Fedora 9 - zvuk na nb Latitude C610 (Intel 82801CA-ICH3 )

Zdravím,

po posledním update fedory 8 jsem začal mít problém se zvukem a tak jsem se rozhodl přejít na Fedoru 9, kde zvuk nešel vůbec. Dle návodu na http://home.nyc.rr.com/computertaijutsu/rhsound.html se mi podařilo zvuk zprovoznit, ale má to jeden háček a já nevím co s tím.

Zvuk normálně nefunguje ihned po startu, ale musím spustit Ovládání hlasitosti a zahýbat s posuvníkem PCM. Pak zvuk naskočí. Nevíte někdo, co s tím?

Tak ten navod je teda drsnej. To je dobra snuska vsech moznych babskych rad, ktere v nekterych pripadech jsou celkem mimo zvuk (napr. avahi demon…) Jesli neco z toho pomohlo tak to je sice mozne, ale pokud nevime co, tak je to dost naprd. Casto lidem pomuze odstraneni pulse audio pluginu do alsy, nebo spravne nastaveni typu intel ich atd. Vsechno dohromady bych to teda neaplikovali. Co se tyce te hlasitosti. Pokud je v mixeru vic nastavovacich hejblatek, tak uz vam ve zvukove ceste nestoji pulseaudio. Pokud je tam jen jeden Master a nic jineho pak stale pouzviate pulseaudio. Alsa ma ve vychozi konfiguraci stazeny zvuk na nulu. Z popisu neni jasne jesli se zvuk tvari by na nule nebo je hejblatko nekde vys a zvuk stejne nejde a az po posunuti zacne fungovat. Po aplikovani vyse uvedenych rad tezko rict v jakem stavu zvuk je…

Prvni co bych teda zkusil je nastavit mixer a pustit “alsactl store”. Tim se ulozi stav mixeru, ktery by se mel nacist pri dalsim startu systemu, pokud bude zvuk stale chluchy zkuste pustit z terminalu nejdriv “alsactl restore” jesli to nastavi hlasitost. Pokud ne zkuste
amixer -c 0 sset Master 80%
amixer -c 0 sset Master 100%
jestli to bude mit stejny efekt jako hejbani mixerem. Pokud ano, muzete si tyhle dva prikazi pridat do startovacich skritpu.

Díky za radu - já udělal pouze to, že jsem odstranil pulse plugin do alsy. A zvuk se rozběhl, ale jak říkám musím ho stejně jako po update f8 rozhýbat ručně.
Tvůj návod -
amixer -c 0 sset Master 80%

nefungoval, je to kvůli mojí blbosti - ono se nejedná totiž o posuvník Master ale PCM (za což se omlouvám) :wink:

takže pomohlo -
amixer -c 0 sset PCM 80%
amixer -c 0 sset PCM 100%

Jinak jsem se (sice paradoxně pozdě, ale přece) podíval do /var/log/messages a ono to asi něco s pulse dohromady mít bude.

Zde je výpis:

Jul 5 22:24:28 localhost pulseaudio[2520]: main.c: Called SUID root and real-time/high-priority scheduling was requested in the configuration. However, we lack the necessary priviliges:
Jul 5 22:24:28 localhost pulseaudio[2520]: main.c: We are not in group ‘pulse-rt’ and PolicyKit refuse to grant us priviliges. Dropping SUID again.
Jul 5 22:24:28 localhost pulseaudio[2520]: main.c: For enabling real-time scheduling please acquire the appropriate PolicyKit priviliges, or become a member of ‘pulse-rt’, or increase the RLIMIT_NICE/RLIMIT_RTPRIO resource limits for this user.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2520]: pid.c: Stale PID file, overwriting.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2520]: main.c: setrlimit(RLIMIT_NICE, (31, 31)) failed: Operace není povolena
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2520]: main.c: setrlimit(RLIMIT_RTPRIO, (9, 9)) failed: Operace není povolena
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2522]: main.c: Called SUID root and real-time/high-priority scheduling was requested in the configuration. However, we lack the necessary priviliges:
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2522]: main.c: We are not in group ‘pulse-rt’ and PolicyKit refuse to grant us priviliges. Dropping SUID again.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2522]: main.c: For enabling real-time scheduling please acquire the appropriate PolicyKit priviliges, or become a member of ‘pulse-rt’, or increase the RLIMIT_NICE/RLIMIT_RTPRIO resource limits for this user.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2522]: pid.c: Daemon already running.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2522]: main.c: pa_pid_file_create() failed.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2525]: main.c: Called SUID root and real-time/high-priority scheduling was requested in the configuration. However, we lack the necessary priviliges:
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2525]: main.c: We are not in group ‘pulse-rt’ and PolicyKit refuse to grant us priviliges. Dropping SUID again.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2525]: main.c: For enabling real-time scheduling please acquire the appropriate PolicyKit priviliges, or become a member of ‘pulse-rt’, or increase the RLIMIT_NICE/RLIMIT_RTPRIO resource limits for this user.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2525]: pid.c: Daemon already running.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2525]: main.c: pa_pid_file_create() failed.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2529]: main.c: Called SUID root and real-time/high-priority scheduling was requested in the configuration. However, we lack the necessary priviliges:
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2529]: main.c: We are not in group ‘pulse-rt’ and PolicyKit refuse to grant us priviliges. Dropping SUID again.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2529]: main.c: For enabling real-time scheduling please acquire the appropriate PolicyKit priviliges, or become a member of ‘pulse-rt’, or increase the RLIMIT_NICE/RLIMIT_RTPRIO resource limits for this user.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2529]: pid.c: Daemon already running.
Jul 5 22:24:29 localhost pulseaudio[2529]: main.c: pa_pid_file_create() failed.

Zkusil jsem upravit /etc/sudoers a taky si pohrát se skupinou pulse-rt, ale žádný výsledek - jen o trochu lepší messages :frowning:

Tak jsem to prozatím vyřešil přidáním výše zmíněného amixer do /etc/gdm/Init/Default

Sice to není moc efektivní řešení, ale funguje to spolehlivě :wink:

No nejsi sam kdo ma tuhle chybu, ale jake je jeji spravne reseni to nevim…

Včera jsem instaloval Fedoru 9 na laptop se zvukovou kartou Intel 82801CA-ICH3 a zjistil jsem, že chyba je již opravena.