Fedora 10 KDE, zvuk, flash disk

Zdravim. Po dlouhé době váhání jsem pomalu začal přecházet z Fedory 8 na F10.

Stále se mi nedaří rozjet zvuk. Jak se to dělá v F10? Možná bude problém trošku v tom, že mám 2 zvukovky - jedna integrovaná na desce a druhá normální v PCI. Nejde mi ani jedna. V nastavení -> zvuk jsem neobjevil nic co by zvuk zprovoznilo.

Tohle je jen blbinka, ale děsně iritující. Jak nastavit aby při prohlížení složek složky a soubory otevíraly dvojklikem? Tím jedním kliknitím je to tak trochu nezvyklý.

Možná si ještě vzpomenu.
Díky moc.

blbinka : pokud máš kde tak je to nastavení systému - klávvesnice a myš - myš a zaškrtnout dvojité kliknutí otevírá soubory.
zvuk : dvěma zvukovkama to určitě není sám používám dvě.
co ti vypíše lspci
v F10 je pulse audio a mužeš každé aplikaci přiřadit jinou zvukovku nastavuje se to
v PulseAudio volume control
V kde pak ještě nastavení systému - zvuk tam vybereš zařízení které chceš používat
přes KMix pak hlasitost .

Pokud dve zvukovky k necemu nutne nepotrebujes tak jednu vypni (onboard v biosu) nebo vyndej. Usetris si tim par problemu.

Tady je výpis lspci:

lspci
00:00.0 RAM memory: nVidia Corporation MCP55 Memory Controller (rev a1)
00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation MCP55 LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: nVidia Corporation MCP55 SMBus (rev a2)
00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP55 USB Controller (rev a1)
00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP55 USB Controller (rev a2)
00:04.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP55 IDE (rev a1)
00:05.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP55 SATA Controller (rev a2)
00:05.1 IDE interface: nVidia Corporation MCP55 SATA Controller (rev a2)
00:05.2 IDE interface: nVidia Corporation MCP55 SATA Controller (rev a2)
00:06.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP55 PCI bridge (rev a2)
00:06.1 Audio device: nVidia Corporation MCP55 High Definition Audio (rev a2)
00:08.0 Bridge: nVidia Corporation MCP55 Ethernet (rev a2)
00:0f.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP55 PCI Express bridge (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:07.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB Live! EMU10k1 (rev 06)
01:07.1 Input device controller: Creative Labs SB Live! Game Port (rev 06)
01:0a.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB23 IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)
02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Geforce 9600 GT 512mb (rev a1)

Jedna zvukovka je v Chipsetu, kterou nevyužívám. druhá je od Crative SB Live!, tu používám kvůli gameportu. V biosu mám tu integrovanou vypnutou. Např. M$ Wokna jí nevidí.

Ve fedoře 8 byl úžasný nástroj “Detekce zvukové karty” . To byl udělátor…
Budu na to muset nějak přijít. Dvě zvukovky používám od dob FC5 a dotěď No Problem.

Vaca: Díky za tip na ten dvojklik.

podle výpisu je systém zná.
lspci -k ti pak vypíše ovladače jaké dané zařízení využívá
zkus prohledat to nastavení je to na více místech
nastavení systemu - zvuk
kmix ( aplikace - multimedia - zvukový směšovač )
PulseAudio Volume control ( aplikace - multimedia - volume control)

Podle toho co jsem mel moznost cist v bugzille, tak s SB Live je v kombinaci s pulseaudiem celkem dost problemu. Autor to hazi na HW resp. ovladac alsy. Zkus se podivat do /var/log/messages, jesli tam neuvidis nejakou chybovou hlasku od pulseaudio, a pak muzes zkusit odstranit pulseaudio (yum remove alsa-plugins-pulseaudio). Kdybys nepotreboval ten gameport tak bych spis radil zatim zkusit pouzivat tu onboardovku… bohuzel.

Zvuk mi už jakš takš jede. Jak se dá zvukovka nastavit jako default a aby se používala právě jen ta jedna? V systém - nastavení - zvuk mám sb live na prvním místě. Pulse audio volume control, tam mám SB Live uvedenou jako default. Když spustím další program využívající zvukovku tak se to spustí na integrované… Přehodím stream na tu správnou zvukovku a v klidu. Po vypnutí a zapnutí systému musím postupy opakovat…

Další věc. Když připojím flashdisk tak se mi ho nedaří otevřít. Klasická flashka s FAT systémem. V /media a /mnt se neobjeví. Když si v konzoli dám fdisk -l tak to tam vidět je. Jde mi o to aby se to samo připojovalo a dalo jednoduše otvírat, ať to nemusím dělat v konzoli.
Díky moc.

zkus dát v nastavení zvuku na první místo PulseAudio a to pro všechny kategorie.
na panelu by jsi měl mít widget " Upozornění na zařízení " tam by se měla fleška objevit po připojení a tam ji také můžeš
připojit a odpojit.

V nastavení zvuku mám pulse audio jako první. V předchozím příspěvku kde jsem psal že tam mám zvukovku jsem se sekl.
Dneska jsem stroj zapl a zvuk zatím mete jak má. Super.

“Upozornění na zařízení” jsem teda zkusil a nestačím se divit. Připojím externí disk kde mám NTFS a nestačím se divit, že mi to Fedora připojila. Prostě luxus.

Když mi ten zvuk už jede a něco přehrávám, nezáleží na přehrávači, tak se mi seká zvuk. Jakoby se pozastaví a pak pokračuje. Někdy se to fakt nedá poslouchat a někdy to jede v pohodě nějakou dobu.

Jak se teď v konzoli spouští programy? Stačilo napsat kwrite do konzole a spustilo se kwrite. Teď mi to akorát dole na liště toho okna jak je napsán název relace napíše místo bash kwrite a nic se neděje. Tak nevim kde je chyba. Chci upravit fstab a jaxi se nemůžu dopracovat k tomu, že si jako root otevřu potřebné programy.

Koukám, že borci z Fedora týmu odvádějí kur*vsky dobrou práci. Zatím mi přijde že je F10 docela povedená.
Díky za všechno.

kwrite mě v konzoli pod rootem taky nejde spustit , ale jde z konsole spustit pod běžným uživatelem s právy roota takto

kdesu kwrite /etc/fstab

Zkus chvili pracovat pod gnome, jesli ti tam ten zvuk pujde normalne, jinak fakt nevim pro by ti melo blbnout spousteni programu z terminalu (mozna este zkus vypnout SELinux jesli ho mas zapnuty).