FC6 - zvukova karta

Mam itegrovanou zvukovou kartu (NFORCE3 250Gb AC97 Controler). FC6 ji detekuje spravne,problem je, ze hraje jen stereo a to mi s bednama 5+1 docela nevyhovuje. Nevite nekdo, jak nastavit,aby sly vsechny bedny? Pujde to s ovladaci od fedory nebo mam stahnout original? Problem je, ze jsem original sehanl jen na FC4 a 5

Problem bude v tom, ze zvuk, ktery tam poustite asi neni 5+1, kdyz je stereo. Pokud chcete hrat to same “stereo” i do ostatnich beden, tak to jde nejak nastavit pres smerovani alsamixeru, ale nikdy sem to nedelal takze to pro me spada do oblasti magie. Jinak na prehravani (i pouze audia) 5+1 je pry nejlepsi pouzivat mplayer. Pred casem o tom vysel velice pekny clanek tusim v Linux+ (nebo to byl LinuxExpres?!), kde byste se jiste dozvedel co potrebujete… jen ho najit.

Myslim to přesně, jak píšete. Takze chyba neni v ovladaci?
Uz se s tim par hodin nastavuji, ale porad jednoujen predni bedny. Nejedou dokonce ani basy.

Neni. Je to tak nastavene. Jak to prenastavit ale bohuzel opravdu nevim. Nic jineho nez stereo jsem nikdy nemel. S tema basama to je divne. U nekterych zvukovek je nutne povolit upravu zvuku aby regulace bass a treble fungovali. Jinak jesli basy myslite subwoofer tak to uz vubec netusim. Normalne v audiu se delaji subwoofery jen jako vyhybka z normalniho audio signalu, ale jak to je v 5+1 to netusim… jedine co muzu doporucit je zkusit najit ten clanek v archivu LinuxExpress nebo neco na netu.

Čau, mám úplně stejný chipset. A zrovna jsem tady uviděl i tenhle dotaz. Říkám si sláva, konečně někdo poradí jak na to. Jenže tu byl jen dotaz a řešení žádne.

Dost jsem s tím bojoval, ale teď už mi to chodí - stačí to jen správně nastavit :wink: Jak se říká: “pomocnou ruku hledej na konci svého ramene”, tak stejně platí, že pomoc často leží na vlastním hardisku.

Součástí alsa je utilitka speaker-test. Dělá přesně to co říká její název. Má i pěknou man stránku :wink: Takže v našem případě potřebujem v první řadě otestovat zda nám všech 6 beden zvučí:

speaker-test -Dplug:surround51 -t wave -c6

Zároveň je třeba správně nastavit alsamixer.
Na té “naší” kartě je kromě spousty dalších hejblátek toto:

• Surround - jinak též prostorový zvuk. Jsou tam dvě hejblátka s tímhle názvem:
  • táhlo: hlasitost zadních beden
  • přepínač:
    • shared - když strčím hlavu mezi přední a zadní bedny je to takové streovější" a má to basy
    • independ - opak toho prvního :slight_smile:
  • LFE (Low Frequency Effects) - to je subwofer

• Duplicat - pokud dám unmute jde zvuk (z amaroku) do předních i zadních beden

no a ještě (i když to s tímhle nesouvisí)

• IEC958 jinak též S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format) http://en.wikipedia.org/wiki/IEC958 zvukový výstup - moje karta má dva, jeden koaxiální, druhý pro optický kabel

Jo a ještě jedna věc. 5.1 zvuk v mplayeru:
surround independ
duplicat Mute
mplayer -channels 6

Diky za odpoved.
Mam vak jeste mensi problem. Pri testu speaker-test -Dplug:surround51 -t wave -c6 se mi ozvou jen predni dve bedny a zadni. Central nejde a basy taky ne.
Jinak v alsa mixeru jsem to nastavail podle vysse napsane rady