Fedora 11 a niečo ako laptop-mode?

Zdravím Vás. Som nový užívateľ fedory. S linuxom už aké také skúsenosti mám, ale fedoru mám na ostro prvý krát. Všetko šlape ako hodinky až na jednu vec. Notebook pri napájaní z batérie a prakticky žiadnom vyťažení procesora, s tým že ešte ho chladí podložka (takže ventilátor nejde vôbec) a jas je na minimum žere niečo cez 42W. Pri spustenom videu v okne niečo okolo 46W. Pred tým som mal debian testing a s aktivovaným laptop-mode to žralo pri videu vo fullscreene niečo okolo 35W a to bez tej chladiacej podložky. Skúšal som hľadať laptop-mode niekde v repozitároch ale tam nie je o ňom ani zmienka podobne ako na tomto fóre alebo na wiki. Existuje tu teda niečo také alebo sa tu o šetrenie energie pri chode na baterku stará niečo iné?

Vopred vďaka za odpovede.

Fedora 11 jeste nevysla. Jeji vydani je sice blizko, ale tezko rict jakou verzi pouzivas.

Nejvetsim zroutem vykonu je temer vzdy procesor. V podstate vsechny notebooky dneska dosahuji vetsi uspory jedine skalovanim frekvence CPU. Tzn. pridej si na listu cpufreq-applet a zkontroluj, ze se ti meni frekvence CPU - tzn. pri necinnosi klesa. Pokud ne nainstaluje cpuspeed a aktivuj tuto sluzbu.

CPU frekvencie mení. Mám tu ale problém iný. Mne ten notebook chladí aj keď nemusí! Mám applet na sledovanie teploty. Normálne sa vetráčik púšťa nad 50 stupňov C. Bežne ide na 43 stupňov a tak je všetko v poriadku. Problém je v tom, že acpi hlási 55 stupňov, jadrá sú však na 30 a chladí to prosto naprázno. Myslel som si, že je to problém kernelu 2.6.29.3 tak som použil 2.6.29.2 a v tomto nerobilo. Samozrejme dnes to pustím s tým jadrom 2.6.29.2 a je to tu zase. 55 stupňov a vetrák krúti ako sa len dá. Čo by sa s tým dalo robiť?

Díky za rady.

Prilis z popisu nechapu co je za problem - pokud se prilis casto zapina vetrak, pak se bud hreje CPU nebo jsou spatne nastavene limity, pak by se asi jednalo o problem s ACPI. Nejlepsi v tomto pripade je zadat do googlu dotaz na tvuj typ notebooku.

Krom toho jsem po velmi kratkem hledani nasel i balik laptop-mode pro fedoru: http://samwel.tk/laptop_mode/packages/fedora tak muzes zkusit jesli to necemu pomuze.

Problém je ten, že pri žiadnej záťaži sa točí vetrák v kuse!!! Proste dajme tomu prvých 10 minút po spustení systému (ako kedy, niekedy to robí od začiatku) sa vetrák zapne a ide v kuse. Teplota vyskočí vyššie a následne sa ani nepohne (ani hore ani dole)…takže buď chyba acpi, alebo senzorov. Bohvie. Skúsim asi aj ten laptop-mode.

Skutecne doporucuji zapatrat po opatrenich pro dany notebook. To co pisete je evidentni znak toho, ze se vam neprovadi skalovani frekvence.
Zajimava a inspirativni, byt bohuzel jiz trochu stara je diskuse na http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/88699

Evidentne je škálovanie v poriadku.
acpitool -c
CPU type : Intel® Pentium® Dual CPU T2370 @ 1.73GHz
Min/Max frequency : 800/1733 MHz
Current frequency : 800 MHz
Frequency governor : ondemand
Freq. scaling driver : acpi-cpufreq
Cache size : 1024 KB
Bogomips : 3457.80
Bogomips : 3458.25

Skúsim po tom ešte popátrať. Díky.