Fedora a SSD disk

Zdravím ve spolek,

tak nějak jsem se začal zajímat, že bych si pořídil nějaký 32-64GiB SSD, na který bych připojil / a na klasický disk /home.

Jak ovšem asi většina osazenstva zde ví, SSD má nevýhodu v životnosti, respektive v počtu zápisů do jednotlivých “buněk”. Tak jsem začal googlit, jak si s tím Ext4, respektive Fedora poradí (jestli Anaconda třeba SSD disk rozpozná a zařídí se podle toho) a moc užitečných informací se mi vyhledat nepodařilo. Proto bych se chtěl zeptat, jestli má někdo nějaké zkušenosti, nebo odkaz na článek vysvětlující tuto problematiku (klidně i anglicky). Jestli to pojede bezproblémově out of the box, nebo co kde případně nastavit.

Díky

Nejčastěji se zapisuje do /tmp, /var a poté skrytých adresářů v /home - různá cache a zálohy. Můžes si vytvořit malý oddíl na klasickém disku a připojit jej do $HOME a pak do něj teprve připojit SSD. Otázkou je, na kterém z nich se budou vytvářet nové soubory - šlo by případně řešit cronem. Kolik zápisů vydrží jedna buňka (1…100 k) a kolikrát denně v průměru zapíšeš do stejné buňky (disky s tím počítají)?

tady je trochu starší článek o SSD pod W7
http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/15788-vykon-ssd-disku-proti-klasickym-hdd-v-realnem-provozu

Jo, díky za postřeh. Jde o to zachovat nějaký kompromis mezi rychlostí/počtem zápisů. Dávat na normální disk mermomocí věci jen proto, že se do nich často čte/zapisuje, může zase degradovat onu výhodu rychlosti SSD. Jde mi spíše o věci jako je postupný zápis do všech buněk, ne do pár pořád dokola, aby to neoddělalo za chvíli některé buňky a zbytek buněk zůstal za celou dobu nedotčen (tuším že o tom je i TRIM?).

Řešení přípojných bodů je už to nejmenší nakonec. Důležité je, aby to neoddělal file systém - a to je to, co mě vlastně zajímá momentálně nejvíc. Přípojné body jsou druhá štace =)

Zdravim

take jsem uz o SSD discich jako o systemovem disku premyslel pro sve servery. Inspiraci jsem cerpal zde, ale jde v nich v podstate jen o to jak takove nastaveni optimalizovat a nejaky prehled a doporuceni:

Log-structured file systems
EXT4 on SSD
Linux SSD Optimization Guide

TRIM jak to chapu ja, je o tom, ze pri odstraneni dat z bunky nesmaze jen odkazy k bunkam obsahujici data, ale i obsah bunky samotny, cimz se zvysi rychlost pri opetovnem zapisu. Jinak se data odstranuji az pred zapisem, coz onu rychlost snizuje.

Jak docilit toho aby se neprepisovali porad ty same bunky ale vsechny “rovnomerne” ti poradit moc nedokazu. Nekde jsem cetl, ze SSD radic by mel mit mechanismus podle ktereho se zapisuje rovnomerne do vsech sektoru na disku v case prave proto, aby se prodlouzila jeho zivotnost. Bohuzel ten clanek nemuzu najit, odkazy co jsem postnul mam v zalozkach. Pokud najdu, postnu.

kuku.mp3

Moje vlastni zkusenost:
http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=207

Rovnomerne rozkladani “opotrebovani” disku provadi sama logika SSD disku.

Super panove, diky za reakce, presne neco takoveho jsem potreboval. Takze asi rozhodnuto, zainvestuju.