FC5 nenaběhne

Dobrý den,
z DVD jsem pomocí grafického rozhraní nainstaloval FC5, pro GRUB jsem jako implicitní OS nastavil W98SE (které mám na stejném disku jako FC5), instalace (alespoň si myslím) proběhla hladce, po restartu, když si v GRUBu vyberu k nastartování FC 5, se objeví na cca 6 sekund černá obrazovka, a pak se PC restartuje a znovu naběhne GRUB. Mám starý počítač, ale HW nároky Fedory 5, pokud se nepletu, ještě splňuje. Nevím, co mám dělat, nevíte někdo aspoň jestli mám šanci FC5 na mém PC rozchodit? (pozn. zkoušel jsem live linux SLAX a ten mi šel, jenže to je asi o něčem jiném…)

CPU: Intel Celeron-A, 533 MHz (8 x 67)
Zákl. deska: Lucky Star 6V693N (2 ISA, 3 PCI, 1 AGP, 2 DIMM)
Paměť: 192 MB (SDRAM)
BIOS: Award Modular (10/07/99)
Grafika: NVIDIA GeForce4 MX 420 (64 MB)
Disk: cca 20GB (z toho 40%, tj. 7,6GB, vyčleněno pro W98SE, zbytek pro FC5)

P.S.: Prohledal jsem zdejší fórum, ale odpověď na můj problém jsem nenašel, jestli jsem však něco přehlédl, tak se omlouvám…

Nalezt na tento problem jednoduchou odpoved asi nebude lehke.

  1. co bych zkusil je pozmenit parametry startovaneho kernelu fedory. To udelate tak, ze v GRUBu v seznamu toho co chcete startovat najedete na radek s fedorou a zmacknete “e”, pak vyberte radku zacinajici “kernel” a znovu stisknete “e”. Na radku umazte quiet a rhgb a zkuste nastartovat (stisknete enter a “b”). Pozorne koukejte co se deje na obrazovce a v jakem miste dojde k resetu. (Zda to je pri nacitani kernelu, nebo startu nejake sluzby.)
  2. postupujte stejne jako v pripade 1. ale na radek pripiste “acpi=off”, pripadne muzete zkusit treba “apm=off acpi=noirq”. To jsou parametry kernelu ktere vypinaji powermanagement - nejcastejsi zdroj problemu. Kernel ma ale i spoustu jinych parametru, ktere by mohli pomoci problem eliminovat. Meli by byt k nalezeni na netu.

Děkuji za odpověď. Návrhy jsem vyzkoušel, avšak vše při starém, tzn. po volbě bootování dochází po chvilce k restartu (během toho se na obrazovce nic nevypisuje), tzn. že je asi problém s kernelem…

Možná může být vodítkem :

  1. Zkoušel jsem linux-Xubuntu a ten mi zamrzl hned při instalaci.
  2. Zkoušel jsem linux-Debian - ten po instalaci při bootování také zamrzl.
  3. Zkoušel jsem Windows 2000 i XP, po instalaci, kdy se počítač restartuje, naběhne černá obrazovka s nápisem něco jako configurating a pak se už nic nedělo.

Není to náznak, že by byl můj počítač pro nové OS starý?

Chcete rict ze vam na tom pocitace nenabehne zadny OS? Nebo nabihaji pouze W98? Osobne si nemyslim ze by byl problem ve stari hardware, protozuji linux i na starsim, pokud vam ovsem nefunguje vetsina systemu pak to zacina vypadat na nejaky HW problem. Casto napr. vadna pamet. Jedine co by mohlo byt stare a zpusobovat problemy je BIOS. Linux ale bios vicemene nepouziva. Pokud vam OS z CD nastartuje a z disku nikoli, mohl by byt problem jeste s diskem/radicem. Pokud mate, zkusil bych nejaky uplne jiny disk (staci stary/maly napr. 6GB). Boot z CD a HDD je u linuxu v podsate stejny… nevidim duvod proc z CD vam linuxovy kernel nastartuje a HDD ne.

Napada me este jedna vec - starsi pocitace neumeli bootovat z disku, pokud byt zavadec systemu na sektoru vetsim nez 1024, coz je asi 504MB. To by mohl byt vas problem. Protoze prvnich 40% disku okupuje W98, pokud nainstalujete cokoli na zbytek disku, pocitac neni schopen zavest OS z partition ktera je za hranici 504MB (spusti program “nahodna data”). Resilo se to tak, ze se linuxova parition /boot delala na zacatek disku. Takove prerozdelovani disku je ovsem celkem riskantni. Doporucoval bych opravdu zkusit jiny disk.