Fedora 9 - internet

Dobré odpoledne!
Fedora 9 Live mě na net klidně připojí. Když jsem si ale stáhla instalační DVD a nainstalovala to, tak na net se nedostanu. Při instalaci to komunikuje, čas nastavit přes net jde, ale po instalaci připojená nejsem, a nejde to změnit. Ve VMWare pod Mandrivou F9 fungovala 32 i 64 bit, po instalaci ale ani na modemu nabliká že by PC bylo spuštěné. Zkoušela jsem i vypnout tu pitominu Selinux, ale bohužel zrovna tohle se mnou odmítá komunikovat česky, a při instalaci se to vypnout nedá. Výsledek je, že mám zase Mandrivu, i když jí mám plné zuby.

Co je to za modem?

Jak máte nastavenou síť? Předpokládám, že se potýkáte se stejnou drobností jako já a to deaktivace rozhraní po naběhnutí do grafického prostředí. Pokud používáte NetworkManager, stačí na něj kliknout pravým tlačítkem a vypnout síť. Pak jí tam samo zapnout. NM si pak načte ip z dhcp(pokud máte).

Pokud NM nevyužíváte, mělo by stačit zadat do konzole jako root:
/etc/init.d/network restart

Modem mám od UPC, opisuju ze zadní strany:"Modem No 12345 I29, USB MAC: 00 19477BF582,EMTA MAC 0019477BF583, Scientific Atlanta, MODEL EPC2203, CABLE MODEM / EMTA. Síťová karta je eth0: Realtek Semiconductor Co., Ltd RTL8111/8168B PCI Express Gigabyte. Je tam ještě jedna už nepoužívaná síťovka. Jinak mám Pentium D (2x2,8), ram 4x1G a ceforce7600GS. Jak ale říkám: live Fedory mě připojí v poho, Mandriva automaticky taky, po instalaci Fedory ale net nejede (F9 32 i 64bit) a na modemu ani nebliká, že je PC v provozu. Když nejede net, není kan se obrítit o pomoc… Ráda bych od Mandrivy prchla.
MDV, Ubuntu i Fedora live si to nastaví bez potíží, windows chtěly nainstalovat ovladač síťovky, a pak taky bez problémů.

Dle mě vám nestartuje síť tak, jako mě. Restartoval jsem teď systém a síť mi i nestartuje, i když by dle nastavení měla.

Mnou uvedený postup by měl fungovat.

…tedy za předpokladu, že využíváte dhcp v modemu.

Problem je skutecne v nejvetsi pravdepodobnosti v NetworkManageru. S modeme name mnoho spolecneho. Neprijemne je pouze to, ze sit se zda se po startu Gnome vypne. Mam takovy nesmely dotaz - pokousela ste se nejak uz tu sit nastavovat nebo ne?

Samozřejmě jsem se pokoušela tu síť nějak rozchodit, patlala jsem se s tím asi 2 hodiny a vyzkoušela jsem snad všechny možnosti, i jsem zkoušela přehodit kabel a spustit to pod tou druhou síŤovkou (eth1, roky nepoužívaná) ale taky nic. Jak říkám-po asi 2 hodinách jsem to vzdala a nainstalovala Mandrivu, síť běží, a když tady ve VMware nainstaluju F9, tak síť běží v obou variantách (32 i 64 bit). Gnome mi nesedí, plánovala jsem po restartu nainstalit KDE nebo Xfce, ale jak říkám, k tomu jsem se už nedostala.
Fedora mi jinak přišla o moc lepší než MDV, bohužel net nutně potřebuju k práci.

Můžete sem dát výpis příkazu: /sbin/service --status-all
?

Teď jsem si všiml, že už tam Fedoru vlastně nainstalovanou nemáte.

Tak to bude tim dvouhodinovym snazenim. Protoze bohuzel Fedora 9 ma dva zpusoby jak nastavit sit - pres NM a pres nastaveni site a bohuzel tyto dva zpusoby se nesmi kombinovat. Vysledek muze byt znacne tristni. Osobne si myslim, ze Fedora vas problem s Mandrivou nevyresi, zvlaste ne Fedora 9, ktera obsahuje KDE4, ktere je podle me vhodne pouze pro nadsence a nikoli bezne uzivatele.

No, není už co řešit, jak jsem napsala, místo MDV 2007 mám teĎ přes pokus s F9 tu novou MDV. Že F9 má jen KDE4 ktreé není ještě doladěné jsem samozřejmě věděla. Kdyby bylo doopravdy úplně nefunkční používala bych Xfce, s tím si rozumím přecejenom víc než s Gnome, ale, co jsem měla dělat? Fedoru jsem dřív nikdy neměla, jenom ve VMWare, a tam fungovala, že jsem byla nadšená. Když mi ta síť nešla, nemohla jsem se zeptat, tak jsem to zkusila rozběhnout, nepovedlo se, tak jsem to vzdala. Myslím, že Vy byste na mém místě dělal to stejné…
(Promiňte, ale cítím ve Vaší takový osten: Ta hloupá holka si za to může sama, když do toho vrtala. Ale co měla dělat, než do toho vrtat, když to nefungovalo?)

No ja jen ,ze pokud jde internet v real systemu pres VMWare pujde urcite taky protoze to simuluje sit i sitovy hardware a to tak aby to fungovalo…

Ve VMware mi to opravdu funguje, ale tam používám NAT, ne přímé Bridge připojení, protože Bridge změní MAC adresu a to u UPC jde jenom přes restart modemu. Opravdu nechápu a zírám, že ve VMware něco funguje perfektně, ale po instalaci natvrdo ne… Jsou asi věci nezi nebem a zemí…

VMware je virtuální PC. Systém který v něm běží neví jak vypadá skutečný PC (kromě procesoru), ale VMware (stejně jako třeba VirtualBox) pro něj vytváří virtuální hardware, který nemá nic společného ze skutečným PC. Proto se může klidně stát, že něco ve VMware funguje úplně v pohodě, ale na skutečném PC se to chová jinak.

Myslím, že live verze Fedory používá ve výchozím nastavení pro správu sítě NetworkManager, ale pokud se Fedora nainstaluje běžným způsobem (ne z live CD), tak neni NetworkManager nastaven jako výchozí pro ovládání sítě. Tam potom záleží jak jste nastavila síť během instalace nebo dodatečně pak, ale nechá se klidně místo klasického ovládání sítě potom použít NetworkManager.

Mandrivu jsem kdysi používal, je to dobrý OS. To ovládací centrum které je v ní použité by se mi občas líbilo i ve Fedoře. Když Vám funguje a vyhovuje Mandriva, tak neni co řešit, linux jako linux.