat. To jedine udelat instalaci na normalni disk a pak ji na raid prekopirovat a dokonfigurovat, ale kdyz to Fedora pri instalaci nevidi tak to podle me nebude videt ani pri startu.