Fedora 15 - DVD nacitani

ahoj,

jsme novy v pouzivani linuxu. Nainstaloval jsem si F15 a narazil jsem na problem, ze po zasunuti DVD do mechaniky se mi automaticky nenamountuje DVD - nezobrazi se mi (data, video). Nevim zda to je problem hardwarovy (F15 jsem pres tuto mechaniku bez problemu nainstaloval) a nebo jenom to neumim pouzivat. Pripadne da se to nejak debugovat?

diky za radu, Vlada

A jak zjistujes ze se dane DVD “samo” neprijilo"? Koukal jsi do vypisu logu /var/log/messages jesli se tam nahodou neco nepise?
Mimochodem video DVD se nijak nepripojuje, proste se prehrava nejakym prehravacem.

Tak ja predpokladam, ze by se mela namountovane DVD objevit v Computer. Je tak? Stejne tak jak se tam objevi i flash disk.
Ne, do messages se nic nezapise.

Tak jsem to ted zkousel. Nepises jake mas prostredi, ale v Nautilovy se mi video DVD objevuje ve zvlastni sekci Device uplne nahore a vyskoci dialog zda ho chci prehravat.

Ve /var/log/messages se objevi
kernel: [208017.166229] UDF-fs: Partition marked readonly; forcing readonly mount
kernel: [208017.183424] UDF-fs INFO UDF: Mounting volume ‘Princezny’, timestamp 2006/06/09 11:55 (1078)

Jedine to me napada, ze teoreticky muze byt problem s DVD krytpovanymi CSS. V tom pripade je potreba nainstalovat libdvdcss z livny http://rpm.livna.org/repo/15/