Fedora 17

proč třeba Fedora 17 nenabízí ovadače grafické karty jako např.Ubuntu a musí se to doinstalovávat celkem pracně,alespoň pro mě,dneska jsem s tím strávil celý den a nepřišel nato jak to udělat mam Ati HD 5830 a nevím jak nato.Může někdo jednoduše poradit,prosím?

Muze.

1. Fedora je zcela svobodna distribuce a ovladace tretich stran jsou nesvobodny uzavereny kod, ktery si AMD a Nvidia vidaji kdy se jim zachce.
  2. Vsude mozne jsou odkazy na prirucku zde na webu, v prirucce je postup pro… kazdeho jak nainstalovat o po cem touzis. Zda to bude fungovat netusim, pokud ne, zeptej se u AMD/ATI.

mě jde o jednoduchý postup,asi jsem nepochopil instalaci

Pokud je tato kapitola z prirucky prilis slozita, pote ti bohuzel nedokazu pomoci:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati

No nevím zda tato distribuce je pro začínající uživatele,jako jsem já.Podle mého názoru rozhodně nee.Používám pár let Ubuntu a myslím si,že je přívětivější pro začínající uživatelé než Fedora.

Proč nepoužíváš svobodné ovladače? K každým novým kernelem se zlepšují?
Fedora je super distribuce. Ale to jednou časem pochopíš :slight_smile: a potom se budeš smát tomu co jsi psal.
Určitě si přidej rpmfusion repozitáře.
Jinak toto by ti mohlo pomoct: http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-fedora-17

Známe se tady všichni z fóra ubuntu.cz :wink: Je pravda, že Ubuntu je v tomhle k začátečníkovi přívětivější, ale zjistil jsem, že tady u F17 je svobodný ovladač naprosto vyhovující a vůbec není potřeba doinstalovávat nesvobodný. Jede mi naplno (plné rozlišení) Open Arena, nic se neseká, jedou i HD videa. Takže cpát tam nesvobodný ovladač od AMD/ATI (do mého stroje) fakt nemá smysl.

No jo tak jak mam zastavit u grafárny ventilátor?V ubuntu naistaluju co mě nabídne systém a ventilátor se utiší a zpomalý se otáčky.Mě jde jen o postup jak nato a nejlepé polopaticky jednoduše.Příručka mě to moc neosvětlila,anebo patřím mezi méně chápající.

Osobně jsem měl problémy se svobodnými ovladači u jiné distribuce s kartou od ATI HD4670. Pomohly ovladače proprietální. S nimi problém není teď všeobecně co to převzala AMD. Umožní ti počítat i výpočty na grafice, ale samozřejmě za použití vhodného softwaru. U svobodných ovladačů jsem to momentálně nezkoušel. Musíš ale doinstalovat 5 balíčků včetně jádra a nastavit jejich používání. Ovládání podobné jako ve Win.

Ja jsem na Fedore novacek, ale uchvatilo me jak kvalitne funguje opensource ovladac gallium 0.4 ze zakladni vybavy. Dokaze na 100% ovladat moji grafickou kartu (Sapphire HD5450) a nemusel jsem pro to ani hnout prstem. V porovnani s Ubuntu 11.10 a 12.04, kde jsem musel pouzit (proprietary) ATI ovladace a cely to porad nejak skytalo je Fedora naprosto bozi!

Ať nezakládám nové téma. Vlastním Radeon HD4570. Mám pocit, že větráky od grafiky běží stále na 100%. Vyzkoušel jsem tipy na power managment z dokumentace. Nicméně, nemám si jak ověřit, jestli to pomohlo (nemám ten pocit). Existuje nějaký prográmek (popř. nějaký log v systému), který by vypsal voltage, počet otáček a teplotu na grafice? Díky :slight_smile:

Nainstaluj si balík lm_sensors.
Potom spusť sudo sensors-detect.
Odpovídej pořád Y (či yes). Bude toho hodně.
A potom dej příkaz sensors.
Čte to teploty a myslím i otáčky větráků (dle desky)

Adapter: Virtual Device je grafika? Jinak to ještě ukazuje teplotu core (1,2). Škoda ale těch otáček … to info by se hodilo.